تاریخ خبر: کد خبر: 723

آپارتاید علمی پاسخ امریکا به اعتماد سازی دولت روحانی

در بحبوحه اعتمادسازی دولت حسن روحانی با امریکا، یک شرکت آموزشی امریکایی امریکایی اعلام کرد از از ثبت نام دانشجویان ایرانی که ساکن ایران باشند، در همه رشته ها در دوره های پس از لیسانس خودداری می کند.

به گزارش قاصد نیوز به نقل از ایران هسته ای- در بحبوحه اعتمادسازی دولت حسن روحانی با امریکا، یک شرکت آموزشی امریکایی امریکایی اعلام کرد از از ثبت نام دانشجویان ایرانی که ساکن ایران باشند، در رشته های (پایه) علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات و نیز هریک از رشته های خود در دوره های پس از لیسانس خودداری می کند.

 

سعید کمالی دهقان در مقاله ای که روز 6 تیر در وب سایت روزنامه گاردین منتشر شده، این خبر را فاش کرده است.

 

این شرکت امریکای که کاپلان نام دارد، اعلام کرده است درخواست های ثبت نام بیش از 12 دانشجوی ایرانی از پاییز 2013 تاکنون رد شده است چون این شرکت خود را ملزم می دانست که از مقررات آمریکا و سیاست تحریم ها در خصوص ایران تبعیت کند.

 

وب سایت این شرکت را اینجا ببینید

 

در یک یادداشت داخلی این شرکت در این باره آمده است: «شرکت های آمریکایی کلا از صدور خدمات به ایران یا وارد کردن خدمات از این کشور منع شده اند. این عملا به معنای وجود محدودیت هایی در مورد دانشجویانی است که کاپلان می تواند جذب کند، بخصوص دانشجویان ساکن ایران. ما معمولا می توانیم از دانشجویان ایرانی که در خارج از ایران اقامت دارند، مشروط به محدودیت های خاصی در مورد نحوه پرداخت هزینه تحصیل توسط دانشجو، ثبت نام بعمل آوریم».

 

نکته جالب توجه این است که دولت تا کنون هیچ واکنشی به این اقدام آمریکا که نوعی آپارتاید علمی محسوب می شود، نشان نداده است.

ایران و 1+5 از روز 11 تیر مذاکرات خود برای دستیابی به یک توافق نهایی را آغاز خواهند کرد ولی ظاهرا امریکا تصمیم دارد، تا پیش از رسیدن به توافق با ایران حداکثر مقدار فشار را بر ایران وارد کند.

 

مقام های امریکایی قبل از این هم گفته اند که بنا ندارند چیزی از فشار تحریم ها بکاهند.

 

اقدام شرکت کاپلان تنها مورد از این نوع نیست.

 

اوایل ژوئن، یک شرکت بزرگ ارائه دهنده رشته های تحصیلی اینترنتی به نام Coursera اعلام کرد که دسترسی به اکثر رشته های آن بجز علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات را در ایران از سر می گیرد.

 

این شرکت در بیانیه ای در پایگاه اینترنتی اش تحریم های اعمال شده را مانعی در برابر نهادها و سازمان های آموزشی در ارائه برخی رشته ها از جمله رشته های پیشرفته پایه ذکر کرد.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون