تاریخ خبر: کد خبر: 1392

تکذیب یک شایعه توسط دفتر علامه مصباح

کریس امری تحقیق بیشتری راجع به این موضوع کرده است و دریافته که این خبر سه هفته پیش از آن، در صفحه طنز و سرگرمی سایت «بالاترین» (پورتالی مانند Digg و Newsvine که مقالات و مطالب اینترنتی را منتشر می‌کند) ظاهر شده است.

چهار سال پیش شایعه‌ای توسط برخی رسانه‌های مجازی منتشر شد که پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت الله مصباح یزدی و دفتر معظم‌له را با انبوهی از سؤالات روبرو کرد. در آن زمان علاوه بر پاسخ مقتضی به هر یک از این سؤالات، شایعه مذکور در این پایگاه نیز تکذیب شد. اما پس از گذشت چهار سال، کسانی مجدداً دست به بازنشر این تهمت ها زده و تلاش می‌کنند از این طریق شخصیت این عالم فرزانه را تخریب کنند. نظر به این که احتمال داده می‌شود این سؤال برای دیگران نیز مطرح باشد، نمونه‌هایی از این سؤالات و پاسخ این پایگاه جهت اطلاع عموم ذکر می‌شود:

 

 

به تازگی خبر صدور فتوائی منسوب به ایت‌الله مصباح یزدی در مورد مجاز شمردن اعمال شکنجه در مورد متهمان در زندان‌های اسلامی به منظور اعتراف‌گیری درسایت‌های اینترنتی منتشر شده است .لذا با توجه به غبار آلودگی جو جامعه و رواج شایعات بین مردم بهترین راه برای کسب اطمینان در خصوص موضوع مطرح شده را مراجعه مستقیم به سایت ایشان یافتم.

 

با عرض سلام و آرزوی توفیق برای شما و همکارانتان

من در خارج از ایران زندگی‌ می‌کنم و معمولاً از طریق اینترنت از اخبار کشور مطلع می‌شوم. در چندین وب سایت با سوالاتی مواجه شدم که برای شما نقل می‌کنم، آیا این پاسخ‌های مربوطه، از فرمایشات حضرت عالی‌ هستند یا شایعه می‌باشد و معتبر نیستند؟ لطفا به سئوالم جواب دهید چون این مطلب خیلی ذهنم را مشغول کرده. با تشکر

 

در برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای و سایتهای اینترنتی استفتاءاتی از آیت‌الله مصباح یزدی مبنی بر جواز شکنجه و حتی تجاوز به زندانیان سیاسی نقل شده است. نقل شده است که ایشان در پاسخ به این استفتاءات اظهار داشته‌اند که شکنجه و تجاوز به ضد ولایت فقیه به منظور گرفتن اعتراف جایز است

آیا استفتاء و پاسخ آنها و استفتاءات مشابه به آن از جانب حضرت آقا صحت دارد؟ نظر ایشان در پاسخ به اینگونه سوالات چیست؟ در صورت امکان بفرمایید که آیااین مطلب کذب است یا آنرا تایید میکنید.

 

برادر عزیز

سلام علیکم و رحمة الله

این ها بخشی از هزاران افترایی است که به حضرت آیت الله مصباح نسبت داده‌اند و ابداً صحت ندارد. با یک نگاه می‌توان ساختگی بودن این سناریو را دریافت. مثلا محل این افسانه خیالی را کنار چاه جمکران در حسینیه آیت‌الله خامنه‌ای ذکر کرده است!!! که اولی در قم و دومی در تهران است!!! لعنة الله علی الکاذبین.

به علاوه برای مزید اطلاع جناب عالی، ذیلا ترجمه مطلبی از یک سایت امریکایی خدمتتان ارسال می‌شود و توصیه می‌کنیم با درایت بیشتر و دید نقادانه به رسانه‌ها بنگرید.

ترجمه مطلبی درباره شایعات کثیف درباره آیت الله مصباح

http://enduringamerica.com/2009/09/04/iran-satire-becomes-news-ahmadinejads-ayatollah-and-prisoner-rape/

ایران: هجونامه‌ای که به خبر تبدیل شد – مرشد احمدی نژاد و تجاوز به زندانی

درمیان بحث‌های جاری درباره نحوة گردآوری و پخش اخبار مستقل از رسانه های «مسلط»، درسی از یک داستان دروغ درباره ایران خودنمایی می‌کند:

روز گذشته سردبیر سایت enduringamerica «کریس اِمِری» متوجه داستانی روی سایت اخبار ملی اسرائیل (Israel National News) شد مبنی بر این که آیت‌الله مصباح یزدی، که عموماً به عنوان اصلی‌ترین مشاور مذهبی رئیس جمهور احمدی نژاد مطرح می‌شود، ماه گذشته گفته است: «تحت فشار قرار دادن مخالفان رژیم اسلامی به وسیله تجاوز جنسی، شکنجه، و خوراندن دارو جایز است.» مطابق این نقل، مصباح یزدی در یک جلسه پرسش و پاسخ پیروانش جزئیات بسیاری از اجازه ی تجاوز جنسی را تشریح کرده است. …

 

این منبع اسرائیلی هیچ منبعی برای این افسانه ارائه نکرده است. این در حالی است که این سایت به خاطر ادعاهای اثبات نشدنی‌اش مشهور است. بنابراین به فکر افتادیم که موضع خود رامشخص کنیم. سایت‌های دیگری با شوق و ذوق این خبر را منتشر کرده‌اند و هم اکنون در دایرة‌المعارف ویکی پدیا نیز حک شده است.

 

[نتیجه تحقیقات ما این بود که] این داستان دروغ است. کریس امری تحقیق بیشتری راجع به این موضوع کرده است و دریافته که این خبر سه هفته پیش از آن، در صفحه طنز و سرگرمی سایت «بالاترین» (پورتالی مانند Digg و Newsvine که مقالات و مطالب اینترنتی را منتشر می‌کند) ظاهر شده است. مطلب اصلی اکنون حذف شده است چرا که افراد بسیاری آن را باور کرده‌اند، ولی نگاهی به نسخه ترجمه شده سایت بالاترین اثبات می‌کند که این مطلب بخشی از یک طنز کثیف بوده که به شدت مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

از خداوند تعالی توفیق شما را در شناخت اسلام و عمل به وظایف خواستاریم

مدیر پایگاه

منبع:میدان 72

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون