تاریخ خبر: کد خبر: 849

ماندگاری:حج، تمرین زیبای ولایتمداری است

ماندگاری:حج، تمرین زیبای ولایتمداری است

به گزارش قاصدنیوز به نقل رسا، حجت‌الاسلام محمدمهدی ماندگاری شب گذشته در اولین شب همایش «اسرار حج و آداب حضور»، که در عرصه میدان شهدای مشهد برگزار شد به بیان ابعاد و آثار ولایتمداری پرداخت و گفت: حج، تمرین زیبایی است برای ولایتمداری که در این عرصه هر چه بامعرفت بیشتر وارد شویم، بیشتر بهره‌برداری خواهیم کرد.

 

وی ادامه داد: نکته‌ای که زائران باید به آن توجه داشته باشند این است که در تمام‌ مسیر اعمال حج، هیچ‌گاه از روحانی کاروان جدا نشوند زیرا انجام صحیح اعمال در گرو همراهی با روحانی کاروان است و این همراهی نیز موجب سهولت در انجام اعمال می‌شود.

 

ثمرات ولایتمداری

این خطیب مذهبی، عدم گمراهی را یکی از نتایج ولایتمداری عنوان کرد و بیان داشت: همراهی روحانی کاروان در مراسم حج، شمایی از ولایتمداری است که متوجه می‌شوند اگر با ولایت، روحانیت و مرجعیت باشند هیچ‌گاه راه را گم نخواهند کرد و اگر از او فاصله گرفتند، همچون زائری که به‌تنهایی بخواهد اعمال حج را به‌جا آورد دچار اشتباه و مشکلات خواهد شد.

 

حجت‌الاسلام ماندگاری به خاطره مواجه‌شدن با مادری که فرزندش به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه در زندان بود اشاره کرد و اظهار داشت: این مادر از من درخواست کمک کرد که برای پرداخت مهریه به او کمک کنم اما نقش اصلی یک روحانی زمانی است که آنان مهریه را مشخص می‌کردند؛ اگر این مهریه طبق دستورات پیامبر (ص) معین می‌شد، آیا ما شاهد چنین مواردی بودیم؟

 

وی در ادامه به بیان ثمرات ولایتمداری پرداخت و گفت: اولین نتیجه ولایتمداری، نداشتن استرس و اضطراب و احساس امنیت است؛ مملکت ما، مملکت ولایت است که امنیت دارد و الا وضعیت عراق، سوریه، سودان و لبنان را می‌بینید که چگونه است، وجود امنیت در کشور ما به برکت وجود ولایت است.

 

رییس مؤسسه روایت سیره شهدا دومین ثمره حرکت در مسیر ولایت را هدایت عنوان کرد و بیان داشت: اگر ولایت پیغمبر و اولاد پیغمبر را داشته باشیم هدایت می‌شویم، تمام زمین خوردن‌های ما به دلیل نبودن در مسیر ولایت پیامبر و اولاد ایشان است.

 

وی، سومین نتیجه ولایتمداری را حمایت دانست و اظهار داشت: علاوه بر دو ثمره ذکرشده، ایجاد حمایت از سوی ولی، دیگر ثمره‌ای است که به شخص ولایتمدار می‌رسد همان‌گونه که ما می‌گوییم: «یا وَجیهَةً عِندَاللّهِ اِشفَعی لَنا عندالله»، یعنی ما را یاری بده.

 

شروط ولایتمداری

حجت‌الاسلام ماندگاری برای ولایتمداری سه شرط برشمرد و آن سه شرط را از درون نماز جماعت این‌گونه تشریح کرد: در نماز جماعت، امام جماعت جلوتر از همه می‌ایستد و نماز گزاران پشت سر او، پس‌ازآن نمازگزاران به نماز امام جماعت متصل می‌شوند و در نهایت به او اقتدا می‌کنند؛ این سه شرط، شروط ولایت‌پذیری است.

 

وی با اشاره به این‌که ولایتمداری باید در تمام شئون زندگی انسان وارد شود، ادامه داد: اگر در مراسمات عروسی امام زمان (ع) خود را حاضر بدانیم دیگر این مراسم‌ها به گناه کشیده نخواهد شد و اگر در کسب‌ وکارها امام رضا (ع) را جلوی خود ببینیم چنین مشکلاتی به سراغ ما نخواهد آمد.

 

فرزند برکت خانواده است نه مزاحم

رییس مؤسسه روایت سیره شهدا به زیارت جامعه کبیره اشاره کرد و عنوان داشت: اگر قرار است ولایت محمد و آل محمد را داشته باشیم ابتدا باید فکرمان تابع محمد و آل ایشان باشد؛ به‌طور مثال، مردم امروز فرزند را مزاحم ظاهر، آرامش، اقتصاد و پیشرفت خود می‌دانند درحالی‌که اسلام و پیامبر فرزند را رحمت، برکت و طراوت زندگی می‌داند؛ باوجودآن تفکر، هرچه رهبر انقلاب برای افزایش جمعیت فریاد بزنند نتیجه‌ای نخواهد داشت.

 

وی با تأکید بر این‌که باید تفکر خود را آن‌گونه که پیامبر می‌پسندند تنظیم کنیم، خاطرنشان کرد: اگر این‌چنین بودیم که هرچه پیامبر می‌پسندند ما نیز بپسندیم و هر چه نمی‌پسندند ما هم این‌چنین باشیم باید دید که آیا اهل‌بیت (ع) بی‌حیایی زنان و بی‌انصافی مردان در کسب‌وکار را دوست دارند.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون