تاریخ خبر: کد خبر: 864

رحیم پور ازغدی: فعالیت‌های فرهنگی با مدیریت جهادی همراه شود

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه باید نتیجه گرایی اسلامی را در فعالیت‌های فرهنگی خود گسترش دهیم، تاکید کرد: تکلیف گرای غیر اسلامی، نتیجه گرای مادی، و تکلیف گرا ونتیجه گرای اسلامی سه قشر از افرادی هستند که در فعالیت‌های فرهنگی خود هرکدام از این مسیر‌ها را انتخاب می‌کنند البته ما باید تکلیف گرایی اسلامی را سر لوحه کارهای فرهنگی خود قرار دهیم و در کنار آن هم به نتیجه پایانی هم توجه داشته باشیم همچنین از نتیجه پرستی دوری جوییم.

رحیم پور ازغدی: فعالیت‌های فرهنگی با مدیریت جهادی همراه شود

به گزارش قاصدنیوز به نقل از تسنیم، حسن رحیم‌پور ازغدی در گردهمایی مدیران کانون‌های فرهنگی هنری مساجد مشهد مقدس که در حسینیه هراتی‌های این شهر برگزار شد، اظهار کرد: باید توجه کرد که تقویت روحیه جهادی یکی از مفاهیم مهمی است که انگیزه‌های ارزشی را در جامعه رشد می‌دهد.

 

وی افزود: در بیشتر آیات و روایات توجه به سخت بودن فعالیت‌های فرهنگی مسجدی یادآوری شده است.

 

نگاه جهادی مهم‌ترین نگاه در فعالیت‌های فرهنگی است

رحیم‌پور ازغدی تصریح کرد: به حدی جهاد فرهنگی و مبارزه با تهاجمات آن سخت است که پیامبر اکرم (ص) از آن به عنوان نبردی بزرگ یاد می‌کردند، چرا که می‌فرمودند، جنگ تن به تن در جبهه جهادی کوچک است ولی جهاد عظیم بعد از این نبرد آغاز می‌شود که باید در این میدان بزرگ به مبارزه با دیکتاتور درون خود و تهاجمات فرهنگی برخاست.

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه اصول زیادی در فعالیت‌های فرهنگی باید مدنظر قرار گیرد، تاکید کرد: یکی از این اصول، اصل نگاه جهادی به فعالیت‌های فرهنگی است چرا که جهاد در فرهنگ فقط به نام جهاد محدود نمی‌شود بلکه در این مفهوم احکام جهاد را هم به وضوح می‌توان مشاهده کرد.

 

رحیم‌پور ازغدی با اشاره به اینکه در فعالیت‌های فرهنگی باید طرف حساب مدیران فرهنگی مساجد، خداوند متعال باشد، بیان کرد: متاسفانه در بعضی از این فعالیت‌ها این خطر وجود دارد که اعمال فرهنگی به سمت ریا کردن بلغزد و از راه اصلی خود خارج شود البته رسمی شدن کارهای فرهنگی و اتصال به حکومت می‌تواند از نظر رسمی و کمک‌های مختلف دیگر مفید باشد ولی باید این موضوع را هم که از خطر لغزش دوری شود را هم مورد توجه قرار داد.

 

وی اظهار کرد: انسان، فساد و خشونت را با خود می‌آورد ولی خداوند با تمام این وجود می‌گوید این یک وجه وجودی انسان است بلکه وجه دیگر این انسان شهامت مبارزه او با خود است که از این طریق می‌تواند به مبارزه با این قبیل از عوامل بپردازد. این دو بعد انسان نشان دهنده مفهوم جهاد است و این موضوع را نشان می‌دهد که پاک بودن سخت است چرا که باید با ناپاکی‌ها مبارزه کرد.

 

عضو شورای انقلاب فرهنگی با بیان اینکه نشاط و شادی در فرهنگ اسلامی و دینی دارای دو بعد است، خاطر نشان کرد: ما باید بدانیم کدام دسته از شادی‌ها و غم‌ها تعریف کننده فرهنگ و دین است. باید توجه داشت که شادی‌ها و غم‌ها یا در مسیر رشد و تعالی هستند و یا بالعکس در مسیر نابودی قرار می‌گیرند.

 

دین بر رشد و تعالی انسان تاکید دارد

وی افزود: شادی‌هایی وجود دارد که ناشی از حماقت، تمسخر و غفلت است که به این دسته از شادی‌ها شادی‌های غفلت انگیز و حیوانی می‌توان گفت. البته باید یادآور شد که دین در برابر این دسته از شادی‌ها جبهه سخت و محکمی از خود اتخاذ کرده است.

 

رحیم‌پور ازغدی عنوان کرد: در دین اصالت با غم و شادی نیست بلکه اصالت با رشد و نمو است.

 

عضو شورای انقلاب فرهنگی اظهار کرد: ما باید بدانیم که اگر رفتار اشتباهی در بالا رفتن پرچم فعالیت‌های فرهنگی از ما سر بزند و مردم آن را استقبال نکنند به طور قطع این فعالیت در راستای اعمال اهل بیت (ع) قرار نمی‌گیرد چرا که فعالیتی مناسب است که در راستای منویات اهل بیت (ع) قرار گیرد.

 

وی افزود: پرچم فرهنگ زمانی برافراشته می‌شود که شادی، سرور، عشق و معرفت اهل بیت در آن گسترش یابد و ظهور پیدا کند، البته باید توجه کرد که شادی باید توام با کرامت باشد نه بر علیه کرامت قرار گیرد.

 

رحیم‌پور ازغدی گفت: اگر کسی هر نوع فعالیت فرهنگی را آغاز کند ولی به جزئیات و زیر و بم آن کار توجه نداشته باشد و آن را ارزیابی نکند به طور قطع این فعالیت با شکست رو برو می‌شود.

 

در کارهای فرهنگی باید نتیجه را مد نظر داشته باشیم

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه باید نتیجه گرایی اسلامی را در فعالیت‌های فرهنگی خود گسترش دهیم، تاکید کرد: تکلیف گرای غیر اسلامی، نتیجه گرای مادی، و تکلیف گرا ونتیجه گرای اسلامی سه قشر از افرادی هستند که در فعالیت‌های فرهنگی خود هرکدام از این مسیر‌ها را انتخاب می‌کنند البته ما باید تکلیف گرایی اسلامی را سر لوحه کارهای فرهنگی خود قرار دهیم و در کنار آن هم به نتیجه پایانی هم توجه داشته باشیم همچنین از نتیجه پرستی دوری جوییم.

 

وی خاطر نشان کرد: اصل دیگر با اهمیت در فعالیت‌های فرهنگی علم محوری است، ما باید توجه خود را به محتوا گرایی فعالیت‌های فرهنگی معطوف کنیم.

 

برخی مواضع سیاسی و فرهنگی افراد سبب شکل گیری انحراف می‌شود

رحیم‌پور ازغدی افزود: متاسفانه بسیاری از موضع گیری‌های سیاسی، فرهنگی و مذهبی خود مایه انحراف می‌شود که از همین انحرافات شاهد هستیم چه بدعت گزاری‌ها و چه فرقه‌های دینی منحطی به وجود آمده‌اند به این موضوع باید توجه کرد که وقتی علم وجود نداشته باشد وفا و خلوص هم از بین می‌برد.

 

عضو شورای انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: اصل دیگری که مورد اهمیت فعالیت‌های فرهنگی است اهم ومهم قرار دادن این فعالیت‌ها است، باید با طبقه بندی الویت‌های فرهنگی و مهندسی زمان و امکانات به تسهیل روند فعالیت‌های فرهنگی سرعت بخشیم.

 

وی خاطر نشان کرد: اصل بعدی مورد اهمیت در فعالیت‌های فرهنگی مساجد، مراقبت از انحراف مفاهیم شیعی است، باید مراقب باشیم که مفاهیم شیعی دست آویز منحطان دینی مانند وهابیون نشود.

 

شیعه در برابر تهاجم های دشمن هوشیار است

وی افزود: ما باید بدانیم که زیارت و توسل و شفاعت یا دینی و یا مشرکانه است باید مراقب بود تا مفاهیم دینی در مساجد و محافل فرهنگی آن طور که خوشایند منحرفان دینی است ترجمه نشود.

 

رحیم‌پور ازغدی اظهار کرد: مراقبت از اصالت شیعی و آمادگی در برابر عوام فریبی وشستشوهای مغزی دشمن یکی دیگر از اصول مهم در رفتار و فعالیت‌های فرهنگی است، باید توجه کرد که دشمن دو نوع است یا به شکل مکر و حیله‌گری در پشت پرده قرار دارد و یا در برابر ما به مبارزه مستقیم می‌پردازد.

 

وی خاطر نشان کرد: امیدوار هستیم که این اصول در جامعه دینی و اسلامی مورد توجه قرار گیرد تا از انحطاط و نابودی دور شویم.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون