تاریخ خبر: کد خبر: 7136

«دختر شینا»رمانی عاشقانه از زندگی یک شهید و همسرش است

نویسنده کتاب «دختر شینا» گفت: در حال حاضر در کتاب‌های دفاع مقدس بیشتر به عملیات های جنگی و یا خصوصیات رفتاری شهدا پرداخته می‌شود در حالی است که جنگ وارد خانه های ما شده بود. در آن زمان همسر رزمندگان شرایط سختی را سپری می‌کردند و باید سلحشوری این بانوان به همگان معرفی شود.

«دختر شینا»رمانی عاشقانه از زندگی یک شهید و همسرش است

به گزارش «قاصدنیوز»، بهناز ضرابی زاده، نویسنده کتاب دختر شینا، در اندیشکده شهید باکری دانشکده مهندسی دانشگاه آزاد مشهد، گفت: همزاد پنداری یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌ها در خاطره نگاری است، چراکه باید نویسنده خود را به جای شخصیت‌ها قرار دهد و بتواند حال وهوای آنان را منعکس کند.

 

وی افزود: دختر شینا امروز به چاپ سی‌ام رسیده است. برای تألیف این کتاب نیز در مجموع 88 مصاحبه گرفته شد که نگارش آن 6 ماه به طول انجامید.

 

«دختر شینا» داستان زندگی قدم‌خیر محمدی کنعان است.. این اثر از دوران کودکی راوی تا زمان مرگ همسرش ستار ابراهیمی هژیر را روایت می‌کند.

 

نویسنده کتاب «دخترشینا» در ادامه با اشاره به مراحل آخر انجام مصاحبه‌ها برای این کتاب، افزود: آخرین خاطره مربوط به شهادت همسر «قدم خیر» بود که هنوز بیان نشده بود. هر روز اتفاقات مختلفی رخ می‌داد و کار آخرین خاطره به تعویق می‌افتاد.

 

ضرابی زاده افزود: روزی «قدم خیر» همراه با دخترش به دفتر من مراجعه کرد و خاطره شهادت همسرش را بیان کرد.

 

وی ادامه داد: بیان خاطره شهادت همسر «قدم خیر» به حدی تأثر بر انگیز بود که من و او ساعت‌ها در کنار هم گریستیم. تقریباً سه ماه از آخرین دیدار من و قدم خیر گذشته بود که بعد در تماس با دخترش، از بیماری او آگاه شدم.

 

نویسنده کتاب «دختر شینا» با اشاره به فوت «قدم خیر» به علت بیماری، گفت: همزاد پنداری من با خاطرات «قدم خیر» باعث شد که تا 6 ماه بعد از فوت او نتوانم کار را ادامه دهم.

 

وی با بیان اینکه تا کنون 15 اثر داستانی تألیف کرده است، خاطرنشان کرد: «دختر شینا» بهترین کتاب من تاکنون است.

 

ضرابی زاده در ادامه با بیان این‌که حضور افراد متخصص در حوزه ادبیات و به خصوص حوزه ادبیات دفاع مقدس نیاز امروز ماست، افزود: اگر خاطرات دفاع مقدس بیان نشود این خاطرات واقعی تبدیل به اسطوره می‌شوند. این کتابها نمونه خوبی برای الگو برداری از یک زندگی ساده وشیرین است که می‌تواند جوانان زیادی را به خود جذب خود کند.

 

نویسنده کتاب «دختر شینا» با بیان اینکه در کتاب جدیدش به خاطرات همسر شهید «چیت سازان» خواهد پرداخت، یادآور شد: امروز فرهنگ شهادت طلبی در ادبیات دفاع مقدس باید جلوگری بیشتری داشته باشد تا جوانان با سبک زندگی و تحمل سختیهای زندگی آشنا شوند.

 

یکی از آرزوهای من رفتن به مناطق جنگی بود

بهناز ضرابی زاده همچنین در برنامه معرفی و بررسی کتاب «دختر شینا» در بازارچه کتاب مشهد، گفت: یکی از آرزوهای من در دوران نوجوانی اعزام شدن به مناطق جنگی بود، اکنون که نتوانستم این آرزو را محقق کنم، خاستم با قلمم انجام وظیفه ای در این عرصه کرده باشیم

.

نویسنده کتاب دختر شینا با بیان اینکه در حال حاضر کتبی در حوزه دفاع مقدس وجود دارد بیشتر به عملیات های جنگی و یا خصوصیات رفتاری شهدا پرداخته اند، ابراز کرد: این در حالی است که جنگ وارد خانه های ما شده بود و در آن زمان همسر رزمندگان شرایط سختی را سپری می کردند که باید سلحشوری این بانوان به همگان معرفی شود

.

وی ادامه داد: با وجود اینکه این کتاب یک ریتم تندی دارد اما من تلاش کردم تا در هر فصل یک حادثه جدید را مطرح کنم، چراکه اگر می خواستم به جزئیات بپردازم، این کتاب بالای 500 صفحه می‌شد

.

ضرابی زاده به رویکرد سایر کتابهایش اشاره کرد و گفت: اکثر کتاب‌های من در حوزه دفاع مقدس است به عنوان مثال در حوزه کودک کتاب «بابای 9 سالگی» کتاب برگزیده اولین سال کتاب کودک شد و کتاب «گنجشگ سبز و آبی» نیز در بخش تصویری برگزیده شد، علاوه براین کتاب «دختر شینا» که به خوبی به مخاطبان معرفی شده به عنوان برترین کتاب شانزدهمین جشنواره کتاب سال دفاع مقدس شد.

 

نویسنده کتاب «دختر شینا» همچنین به برخی از وظایف یک خاطره نگار اشاره کرد و افزود: یک خاطره نگار باید به حدی قلم نرمی داشته باشد تا بتواند ضمن بیان خاطرات دقیق مخاطب، خواننده را در بخش‌های مختلف کتاب همراه خود بیاورد، بنا براین یک خاطره نگاری صرفا وظیفه پیاده سازی فایل های صوتی مصاحبه را ندارد، بلکه وظایف زیادی برعهده او است.

 

یک کارشناس: «دختر شینا»رمانی عاشقانه از زندگی یک شهید و همسرش است

در ادامه مریم قربان زاده، کارشناس و  نویسنده کتاب «دیالمه»، در ادامه گفت: از امتیازات این کتاب این است که نویسنده به سراغ سوژه های شهرستانی رفته و در واقع زندگی توده مردم را بیان کرده است.

 

وی گفت: این کتاب تاثیر بسیار خوبی را بر فرهنگ عمومی بر جای گذاشت، علاوه براین در نظر اول تصور می شود که این کتاب صرفا کتابی در حوزه دفاع مقدس است این در حالی است که این کتاب در واقع یک رمان عاشقانه از زندگی یک شهید و همسرش است که به دور از ابتذال های اخلاقی، زندگی عاشقانه آنان را به تصویر کشیده است.

 

قربان زاده خاطر نشان کرد: در این کتاب ویژگی های یک زن مسلمان ایرانی و جایگاهی که برای رشد همسرش فراهم کرده به خوبی دیده می‌شود، همچنین ابهامی که در کتاب وجود دارد باعث می شود تا مخاطب تا انتهای کتاب همراه شود.

 

گفتنی است حضور بهناز ضرابی زاده نویسنده کتاب «دختر شینا» در مشهد با هماهنگی فرهنگسرای بهشت مشهد صورت گرفت. این نویسنده برتر در حوزه دفاع مقدس علاوه بر حضور در برنامه رادیویی بازارچه کتاب، در دانشگاه آزاد اسلامی، اتحادیه انجمن اسلامی دانش آموزی مشهد و همچنین مقر کتاب نیز حضور یافت و در آنجا پاسخگوی سوالات مخاطبان شد.

 

 

منبع: روابط عمومی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد،

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون