تاریخ خبر: کد خبر: 926

گفتگو با دو شاعر مشهدی حاضر در نشست رهبر انقلاب با شاعران

برای آگاهی بیشتر از حال‌وهوای نشست رهبر معظم انقلاب با شاعران در رمضان١٣٩٣ با دو تن از شاعران مشهدی حاضر در این نشست گفتگو کردیم

به گزارش قاصدنیوز، شهرآرا نوشت:

بی‌تردید یکی از اتفاقات مهم شعری در جامعه ادبی معاصر ایران، به‌ویژه در سال‌های اخیر، در شب پانزدهم رمضان هم‌زمان با میلاد امام حسن مجتبی(ع) رقم می‌خورد. دیدار جمعی از شاعران جوان و میان‌سال و پیش‌کسوت با مقام معظم رهبری و شعرخوانی این شاعران در محضر معظم‌له و در نهایت گوش‌سپردن به بیانات آیت‌ا... خامنه‌ای که خود از ادیبان باسابقه و از شاعران حلقه ادبی مشهد در روزگار معاصر به‌شمار می‌روند، فرم و محتوای این اتفاق مهم ادبی را تشکیل می‌دهد.


مقام معظم رهبری از همان روزهای نخست پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون، بارها در برهه‌های حساس تاریخی که به‌دلیل کم‌ظرفیتی بعضی‌ها نزدیک بود ضربه‌های جبران‌ناپذیری به پیکره فرهنگ و ادب این سرزمین وارد شود، یک‌تنه و با دفاع تمام‌قد از شعر فارسی و شاعران فارسی‌زبان، در برابر آن افراد ایستادند و نقش بسزایی در حفظ و اشاعه درخشان‌ترین جلوه فرهنگ ایرانی، یعنی شعر فارسی ایفا کردند.


دفاع ایشان از فردوسی و دستوراتشان برای حفظ و بازسازی و تکریم آرامگاه حکیم توس، سخنرانی تاریخی ایشان در کنگره بزرگداشت حافظ درباره این شاعر جاودانه و جهانی در دانشگاه شیراز، تقدیر و تمجید ایشان از مهدی اخوان‌ثالث و صدور حکمی مبنی بر دفن این شاعر بزرگ معاصر در محوطه آرامگاه فردوسی، دیدارهای گاه‌وبیگاه با شاعران معاصر به‌ویژه شاعران مشهدی از سال‌های بسیار دور تا کنون، نشست سالانه با شاعران معاصر در نیمه ماه مبارک رمضان، سخنان فاضلانه‌ای که در زمان‌ها و سخنرانی‌های مختلف درباره شاعران تاریخ ادبیات ایران در بزرگداشت بزرگان شعر فارسی ارائه داده‌اند و... نمونه‌هایی اندک از خدمت پیگیرانه ایشان به شعر فارسی است.


نشست سالانه شاعران با رهبر معظم انقلاب، رمضان امسال نیز برگزار شد و همان‌طور که در خبرها و گزارش‌ها آمد، نقاط درخشان و منحصربه‌فردی داشت. حضور تعداد زیادی از شاعران جوان و شعرخوانی آن‌ها در محضر معظم‌له، شعرخوانی تنی چند از شاعران میان‌سال شهرستانی که برای نخستین بار به این نشست دعوت شده بودند، حضور چند شاعر فارسی‌زبان از کشورهای آسیایی و اروپایی و شعرخوانی آن‌ها در محضر رهبر انقلاب و... از اتفاقات مهم و بسیارخوب نشست امسال بود.


البته امسال ما مشهدی‌ها می‌توانیم از حوزه هنری گلایه داشته باشیم؛ چراکه تعداد بسیارکمی از شاعران مشهدی را به این نشست دعوت کرده بود و تنها یک شاعر مشهدی به‌نمایندگی از جامعه بزرگ ادبی مشهد شعر خواند. می‌دانیم که از یک سو رهبر معظم انقلاب خودشان یکی از شاعران انجمن‌های ادبی مشهد بوده‌اند و هنوز هم به «یاران خراسانی» خویش بسیار دلبسته‌اند؛ از سوی دیگر، شاعران مشهدی نیز خودشان برای نخستین بار این نشست را در دهه٦٠ در مشهد راه‌اندازی کردند و در طول این سال‌ها حضور بسیارخوبی از نظر کمی و کیفی در نشست‌های نیمه رمضان داشته‌اند. این دو موضوع خودبه‌خود تاکیدی بر این است که مسئولان حوزه هنری که مسئولیت دعوت شاعران به این نشست را دارند، باید بیشتر به انجمن ادبی مشهد و شاعران جوان و میان‌سال و پیش‌کسوت مشهدی توجه داشته باشند و تنها یک شاعر مشهدی را برای شعرخوانی در نظر نگیرند.


در نشست امسال، علاوه بر چند شاعر مشهدی مقیم پایتخت مانند مصطفی محدثی‌خراسانی، سیدعبدا... حسینی، محمدحسین جعفریان، رضا رفیع و... فقط موسی عصمتی و سیدحسین سیدی حضور داشتند و از میان شاعران مهاجر افغانستانی مقیم مشهد نیز فقط ابوطالب مظفری و محمدکاظم کاظمی بودند. البته غزاله شریفیان را نیز باید به این فهرست کم‌تعداد بیفزاییم که شاعری مشهدی و مقیم همدان است.


برای آگاهی بیشتر از حال‌وهوای نشست رهبر معظم انقلاب با شاعران در رمضان١٣٩٣ با دو تن از شاعران مشهدی حاضر در این نشست گفتگو کردیم؛ سیدابوطالب مظفری که از شاعران و منتقدان باسابقه است و بارها در این نشست حضور داشته است و موسی عصمتی که از بینادلان شاعر است و برای نخستین بار در این جلسه شعرخوانی کرده است.

*   *   *

http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/26944/C/13930421_13326944.jpg

شاعران بیشتری از کشورهای دیگر دعوت شوند

سیدابوطالب مظفری - نشست امسال شاعران با مقام معظم رهبری دو ویژگی مهم داشت که آن را از نشست‌های سال‌های گذشته متمایز می‌کرد و بر آن‌ها برتری می‌داد.


ویژگی نخست نشست امسال، حضور تعداد زیادی از شاعران جوان بود که برای نخستین بار به این نشست دعوت شده بودند و ١٧ یا ١٨ نفر آن‌ها نیز شعرخوانی کردند. شعرهای این شاعران جوان نیز خوب و خاص بود و مورد توجه ویژه رهبری قرار گرفت. نکته مهمی که در این شعرها به چشم می‌خورد، نوعی رویکرد به مسائل اجتماعی امروز و مشکلات جهان اسلام بود. این شاعران جوان در شعرهایشان به مشکلات، جنگ‌ها و فتنه‌های اخیری که گریبان گیر جهان مسلمانان در سراسر جهان اسلام شده است، به شکل بسیار خوبی پرداخته بودند.


ویژگی دوم نشست امسال این بود که با حضور شاعران فارسی‌زبانی از کشورهای دیگر، جنبه بین‌المللی‌تری یافته بود. امسال تعدادی از شاعران فارسی‌زبان از کشورهای هندوستان، پاکستان، روسیه، اوکران و... آمده بودند و با شعرخوانی خود، فضای متفاوت‌تری در این جلسه نسبت به جلسات سال‌های گذشته ایجاد کردند.


نکته‌ای هم که در اینجا باید به آن اشاره کنم، حضور کم‌رنگ مشهدی‌ها در این نشست برخلاف سال‌های گذشته بود و فقط یکی از شاعران مشهدی شعر خواند.


در پایان، پیشنهادی که می‌توانم به مسئولان حوزه هنری درباره شیوه دعوت شاعران به این نشست داشته باشم، این است که نوعی تعادل را در دعوت از شاعران رعایت کنند و به‌تناسب، تعداد شاعران جوان را از هر استان به نسبت رشد ادبیات آن استان در نظر بگیرند. همچنین باید بگویم که می‌توانند شاعران فارسی‌زبان بیشتری از کشورهای دیگر به این نشست دعوت کنند. البته به‌نظر می‌رسد که باید برای دعوت این شاعران از کشورهای مختلف دقت بیشتری داشته باشند تا شاهد حضور شاعران قوی‌تر و مطرح‌تری از جوامع ادبی کشورهای فارسی‌زبان باشیم.

 

 

شعرخوانی جوان‌ها ادامه داشته باشد

موسی عصمتی- نشست شاعران با مقام معظم رهبری در فضایی بسیارصمیمی و راحت برگزار می‌شود؛ به‌شکلی که همه شاعران یک سال انتظار می‌کشند تا در این جلسه حضور داشته باشند. امسال هم قسمت شد که من به این جلسه دعوت شوم. با آنکه به خانه‌ام بازگشته‌ام، اما هنوز حس‌وحال جلسه در روح من جریان دارد. این دیدار صمیمی با رهبری باعث می‌شود که برای بعدها انرژی مضاعفی بگیریم و به‌قول ایشان: «اینجا آغاز راه است...» این جلسه باعث می‌شود به خودمان بیاییم و مسیر بهتری برای ادامه مسیر شاعری در سال پیش رو برگزینیم. شاید مهم‌ترین نکته این جلسه، تاثیر و تاثر بسیارزیاد آن است.

http://farsi.khamenei.ir/ndata/news/26944/C/13930421_7126944.jpg


امسال متاسفانه مشهدی‌ها حضور کم‌رنگی در جلسه داشتند. من هم حتی قرار نبود شعر بخوانم. آقای قزوه به‌صورت اتفاقی نامم را صدا زد و گفت با آنکه در فهرست شعرخوانی نبوده‌ام، حیفش آمده است که شعر
«شبیه رودکی» را نخوانم. من هم این شعر را خواندم.

آیا شما نشانه‌ای از من ندیده‌اید؟
کوهی درست رو به شکستن ندیده‌اید؟
رودی بدون فرصت برگشت تا ابد
آرام و سربه‌زیر و فروتن ندیده‌اید؟
مردی که آه، مثل من انگار گمشده است
چون سوزنی میانه انبار گمشده است
مردی که باز بغض عصایش رها نشد
هرچند روضه خواند عصا اژدها نشد ...


اتفاق بسیارخوبی که در نشست امسال افتاد، حضور و شعرخوانی تعداد زیادی از چهره‌های جدید شعر بود. اکثریت مطلق شعرخوان‌ها جوان و از میان چهره‌های جدید بودند.


پیشنهادی که به مسئولان حوزه هنری برای برگزاری این نشست در سال‌های آینده دارم، این است که این روال شعرخوانی چهره‌های جدید و جوان را ادامه دهند و قانونی وضع کنند که هر سال تعدادی از شاعران جوان و جدید در این جلسه شعرخوانی داشته باشند.


در ادامه، شما را به خواندن بخش‌هایی از سخنان این دو شاعر دعوت می‌کنیم.

کلمات کلیدی

  • 0 0

    البته آقای جواد شیخ الاسلام هم بودند.

ارسال نظر

تریبون