تاریخ خبر: کد خبر: 1058

بی‌ بی‌ سی و موانع حضور روحانی در نماز جمعه روز‌‌ قدس

وی در پاسخ به سؤال مجری بی بی سی درباره علت عدم حضور دکتر روحانی در نمازجمعه گفت: «آقای روحانی نگران بود تا سخنرانی در این مراسم تأثیرات منفی احتمالی و پیش بینی نشده ای بر اقدامات گذشته دولتش در بحث سیاست خارجی و مذاکرات بگذارد. روحانی در تلاش است تا تصویری که از ایران در فضای سیاست خارجی دولت احمدی نژاد به وجود آمده را اصلاح کند و یا از بین ببرد.

بی‌ بی‌ سی و موانع حضور روحانی در نماز جمعه روز‌‌ قدس

به گزارش قاصد نیوز به نقل از جام نیوز، شبکه دولتی انگلیس (بی بی سی/BBC) در بخش خبر خود به واکاوی دلایل عدم حضور دکتر حسن روحانی در سخنرانی قبل از خطبه های نمازجمعه روز قدس پرداخت.

 

 

گزارشگر بی بی سی گفت: «سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه معمولا از میان مقام های حکومتی و بنا بر مناسبت های روز برای توضیح مواضع یا مرور عملکرد سازمان های حکومتی انتخاب می شوند. سخنرانان پیش از خطبه های نمازجمعه روز قدس امسال، سفیر فلسطین در تهران و حسین سلامی جانشین فرمانده سپاه پاسداران بوده اند... رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه در ایران گفته است که از رئیس جمهور برای سخنرانی پیش از خطبه نمازجمعه روز قدس دعوت شده بود، اما ایشان به علت گرفتاری و مشغله‌ای که داشتند، نتوانستند برنامه‌های خود را تنظیم کنند.»

 

 

شبکه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس افزود: «بر خلاف سال های اخیر، سخنران پیش از خطبه های نمازجمعه روز قدس (آخرین جمعه ماه رمضان) امسال رئیس جمهور ایران نبوده است. روز قدس امسال نخستین سالی بود که آقای روحانی رئیس جمهور ایران است. آقای روحانی دیروز در راهپیمایی روز قدس شرکت کرده بود، اما پیش از خطبه های نمازجمعه سخنرانی نکرد.»
 

 

کارشناس مهمان این بخش خبری، مصاحبه حجت الاسلام و المسلمین تقوی با رسانه ها را نوعی گلایه ضمنی از روحانی به خاطر عدم حضور در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه روز قدس ارزیابی کرد.

 

"احسان مهرابی" که در جریان فتنه88 در ایران به جرم فعالیت علیه نظام و همکاری با رسانه های بیگانه بازداشت و روانه زندان شده بود، درباره سخنان حجت الاسلام تقوی گفت: «این موضوع که آقای روحانی به خاطر مشغله کاری در نمازجمعه حضور نیافتند، بعید بنظر می رسد؛ چون وی در راهپیمائی شرکت کرده و یقینا عدم حضورش در نمازجمعه دلایل مهمتری داشته است.»

 

وی در پاسخ به سؤال مجری بی بی سی درباره علت عدم حضور دکتر روحانی در نمازجمعه گفت: «آقای روحانی نگران بود تا سخنرانی در این مراسم تأثیرات منفی احتمالی و پیش بینی نشده ای بر اقدامات گذشته دولتش در بحث سیاست خارجی و مذاکرات بگذارد. روحانی در تلاش است تا تصویری که از ایران در فضای سیاست خارجی دولت احمدی نژاد به وجود آمده را اصلاح کند و یا از بین ببرد. طبیعتا با وجود حوادث اخیر غزه و فضای روز قدس و سخنرانی در آن که طالب حملات آتشینی علیه اسرائیل می باشد، روحانی نگران بازتاب رسانه ای سخنانش و همچنین بازتاب منفی و پیش بینی نشده ای بر روند مذاکرات با غرب می باشد.»

 

کارشناس بی بی سی به سخنان سال گذشته روحانی در روز قدس اشاره کرد و گفت: «رسانه های وابسته به دولت بعد از انتشار سخنان روحانی در حاشیه مراسم روز قدس گفتند که سخنان وی تحریف شده است.»

 

این روزنامه نگار ساکن وین با اشاره به موضع اخیر رهبر انقلاب مبنی بر مسلح شدن مردم و گروه های مقاومت در کرانه باختری و ربط آن با عدم حضور روحانی در نمازجمعه، گفت: «رئیس مجلس، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و برخی فرماندهان ارشد نظامی در ایران بر این سخنان رهبری تأکید کردند. چنانچه روحانی در این مراسم سخنرانی می کرد، نمی توانست مرزبندی خود را با این دسته از مسئولان عالی ایران روشن کند.»
 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون