تاریخ خبر: کد خبر: 8138

استقبال از بهار95؛ از سنگ‌اندازی حاشیه‌سازان تا تحسین مردم

برخلاف خواسته برخی افراد که می‌خواستند با سنگ‌اندازی مقابل طرح «استقبال از بهار»، این طرح موفقیت لازم را نداشته باشد و حتی کار را به سؤال از شهردار و جنجال‌آفرینی کاذب کشاندند، «استقبال از بهار» در نوروز 95 موفق‌ترین تجربه اجرای خود در 6 سال گذشته را پشت سر گذاشت

استقبال از بهار95؛ از سنگ‌اندازی حاشیه‌سازان تا تحسین مردم

به گزارش«قاصدنیوز»، روزهای پایانی هرسال که از راه می‌رسد، چشم ساکنان شهر بهشت منتظر تجسم یافتن ایده‌هایی است که هنرمندان مشهدی با حمایت شهرداری برای جشن گرفتن تجدید حیات طبیعت در نظر گرفته اند. امسال نیز همچون سال‌های گذشته این انتظار وجود داشت، با این تفاوت که زمزمه‌هایی از عدم اعتقاد مدیران جدید فرهنگی هنری شهرداری مشهد نسبت به چنین طرح‌هایی سخن می‌گفتند.

 

با آغاز رسمی طرح «استقبال از بهار95»، نه تنها شبهات مطرح شده رد شد، بلکه زائران و مجاوران امام هشتم(ع)، شاهد موفقترین دوره از این طرح بودند.

 

در این گزارش به بررسی عمده‌ترین نقاط قوت طرح «استقبال از بهار 95» در مقایسه با دوره‌های پیشین اجرای آن در پایتخت معنوی ایران اسلامی می‌پردازیم.

 

رشته‌های مختلف هُنری به صحنه آمدند

یکی از ضعف‌های محسوس دوره‌های گذشته طرح «استقبال از بهار»، مصروف ساختن بخش عمده تمرکز مدیریتی روی استفاده از هنر هنرمندانِ حجم(اِلمان) مشهد بود که شاید به قیمت نادیده گرفتن زیبایی‌های سایر رشته‌های هنری تمام شد.

 

امسال با توجهِ مدیران فرهنگی شهرداری مشهد، بابی برای حضور آثار سایر هنرمندان باز گردید و امید می‌رود در سال‌های آینده هنرمندان رشته‌های بیشتری پنجه طلایی خود را برای زینت شهر بهشت به کار گیرند.

 

در همین رابطه تنها خانه سرود شهرداری مشهد با حمایت کم‌نظیر خود از این طرح توانست اجرای 2000 سرود در ضمن جُنگ‌ها و ویژه‌برنامه‌های «استقبال از بهار» سطح شهر را بر عهده بگیرد و نقش بسیار مشهودی در این موفقیت شهری ایفا کند که اگر اجرای 550 نمایش خیابانی و عروسکی توسط خانه تئاتر شهرداری، بهره‌گیری از هنر خوشنویسان مشهدی در محله‌آرایی‌ها، حضور نقاشان باانگیزه در آماده‌سازی نقاشی دیواری‌های متنوع و نیز تزیینات شهری گسترده با استفاده از ایده‌های کم‌تر دیده‌شده را به آن اضافه کنیم، بهتر می‌توان اثر اجرای طرح «بهار فیروزه‌ای» توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری را روی طرح «استقبال از بهار» مشاهده کرد.


از سوی دیگر راه اندازی «بازار فیروزه ای» برای فروش محصولات هنرمندان مشهدی، اقدامی دیگر بود تا هنر هنرمندان بیشتر به چشم آید و بازار اقتصادی برای فروش بی واسطه محصولات آنان فراهم آید.

 

اِلمان‌ها؛ از «افزایش تنوع» تا «توزیع عادلانه‌تر»

استفاده از المان‌های شهری، به‌عنوان جذاب‌ترین محصولات هنری برای شهروندان و مسافران، امسال تغییرات محسوسی داشت. از «اضافه شدن طرح‌های فاخر» تا «افزایش عددی آثار» و از همه مهم‌تر «توزیع عادلانه‌تر المان‌ها در همه نقاط شهر» که در واقع پذیرش و عملیاتی کردن انتقادی بود که به‌طورجدی نسبت به آثار حجمی «استقبال از بهار» در سال‌های گذشته مطرح‌شده بود.

 

از میان بیش از 200 المانی که در سطح شهر نصب شد، 96 المان برای نوروز 95 تولید شده بود و 121 المان نیز پس از بازپیرایی مورد استفاده مجدد قرار گرفت.

 

یکی دیگر از نشانه‌های مثبت در انتقادپذیری مسئولان شهری، «افزایش تنوع ظاهری المان‌ها» و «القای مفاهیم ارزشمند فرهنگی به آن‌ها» بود. درحالی‌که طی سال‌های گذشته بعضاً المان‌هایی دیده می‌شد که صرفاً از بُعد نوستالژیک و تصویرسازی برای بیننده جذابیت داشت و پیام خاصی را برای او تداعی نمی‌کرد.

 

برای مثال، المان «عینک غواصی» که به یاد شهدای غواص ساخته شد، نصب قاب عکس پدران شهدا در گذرگاه‌های پر‌تردد شهر، تزئینات شهری «رزق حلال» در خیابان شیرازی و المان «شهدای منا» به یاد شهدای حج تمتع سال 94، آثاری بود که برای مخاطب مفاهیم ارزشمند فرهنگی عقیدتی را تداعی می‌کرد و البته در کنار آن المان‌ شخصیت‌های داستانی و تلویزیونی و... نیز نقش بسزایی در برانگیختن ذوق هنری مخاطب داشت.

 

گُل‌کاری متفاوت بهار 95

یکی دیگر از مصادیق تلفیق رشته‌های هنری، استفاده هنرمندانه از گل‌آرایی شهری در تولیدات حجمی طرح «استقبال از بهار95» بود. تلفیقی که چند مورد از خاطره‌انگیزترین اِلمان‌ها را در فضاهای سبز سطح شهر ماندگار کرد و ماهیت «تجدید حیات طبیعت» را به‌عنوان یکی از مفاهیم محوری آثار حجمی به‌خوبی نمایان کرد.

 

علاوه بر این، در زیباسازی پایتخت معنوی کشور در ایام نوروز، تغییر سبک گل‌آرایی کاملاً محسوس بود و این خود می‌تواند برای شهروندانی که به گل‌آرایی‌های یکسان و بدون تغییر محسوس عادت کرده بودند، یک حرکت هنرمندانه و نو تلقی شود.

 

پیوستی تلویزیونی برای «بهار فیروزه ای»

فارغ از ارائه آثار هنری مختلف در سطح شهر، پخش برنامه زنده تلویزیونی «بهار فیروزه‌ای» از سیمای خراسان رضوی، «بهار فیروزه‌ای» را به خانه‌های مردم کشاند تا ساکنان شهر بهشت بر پایه برنامه ای گفتگو محور با اجرای مجری توانمند مشهدی یعنی جعفر خسروی راوی خاطرات شهر بهشت باشند. همچنین مردم علاوه بر مشاهدات میدانی، به‌صورت غیرمستقیم نیز با رخدادهای شهری طرح استقبال از بهار آشنا شدند.

 

حاشیه‌سازان به حاشیه رفتند

در پایان باید گفت برخلاف خواسته برخی افراد و بعضی اعضای شورای شهر که می‌خواستند با سنگ‌اندازی مقابل طرح «استقبال از بهار»، این طرح موفقیت لازم را نداشته باشد و حتی کار را به سؤال از شهردار-که برای موضوعی با بودجه بسیار ناچیز امری بی‌سابقه بود- و جنجال‌آفرینی کاذب کشاندند، «استقبال از بهار» در نوروز 95 موفق‌ترین تجربه اجرای خود در 6 سال گذشته را پشت سر گذاشت چراکه علاوه بر تنوع قالبی، موضوعی و محتوایی، تکثر قابل‌ملاحظه‌ای داشت و درمجموع طبق پژوهش صورت گرفته توسط مرکز مطالعات شهرداری مشهد، با رضایت 82 درصدی زائران و 72 درصدی مشهدی‌ها، و فارغ از آن با رصد روح کلی بر فضای شهروندان مشهدی و رضایتمندی آنان، به‌واقع یک رکورد ثبت کرد.

 

تجربه‌ای موفق برای مدیران جدید

ناگفته نماند که «استقبال از بهار 95» توانست آزمون خوبی برای مدیرانی باشد که سابقه حضور پررنگ در جبهه فرهنگی انقلاب داشته و دارند. در حقیقت موفقیت مدیران جدید شهرداری مشهد در رفع نواقص این طرح و ایجاد تجربه‌های جدید، تأیید دیگری بر لزوم میدان دادن به عناصر حزب‌اللهی و انقلابی بود و امید است که سایر نهادهای شهری، استانی و ملی نیز از این مسئله درس بگیرند.

 

لزوم بسط فضاآرایی شهری به ایام پرتعداد حضور زوار

با این توصیفات، به نظر می‌رسد زمان آن رسیده باشد که شهرداری مشهد در مسئله فضا آرایی شهری پای خود را فراتر بگذارد و علاوه بر طرح موفق «استقبال از بهار» که در نوروز 95 به اوج خود رسید، برنامه‌ریزی برای اجرای طرح‌های مشابه در ایام پیک حضور زوار همانند  در مشهد نظیر تابستان، ایام ولادت و شهادت امام رضا(ع) و... را نیز کلید بزند چراکه محدود کردن این حرکت موفق فرهنگی به نوروز، به‌نوعی استفاده نکردن از ظرفیت عظیمی است که شهرداری مشهد در طی این سال‌ها بدان دست‌یافته است.

 

 

گزارش تصویری آثار منتخب طرح استقبال از بهار

 

 

 

مرتبط: گزارش روزنامه خراسان از نظر مردم درباره المان های نوروزی

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون