تاریخ خبر: کد خبر: 7861

همراهی مردم با اجرای گسترده «سرود‌های پاتوقی» در مشهد/

اجرای سرود، نه در سالن‌های روشنفکری بلکه در میان مردم+عکس

چندی است شهروندان مشهدی در مناسبت‌های مختلف، هنگام خرید از فروشگاهی خاص یا حضور در پارک و خیابانی پر تردد، شاهد اجرای سرود‌های جمعی توسط جوانان و نوجوانان به شیوه‌ای متفاوت هستند.

به گزارش«قاصدنیوز»، چندی است شهروندان مشهدی در مناسبت‌های مختلف، هنگام خرید از فروشگاهی خاص یا حضور در پارک و خیابانی پر تردد، شاهد اجرای سرود‌های جمعی توسط جوانان و نوجوانان به شیوه‌ای متفاوت هستند. خانه سرود مدیریت امور هنری شهرداری مشهد با ابداع شیوه «سرود‌های پاتوقی» برای اولین بار در کشور، توانسته مقوله «سرود» را که پیش از این جزء کوچکی از یک برنامه و همایش بود را در قالب یک مراسم کامل و منحصر به فرد در سطح شهر مشهد و برای مخاطب عام و خاص به اجرا درآورد.

 

سید مجتبی ذبیحی مسئول خانه سرود مدیریت امور هنری شهرداری مشهد در گفتگو با خبرنگار ما، در این‌باره می‌گوید: در شیوه جدید اجرای این هنر آوایی، گروه‌های سرود که همه آنها از دل تشکل‌های مردمی و مساجد انتخاب شده‌اند، همراه یک مربی که توسط «خانه سرود» آموزش دیده در نقاط مختلف شهر مشهد و بدون آنکه در آن محل جایگاه و نماد خاصی ایجاد شده باشد، برنامه خود را اجرا می‌کنند.

 

وی ادامه می‌دهد: برای نمونه در دهه فجر امسال، 7 گروه‌ سرود منتخب ما با حضور در 30 نقطه از شهر مشهد، سرود «پاس می‌دارم از انقلابم» را اجرا کردند. قطار شهری، بازار فردوسی، پارک ملت، خیابان جنت و پروژه آرمان از جمله این «پاتوق‌ها» بود. البته تفاوت برنامه دهه فجر با دیگر مناسبت‌ها در این بود که ما برای تمام گروه‌ها ون‌هایی مجهز به سیستم صوت تدارک دیدیم تا کیفیت و سرعت کار افزایش پیدا کند.

 

مسئول خانه سرود مدیریت امور هنری شهرداری مشهد درباره نحوه تعامل «خانه سرود» با محل‌ها برپایی پاتوق نیز می‌گوید: خوشبختانه در این زمینه همکاری‌ها بسیار خوب بوده است. تعامل نیز دو طرفه است. برای نمونه یکی از مجتمع‌ها هنگام قرعه کشی ماهانه‌اش از ما خواست تا برایشان برنامه اجرا کنیم و ما پذیرفتیم. بعضی از فروشگاه‌ها هم خودشان برای اجرای سرود در آنجا در خواست دادند.

 

وی با اشاره به استقبال مردم از «سرود‌های پاتوقی» تصریح می‌کند: با وجود اینکه این شیوه برای اولین بار در کشور صورت گرفت، اما استقبال خیلی خوب بود و این احساس رضایت در مصاحبه‌هایی که از مردم و زائران گرفتیم کاملاً مشخص بود. حتی زائران ابراز امیدواری می‌کردند که این برنامه در شهرهای خودشان نیز برگزار شود که تا امروز شهرهای تهران، اصفهان و همدان با الگو گرفتن از مشهد به سمت اجرای «سرود‌های پاتوقی» رفته‌اند.

 

برای دریافت صوت یکی از سرود‌های اجرا شده در دهه فجر انقلاب اسلامی اینجا کلیک کنید

برای دریافت متن این سرود اینجا کلیک کنید

 

 

 

 

گروه سرود

 

 

 

 

منبع: مدیریت امور هنری شهرداری مشهد

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون