تاریخ خبر: کد خبر: 593

واکنش دکتر کوچک زاده به اظهارات اخیر رییس جمهور

بدیهی است در مواجهه با وضعیت های گوناگون و پیچیده روزگار ما خصوصا در اموری که به سرنوشت امت اسلامی و ملت ایران مرتبط می شود نظیر جنگ و صلح و توافق و مذاکره و . . . آنچه باید همه مورد توجه قرار داده و از آن تبعیت کنند تشخیص و حکم امام جامعه و ولی فقیه است . در این صورت می توان ادعا کرد که در پیشگاه خداوند متعال و معصوم علیه السلام به وظیفه خود عمل کرده و رو سفید خواهیم بود.

بدون شک راه سعادت امت اسلامی و بلکه جامعه بشری تمسک به دو ثقل اکبر میراث پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم است که همانا قرآن و عترت است و آن رسول گرامی خود در هنگام رحلت از این جهان فرموده است:

انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی ، اهل بیتی و انهما لن یفترقا حتی یردا علی الحوض.

اما تکلیف امروز جامعه در غیاب امام معصوم با استناد به همان دوثقل یعنی قرآن و تفسیر و تعبیر همان ائمه معصوم از قرآن اطاعت از خدا و رسول و اولی الامر است که قرآن در این باره می فرماید:

یا ایها الذین آمنوا اطیعوالله و اطیعو الرسول و اولی الامر منکم

بدیهی است در مواجهه با وضعیت های گوناگون و پیچیده روزگار ما خصوصا در اموری که به سرنوشت امت اسلامی و ملت ایران مرتبط می شود نظیر جنگ و صلح و توافق و مذاکره و . . . آنچه باید همه مورد توجه قرار داده و از آن تبعیت کنند تشخیص و حکم امام جامعه و ولی فقیه است . در این صورت می توان ادعا کرد که در پیشگاه خداوند متعال و معصوم علیه السلام به وظیفه خود عمل کرده و رو سفید خواهیم بود. اجر خونی که در جنگ تحت امر ولی ریخته شود و یا خون دلی که در صلح با امر ولی خورده شود را معصومین علیهم السلام به استناد قرآن تضمین نموده اند و متقابلا ارتکاب قول و فعلی که موجب زمین ماندن حرف و امر ولی گردد و دست او را در تصمیم در برگیرنده مصلحت امت اسلامی ببندد  موجب شقاوت و بر باد رفتن اجر همه کارهای نیک گذشته است. از آنجا که اطاعت امر ولایت دستور الهی است با نظر هیچ شخصی حتی با 100 درصد رای نیز قابل جایگزینی نیست. ملت و امت اسلامی وظیفه تبعیت از تصمیم ولایت را به امر خدا برعهده دارند و البته این تصمیم در هر شرایطی اتخاذ شده باشد امت و ملت مطیع ماجور خواند بود متقابلا هیچ مومن به قرآن و عترت تردید نمی کند که اگر خدای ناخواسته قدرت نمایان بازیگر و یا مقدس مابان حیله گر  در هر زمانی موجب تحمیل امری به امام جامعه شوند در پیشگاه الهی به خاطر اقدام ضد الهی شان به عقوبتی شدید دچار خواهند شد.

امام خامنه ای: 1/2/1379 در مصلای تهران

«من به شما عرض كنم كه امروز دشمن قادر نيست حادثه‌اى مثل حادثه صلح امام حسن را تحميل كند. اين‌جا اگر دشمن زياد فشار بياورد، حادثه كربلا اتّفاق خواهد افتاد...»

امام خمینی: صحيفه امام    ج‏20    119

قصه امام حسن و قضيه صلح، اين هم صلح تحميلى بود؛ براى اينكه امام حسن، دوستان خودش، يعنى آن اشخاص خائنى كه دور او جمع شده بودند، او را جورى كردند كه نتوانست خلافش بكند، صلح كرد؛ صلح تحميلى بود. اين صلحى هم كه حالا به ما مى‏خواهند بگويند، اين‏ است‏.

امام خمینی: صحيفه امام    ج‏20    119

آن صلح تحميلى كه در عصر امام حسن واقع شد، آن حكميت تحميلى كه در زمان اميرالمؤمنين واقع شد و هر دويش به دست اشخاص حيله‏گر درست شد، اين ما را هدايت مى‏كند به اينكه نه زير بار صلح تحميلى برويم و نه زير بار حكميت تحميلى‏

حسن روحانی: سخنرانی در کنگره بین المللی سبط النبی یکشنبه 1/4/93

اکنون نیاز داریم پرچم صلح امام حسن (ع) به اهتزاز در آید

حجت الاسلام و المسلمین روحانی، در سخنرانی خود در این مراسم، با تشریح ضرورت صلح امام حسن (ع) تصریح کرد: ما امروز نیازمند به آن هستیم که از راه امام حسن مجتبی (ع)، مسیر او، راه وحدت او، راه صلح و ثبات جهان اسلام بیشتر بهره جوییم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در جریان صلح حدیبیه حتی برخی یاران نزدیک پیامبر نیز دچار تعجب شدند و تقاضای مرگ از خدا کردند گفت: این نشان می دهد که شجاعت در صلح بالاتر از شجاعت در جنگ است.

آقای روحانی افزود: در دوران زندگی امام خمینی (ره) نیز دیدیم که او هم فرمانده میدان جنگ بود و هم راهبر مسیر صلح و دیدیم که زمانی که فرمانده جنگ بود چگونه از نظر روحی راحت بود و آن زمان که مسیر صلح را انتخاب و راهبری می کرد چه سنگینی بر روح ایشان ایجاد شد.

رئیس جمهور در ادامه گفت: ویژگی های دوران حکومت و زمامداری مولای متقیان علی (ع)، صلح امام مجتبی (ع)، قیام بزرگ سرور آزادگان حضرت امام حسین (ع)، دانشگاه بزرگ امام باقر (ع) و امام صادق (ع)، مقاومت و تحمل طولانی 14 ساله موسی بن جعفر (ع)، تعامل ویژه حضرت علی بن موسی الرضا (ع) با حاکمیت وقت و دوران خفقان ویژه در زمان امامین عسکریین (ع)، همه این نکات به عنوان نکات برجسته‌ای است که باید مورد توجه مسلمانان قرار گیرد و راه را برای آنها بگشاید.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون