تاریخ خبر: کد خبر: 890

سایت‌های همسریابی بدون مجوز هستند

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا، سایت‌های فعال در زمینه همسریابی را بدون مجوز دانست و گفت: عمدتا این صفحات، محیطی مناسب برای سوءاستفاده‌های مختلف از افراد است.

به گزارش قاصدنیوز به نقل از شهرآرا، رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا گفت: فعالیت سایت‌های همسریابی غیر‌قانونی است و این مراکز بدون مجوز هستند‌.


به‌گزارش مهر، سرهنگ علی نیک‌نفس با اشاره به اینکه سایت‌های همسر‌یابی با‌عنوان سایت‌های ازدواج دائم یا موقت اقدام به عضوگیری و جمع‌آوری اطلاعات شخصی افراد می‌کنند و آن‌ها را بدون اجازه فرد در اختیار دیگران قرار می‌دهند گفت: بعضی‌از این سایت‌ها، از این اطلاعات با اهداف تجاری و تبلیغاتی نیز استفاده می‌کنند که منجر‌به بروز جرم و آسیب‌های اجتماعی و فردی می‌شود.


وی با تاکید بر اینکه یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در زندگی افراد به‌خصوص جوانان، نوع ارتباطات و میزان آن است، ادامه داد: در دنیای امروزی ارتباطاتی که به‌سرعت به‌سمت مجازی و اینترنتی‌شدن مانند شبکه‌های اجتماعی، تالارهای گفتگو، سایت‌های همسر‌یابی، دوست‌یابی، ارتباطات مخابراتی و تصویری از‌طریق اپراتورهای نسل سوم، اپلیکیشن‌های ارتباط تصویری و... حرکت می‌کنند، عموما براثر کنجکاوی، کمبود محبت، جذاب‌بودن این فضا و تمایل به استفاده از فناوری‌های روز به‌وجود می‌آیند و می‌توانند زمینه‌ساز بروز مسائل و مشکلات اجتماعی، ضعف بنیان خانواده‌ها، ناهنجاری‌های اجتماعی و دیگر مسائل مرتبط شوند.


نیک‌نفس با طرح این سؤال که «روابطی که در فضاهای مجازی مانند چت‌روم‌ها، شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های همسر‌یابی وجود دارند و به ازدواج ختم می‌شوند، تا چه میزان می‌توانند بنیان‌های یک ارتباط درست و زمینه‌های تشکیل یک زندگی استوار را بنا کنند؟» گفت: به‌گفته کارشناسان اجتماعی این‌گونه ارتباطات نقش درخور توجهی در ازدواج افراد نداشته و ناکارآمدی این سایت‌ها ثابت شده است و به بنیان خانواده آسیب جدی وارد می‌کند.


به‌گفته وی، با نگاهی به صفحات حوادث روزنامه‌ها می‌توان به آسیب‌های این‌گونه ازدواج‌ها پی‌ برد. اعتقاد ما این است که برای یک ازدواج موفق باید به مراکز قانونی و مشاوره‌ها مراجعه کرد و حضور سه رکن اصلی دختر‌و‌پسر، مشاور و پدر‌و‌مادر برای یک ازدواج موفق الزامی است.


رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتای ناجا خاطرنشان کرد: سایت‌های همسریابی از حسن اعتماد بیش‌از‌حد مردم سوءاستفاده می‌کنند و کلاهبرداری‌هایی را رقم می‌زنند. سوءاستفاده از عکس‌ها و اطلاعات شخصی افراد یکی از این هاست. کاربران دقت کنند بعد‌از پخش‌شدن عکس‌های شخصی خود در میان کاربران چنین سایت‌هایی دیگر مالک آن ها نیستند.


وی با ابراز تأسف از اینکه این سایت‌ها در ابتدا با هدف کلاهبرداری طراحی می‌شوند و طراحان آن نیز با‌توجه‌به دسترسی به اطلاعات کاربران به‌راحتی می‌توانند از این اطلاعات سوء‌استفاده کنند، گفت: صاحبان این صفحات مجازی بدون اجازه ثبت‌کنندگان، عکس‌ها و اطلاعات آن‌ها را در اختیار افراد دیگر قرار می‌دهند و همین امر موجب بروز اخاذی و کلاهبرداری می‌شود.


رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا، سایت‌های فعال در زمینه همسریابی را بدون مجوز دانست و گفت: عمدتا این صفحات، محیطی مناسب برای سوءاستفاده‌های مختلف از افراد است.


وی افزود: با‌توجه‌به اینکه مدیران سایت‌ها به تمامی اطلاعات وارد‌شده ازسوی کاربر ازجمله نام و نام‌خانوادگی، کد ملی، آدرس، شماره تماس و... افراد دسترسی دارند، می‌توانند دست به سوءاستفاده‌های مختلف، کلاهبرداری و اخاذی بزنند.
نیک‌نفس با اشاره به اینکه این سایت‌ها می‌توانند اطلاعات واردشده را در اختیار افراد غیر‌مجاز قرار دهند، گفت: پلیس فضای مجازی از هم‌وطنان درخواست می‌کند تا در‌صورت مواجهه با موارد مشکوک آن‌را از‌طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir، بخش تماس، به ما گزارش دهند تا مأموران بتوانند سریعا با کلاهبرداران و ناامن‌کنندگان فضای مجازی برخوردهای لازم را داشته باشند.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون