تاریخ خبر: کد خبر: 7103

محمد‌کاظم‌کاظمی در میز گرد نقد و بررسی کتاب‌های «شمشمیر و جغرافیا» و «روزنه»

شاعر افغان: به واسطه دوستی با خراسانی‌ها وارد فضای شعر شدم

نویسنده کتاب‌ «شمشمیر و جغرافیا» با بیان اینکه شعر، کتاب و حتی فیلم‌های ایرانی در افغانستان نیاز به ترجمه و زیر نویس ندارند، اظهار کرد: این مسئله بسیار خوبی است که ایران و افغانستان مشترکات زبانی و فرهنگی بسیاری دارند که از این طریق می توانیم به تکمیل مسائل ادبی فارسی بپردازیم.

شاعر افغان: به واسطه دوستی با خراسانی‌ها وارد فضای شعر شدم

به گزارش قاصدنیوز به نقل از روابط عمومی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد، نقد کتاب های «روزنه» و «شمشمیر و جغرافیا» از محمد کاظم کاظمی، شاعر و نویسنده کتاب افغانستانی 17 آبان ماه در بازارچه کتاب گلستان مشهد برگزار شد.

 

بر اساس این گزارش، محمد کاظم کاظمی در جمع شاعران و نویسندگان با بیان اینکه شعر با زندگی انسان‌ها پیوند خورده است، اظهار کرد: زندگی انسان ها با شعر پیونده خورده و به آن علاقه مند هستند، فارسی زبانان، آمال، آروزها، حکمت و پندها را به زبان شعر به یکدیگر منتقل می کنند.

 

وی با بیان اینکه نمی‌توانم تاریخ مشخص برای اولین شعر خود بیان کنم، ادامه داد: زمانی که 15 ساله بودم، در دوره دوم دبیرستان شعرهایی می سرودم، اما تاریخ مشخص یا اولین شعر مشخصی برای خود ندارم، زیرا ورود به حیطه شعر به تدریج انجام شد.

 

شاعر و نویسنده اهل افغانستان به کتاب روزنه اشاره کرد و افزود: این کتاب در واقع زمینه ورود عملی مرا به وادی شعر ایجاد کرد، در پی ارتباطاتی که با دوستان خراسانی داشتم، در ابتدا وارد شعرها و نقد دانش آموزی شدم، در این راستا احساس کردم که خیلی به شعر علاقه مند هستم و کتاب روزنه نیز در واقع به معنی ورود من به عرصه شعر است.

 

کاظمی با بیان اینکه جزوه های آموزشی خود را جمع آوری کردم که در قالب کتاب روزنه درآمد، گفت: پس از اینکه در جلسات آموزش و نقد شعر دانش‌آموزان شرکت کردم، جزوات خود را جمع بندی کردم که در قالب یک کتاب در سال 1389 به همت انتشارات ضریح آفتاب به چاپ رسید.

 

نویسنده کتاب تاکید کرد: با ارتباط با استاد شفیعی کدکنی و اساتید دیگر ادبیات از غنای ادبی بیشتری برخودار شدم و در کتب درسی نیز بیشتر به این مسئله پرداخته اند.

 

وی ادامه داد: برخی مسائل در کتاب روزنه بسیار تازگی داشت که با استقبال جوانان مواجه شد، به طور مثال حس آمیزی از جمله مواری بود که در کتاب روزنه به آن اشاره شده و جوانان با توجه به این موضوع و به کار بردن آن در شعرهای خود به نقاط خوبی رسیده اند.

 

شاعر و نویسنده اهل افغانستان به حوزه آموزش شعر، تأکید کرد و افزود: امیدوارم اساتید دیگر به تکمیل موضوع کتاب روزنه بپردازند، زیرا این کتاب نقاط بسیاری دارد که باید به آن بیشتر پرداخته شود، از طرفی برخی مسائل آن باید از دیدگاه سایر اساتید نیز مورد بررسی قرار گیرد.

 

کاظمی با بیان اینکه شعر، کتاب و حتی فیلم‌های ایرانی در افغانستان نیاز به ترجمه و زیر نویس ندارند، اظهار کرد: این مسئله بسیار خوبی است که ایران و افغانستان مشترکات زبانی و فرهنگی بسیاری دارند که از این طریق می توانیم به تکمیل مسائل ادبی فارسی بپردازیم.

 

وی با اشاره به اینکه کتاب «پیاده آمده بودم»در سال 1370 به چاپ رسید، گفت: بعد از این کتاب، کتاب شمشیر و جغرافیا به چاپ رسید که مجموعه همه اشعار من در 20 سال اخیر بوده است، هرچند می توان گفت که مجموعه اشعار من در 20 سال فقط در کتاب به معنای کم بودن آثار من است، اما من به دلیل مسائل کاری دیگر و نویسندگی فقط توانسته ام همین یک کتاب شعر را بنویسم.

 

شاعر و نویسنده اهل افغانستان در پاسخ به سوال یکی از حضار در خصوص شعر «فرج در پیش است»، گفت: در این شعر به نهضت جهانی انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی اشاره کرده ام که بیشتر به انقلاب اسلامی تأکید دارد.

 

در ادامه نقد کتاب روزنه، شیخ الاسلام، منتقد کتاب، با بیان اینکه حضور اساتیدی چون محمد کاظم کاظمی، حضور با برکتی در عرصه شعر بوده است، ابراز کرد: تا قبل از سال 1370 کتب درسی ما تهی از مباحث آموزشی ادبی بود که دلیل اصلی استاد کاظمی نیز برای چاپ کتاب روزنه همین موضوع بوده است.

یادآور می شود: در پایان مراسم نیز کاظمی غزلی از سورده های خویش را برای حضار قرائت کرد.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون