تاریخ خبر: کد خبر: 8806

رئیس شورای اسلامی شهر بازدید رهبری از نمایشگاه « قیام مسجد گوهرشاد» را روایت می کند

رضایت رهبر انقلاب از پرداختن به هویت اصلی شهر مشهد

نمایشگاهی در نوروز امسال در مشهد برگزار شد که بخشی از هویت تاریخی شهر مشهد را به نمایش می‌گذاشت و رهبر فرزانۀ انقلاب نیز در همین ایام از این نمایشگاه بازدید کردند.

رضایت رهبر انقلاب از پرداختن به هویت اصلی شهر مشهد

به گزارش «قاصدنیوز»، بحث هویت و تمدن ازجمله‌موضوعاتی است که بارها و بارها ازسوی رهبر معظم انقلاب به آن اشاره و تأکید شده است و معظم‌له در مناسبت‌های مختلف به این مهم پرداختند و خواستار توجه بیشتر مسئولان و همچنین مردم به مسئلۀ مهم و اثرگذار هویت اسلامی‌ایرانی شده‌اند. درهمین‌راستا نمایشگاهی در نوروز امسال در مشهد برگزار شد که بخشی از هویت تاریخی شهر مشهد را به نمایش می‌گذاشت و رهبر فرزانۀ انقلاب نیز در همین ایام از این نمایشگاه بازدید کردند. 


نمایشگاه عکس، نقاشی، پوستر و آثار گرافیکی واقعۀ قیام مسجد گوهرشاد در نخستین روزهای سال جدید توسط شهرداری مشهد با هدف جلوگیری از تطهیر چهرۀ پهلوی اول و بازخوانی این اتفاق مهم پس از چندین دهه سانسور در محل تالار اماکن متبرکۀ آستان قدس رضوی میزبان حضور رهبر معظم انقلاب بود.

 

درهمین‌راستا رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس درمورد این دیدار که با حضور شهردار و برخی از مدیران شهرداری مشهد همراه بود، گفت: «روزهای پایانی هفتۀ اول تعطیلات نوروزی بود که بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه واقعۀ قیام مسجد گوهرشاد رقم خورد».

 

محمدکمال سرویها افزود: «حضرت آقا با دقت و وسواس تک‌تک این آثار هنری را نگاه می‌کردند و با هنرمندان آثار به گفتگو می‌پرداختند و حتی نظرتشان را هم درمورد بهترشدن آثار بیان ‌داشتند و به تشویق هنرمندان ‌پرداختند».

 
گوهرشاد؛ هویت اصلی شهر
سرویها ادامه داد: «رهبر معظم انقلاب همچنین در این بازدید به امکان تبدیل برخی آثار به رمان یا فیلم و سایر آثار هنری تأکید داشتند ». وی عنوان کرد: «این سیر بازدید از نمایشگاه حدود یک ساعت به طول انجامید و پس از نماز ظهر و عصر که به امامت حضرت آقا برگزار شد، ایشان فرمودند که دقایقی را برای بیان نظرات خود درمورد این نمایشگاه اختصاص می‌دهند که عملا بعد از نماز، حضرت آقا ۴۵دقیقه به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند».

 

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد اضافه کرد: «حضرت آقا خیلی خوش‌حال شده بودند که شهرداری بالأخره توانست در موضوعی که هویت اصلی شهر مشهد است، ورود پیدا کند. ایشان فرمودند که شما به هویت اصلی شهر توجه کرده‌اید. بحث عفاف و حجاب فقط مسئلۀ مشهد نبود، بلکه از مشهد شروع شد و از مسجد گوهرشاد به همۀ شهرهای کشور تکثیر شد»تأکید مقام معظم رهبری بر استخراج و انتشار اسناد تاریخی واقعۀ قیام مسجد گوهرشاد
وی بیان کرد: «حضرت آقا با بیان خاطراتی از بزرگان درمورد واقعۀ قیام مسجد گوهرشاد، توجه دادند که رضا‌خان می‌خواست با این کار، حجاب را در کشور ریشه‌کن کند که مردم مقابله سنگینی کرده و توانستند این میراث گران‌بها را حفظ کرده و به نسل بعدی منتقل کنند»

 

سرویها ادامه داد: «حضرت آقا فرمودند که شما باید ازاین‌دست کارها بکنید. در این دیدار به حضرت آقا عرض شد که در مرکز اسناد اسلامی بالغ‌بر هزار سند مرتبط با قیام مسجد گوهرشاد شناسایی کرده‌ایم که هنوز فرآوری نشده‌اند، حضرت آقا فرمودند وقتی چنین گنجینه‌ای وجود دارد، چرا نمی‌روید صرف وقت و هزینه کنید تا این‌ها را به مردم معرفی کنید»


 
قدردانی رهبر معظم انقلاب از شهرداری و سیاست‌های شورای اسلامی شهر
وی خاطرنشان کرد: «به نظر من یکی از کارهای معاونت فرهنگی این است که این اسناد را استخراج و استفاده کند تا الگویی برای مردم باشد.» سرویها اذعان کرد: «در این دیدار مقام معظم رهبری از شهردار و سیاست‌های شورای اسلامی شهر قدردانی کردند که در مسیر درست کار می‌کنیم. 


وی افزود:گاهی می‌بینیم داریم تلاش می‌کنیم؛ اما تلاشمان در مسیر منویات مقام معظم رهبری نیست. من در این دیدار دریافتم و این احساس در من ایجاد شد که طی چهار سال خدمت در شورای اسلامی شهر و تغییر شیب خدمت به‌سمت مردم محروم، حضرت آقا از این فعالیت‌ها رضایت داشتند»

 

وی اضافه کرد: «امیدوارم که تیم فرهنگی شهرداری و کمیسیون فرهنگی شورای شهر عملکردشان را به منویات رهبری نزدیک کنند. اگر کارهای زیاد فرهنگی و تبلیغاتی انجام دهیم که در مسیر منویات رهبری نبوده یا خاطر ایشان را مکدر کند، به نظر من موفق نبوده‌ایم؛ اگرچه بیشترین مخاطب را هم در سطح شهر جذب کنیم».

 

سرویها یادآور شد: «ما تلاش کرده‌ایم در کمیسیون فرهنگی شورای شهر، بودجه‌های فرهنگی شهرداری را درراستای منویات رهبری تنظیم کنیم. اگر ایشان فرموده‌اند که ٢٠درصد بودجۀ فرهنگی شهرداری‌ها درراستای ارتقای فرهنگ ایثار و شهادت هزینه شود، ما گفته‌ایم باید این اتفاق رخ دهد؛ چون اگر ایثار در جامعه نمود پیدا کند و در عرصۀ معیشت، اشتغال و زندگی مردم خود را نشان دهد، مردم مشکلات یکدیگر را حل می‌کنند». 


 

نمایش ۵٧ اثر هنری واقعۀ قیام مسجد گوهرشاد در بازدید مقام معظم رهبری
اما مجید عسگری، مدیر فرهنگ‌سرای بهشت مشهد مقدس هم یکی دیگر از دست‌اندرکاران آمادگی این نمایشگاه برای بازدید مقام معظم رهبری است که دراین‌باره گفت: «در طول تعطیلات نوروزی، نمایشگاهی شامل دوازده نقاشی فاخر، ده اثر پوستر و گرافیک، پنج اثر نقاشی کودکان، بیست تابلوی خاطرات گوهرشاد و همچنین ده سند قیام مسجد گوهرشاد برای بازدید مقام معظم رهبری در تالار آینه حرم مطهر برگزار شد»

 
وی افزود: «این آثار تنها منتخبی از آثار واقعۀ قیام مسجد گوهرشاد بود که تعدادی از هنرمندان این آثار نیز در حوزه‌های مختلف به ارائۀ گزارش درمورد آثار خود پرداختند. همچنین دوازده هنرمند نقاش، گرافیک، تئاتر و انیمیشن و اساتید دانشگاه رشته تاریخ نیز در این بازدید حضور داشتند».

 

عسگری با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر پرداختن به موضوع ممنوعیت روضه، عنوان کرد: «حضرت آقا در این دیدار بر روی موضوعاتی همچون شناسایی و انتشار اسناد جنایات رضاخان در واقعۀ قیام گوهرشاد و بایگانی‌نماندن اسناد مربوط به این‌گونه وقایع تأکید کردند».

 

عسگری با اشاره به اینکه حضرت آقا به معرفی حاج‌حسین قمی و آقازاده که نقش برجسته‌ای در این موضوع داشتند، تأکید کردند، ادامه داد: «رهبری تأکید داشتند که بحث قیام گوهرشاد کاری بر‌زمین‌مانده بود که در این دورۀ مدیریت شهری به آن پرداخته شد»

 

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون