تاریخ خبر: کد خبر: 896

نگاهی بر فعالیت های خانه حجاب صدف در مشهد/

حرکت جهادی برای حجاب؛ از کار فرهنگی تا طراحی، تولید و فروش

قریب به ده سال است در این عرصه پا نهاده اند و برای اعتلای فرهنگ دینی، همه سختی‌ها را به جان خریده اند. مدیر این مجموعه در این مصاحبه، امیدوارانه، از گسترش کار مرکز فرهنگی تولیدی خانه حجاب مشهد سخن می‌گوید.

قاصدنیوز / اشاره: در مرکز حجاب صدف مشهد بیش از 10 مدل چادر و 30 مدل مقنعه مختلف طراحی و فروخته می‌شود. علاوه بر این، هر ماه، سه محصول حجاب توسط تیم طراحی این فروشگاه ارائه می‌شود که این محصولات بر روی سایت‌شان (hijabroom.ir) قابل مشاهده است. از ویژگی های قابل توجه خانه حجاب صدف، امکان انتخاب نوع پارچه و سفارش آن است. علاوه بر این ژورنال‌هایی هم موجود است که در آن قیمت و انواع نوار و کاردست ذکر شده تا مشتری به راحتی چادر دلخواه خود را داشته باشد. بد نیست بدانید که اگر تمایل داشتید، می‌توانید پارچه‌های خود را به خیاط‌های خانه حجاب بسپارید و نیازی نیست که حتما پارچه را از آن‌جا خریداری کنید. 

 

خانه حجاب و چادر صدف مشهد 4

خانم آزاده کمیلی که قریب به ده سال است در این عرصه پا نهاده و برای اعتلای فرهنگ دینی، همه سختی‌ها را به جان خریده، در این مصاحبه، امیدوارانه، از گسترش کار مرکز فرهنگی تولیدی خانه حجاب مشهد سخن می‌گوید. آنچه در ادامه می‌آید مصاحبه‌ای با ایشان درباره گذشته، حال و آینده این مجموعه خودجوش و مردمی است که در آستانه روز حجاب و عفاف صورت گرفته است.

 

*  *  *

 

* خانه حجاب یا همان چادر صدف چطور شکل گرفت؟

مجموعه چادر صدف، از سال 1383 و زمانی که مقام معظم رهبری تاکید ویژه بر مسئله حجاب نمودند با دغدغه‌ای که در جمعی از اعضای خانواده ما درباره وضعیت فرهنگی جامعه و گسترش بی‌بندوباری وجود داشت شکل گرفت. مادر بنده که خودشان معلم بازنشسته‌اند و یک هنرمند نیز محسوب می‌شوند چادری را طراحی کردند و ما به این نتیجه رسیدیم که این چادر به خاطر ویژگی‌هایی که دارد می‌تواند برای مقابله با تهاجم فرهنگی غرب موثر باشد لذا اقدام به تولید آن ابتدا در منزل و بعد در یک مغازه دو در سه کردیم و به مردم و جوانان عرضه نمودیم که الحمدلله استقبال خوبی از آن شد و با تلاش جمعی دوستان ما، این مجموعه رشد کرد و به حد فعلی خودش که سطحی کشوری است رسید و البته از آنجا که خدا تا به حال ما را کمک کرده است مطمئنیم که می‌تواند به سطح منطقه‌ای و جهانی نیز برسد. خدا کند که مایه باقیات الصالحات برای ما و دیگران باشد.

 

 

* آن ویژگی هایی که از آن سخن گفتید چه بودند؟

می‌دانید که در خانم ها حس تنوع‌طلبی و جلوه‌گری هست و نسل جدید هم در این مساله متفاوت است چرا که طالب حضور اجتماعی بیشتر نیز هست لذا ما نمی‌توانیم فقط آنها را نهی کنیم و باید در کنار فضاسازی فرهنگی، کارهای ایجابی و مثبت هم انجام بدهیم. این چادر و چادرهای مشابهی که به تدریج طراحی و تولید کردیم علاوه بر اینکه خانم ها را به طور کامل پوشش می‌دهند به آنها امکان حضور فعالانه ولی در عین حال ایمانی در جامعه را می‌دهند. چیزی که در چادرهای سنتی کمتر دیده می‌شد. به علاوه، تنوع و زیبایی و سادگی خانم ها نیز در این چادرها حفظ می‌شود. یعنی بدون لطمه به وقار، احساسات زنانه و دخترانه طبیعی موجود در خانم ها نیز مورد توجه قرار گرفته است.

 

به علاوه، صرفه‌جویی در هزینه‌ها را نیز به همراه دارد چرا که این چادر معادل یک مقنعه و مانتو و چادر سنتی عمل می‌کند.

 

چادر صدف

مدل چادر صدف /طراحی شده توسط خانه حجاب صدف

 

* فکر می‌کنید چرا کارتان مورد استقبال واقع شد؟

لطف خدا عامل اصلی بود و در میان عوامل فرعی، اول از همه می‌توانم به کارایی و تازگی و تنوع و سایر ویژگی‌های مثبت این مدل چادر و مدلهای مشابه آن اشاره کنم. در مورد کار خودمان هم باید اعتراف کنم که «مخاطب‌محوری» و توجه و احترام به مخاطب به عنوان یک انسان مسلمان ارزشمند و لذا توجه به کیفیت کار و نحوه برخورد و… عامل دیگر توسعه کار بود. بد نیست بدانید که ما یک واحد کنترل کیفیت داریم که همه اجناس را قبل از تحویل به مخاطب بررسی کرده و خودش برای رفع ایرادات احتمالی به مرکز تولید برگشت می‌دهد لذا بر اساس نظرسنجی‌های صورت گرفته از مشتریان محترم -که باز شاید از ویژگی های کار ما باشد- رضایت از محصولات تولیدی در حد بسیار بالایی بوده است. درست است که نظرسنجی و کنترل کیفیت و … نیروی انسانی و هزینه‌بر است اما تکریم مخاطب از اصول انسانی کار ما بوده که همواره بدان پایبند بوده‌ایم.

 

* شنیده‌ام که یک بخش فرهنگی نیز دارید؟ چرا این بخش را راه‌‌اندازی کردید؟ چه کارهایی می‌کنید؟

بله! یکی دو سال است که مرکز فرهنگی ما نیز اقدام به فعالیت کرده است. البته چون بدلیل عدم همراهی ارگانها، مجبوریم از جیب هزینه کنیم، نتوانسته‌ایم آن را در حدی که می‌خواستیم گسترش دهیم ولی اقدامات خوبی تا حالا انجام داده است چرا که دیدیم متاسفانه در بخش فرهنگی نیز خلأ بسیار است و بیشتر به حرف زدن اکتفا می‌شود! علاوه بر اینکه از قدیم در خود محیط فروشگاه، اقلام فرهنگی داشته‌ایم یکی دو بروشور که حاوی روایت حجاب از نگاه غربی ها بوده است تولید کرده‌ایم و اخیرا نیز دو کلیپ درباره حجاب تهیه و تکثیر کرده‌ایم. کارهای دیگری هم در دست اقدام داریم از جمله تولید نمایشگاهی ویژه دختران دبیرستانی که امیدواریم بتوانیم هزینه تولید آن را تامین کنیم. سایت سه زبانه ما که اولین سایت چندزبانه تخصصی حجاب می‌باشد نیز مدتی است دارد فعالیت می‌کند که روزانه دهها هزار بازدید کننده دارد و ارتباط دوسویه ما با مشتریان‌مان در سراسر ایران و حتی خارج از ایران را مهیا نموده است.

 

* برنامه‌های آتی خانه حجاب چیست؟

چندین برنامه داریم و در عین اینکه متاسفانه هیچ حمایتی نشده‌ایم ولی باید بگویم که به خاطر لطف مردم و توجه آنها، امیدوارانه حرکت‌مان را به پیش می‌بریم و امیدواریم که خدا هم از ما راضی باشد. به خاطر تقاضای زیادی که وجود داشته، درصدد تولید مانتوهای اسلامی هستیم. بد نیست بدانید که یک مرکز طراحی در مجموعه‌مان ایجاد کرده‌ایم که علاوه بر تولید محصولات جدید وظیفه بهبود محصولات قبلی را نیز داراست و همواره درصدد تولید محصولات جدید می‌باشد. به علاوه، درصدد تقویت بخش تولید خودمان هستیم که متاسفانه الآن تقاضا بیشتر از تولید ماست که به خاطر فقدان منابع مالی نتوانستیم فاز تولید انبوه را شروع کنیم ولی درصدد آن هستیم.

 

خانه حجاب و چادر صدف مشهد 3

 

* چه موانعی دارید و چه پیشنهاداتی؟‌

برای گسترش کار و حضور در عرصه‌های دیگر پوشش بانوان مثل تولید مانتو، مشکل جا و تولید داریم که نیازمند منابع مالی است. ما به دنبال منابع بلاعوض نبوده‌ایم ولی متاسفانه در جذب وام هم همراهی خوبی با ما نشده است در حالی که ده ها نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم در مجموعه ما مشغول به کار شده‌اند! با اینکه ایجاد اشتغال از برنامه‌های دولت محترم بوده ولی مسؤولان امر شاید به این دلیل که ما پارتی قوی نداشتیم توجه شایسته را به ما نکردند! امیدواریم که موازی‌کاری‌ها و خنثی کردن انرژی‌ها صورت نگیرد. پیشنهاد ما این است که دولت فقط نقش مدیریتی داشته باشد و از نیروهای خودجوشی که با دغدغه ایمانی وارد عرصه تولید شده‌اند و همه سختی‌های کار را تحمل کرده‌اند حمایت کند. رسانه‌ها و سینماها نیز نباید با اقدامات خود به ترویج بی‌حیایی دامن بزنند که متاسفانه یکی از مسائل فعلی ماست.

 

مانعی هم جز یأس که بخاطر همراهی خدا و استقبال مردم در ما وجود ندارد، نیست لذا ما امیدواریم بتوانیم بیشتر از گذشته خدمت کنیم تا ان‌شاء الله فضای جامعه سالمتر شود و شاهد اتفاقات بسیار تلخی که بعضا در رسانه‌ها می‌شنویم و همگی ناشی از ضعف حجاب در جامعه هستند نباشیم! از شما هم که به فعالیت‌های خودجوش توجه می‌کنید ممنونیم.

 

 

خانه حجاب و چادر صدف مشهد 1

 

خانه حجاب و چادر صدف مشهد 2

خانه حجاب و چادر صدف مشهد 5

 

برگرفته از نشریه چارقد و نشریه جیم

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون