تاریخ خبر: کد خبر: 7100

در مشهدمقدس اجرا می‌شود/

تقابل نگاه تکفیری و شیعی در تئاتر «رستگاری در گرای 61درجه»+خرید بلیط

نویسنده و کارگردان نمایش «رستگاری در گرای ۶۱ درجه» با بیان اینکه سعی کردیم تا از یک زاویه بی‌طرفانه به موضوع نگاه کنیم، گفت: از این رو نگاه تکفیری و شیعی را در مقابل یکدیگر قرار داده تا مخاطب خود به قضاوت و انتخاب طریق صحیح بپردازد.

به گزارش «قاصدنیوز»، عباس ممیززاده، نویسنده و کارگردان نمایش «رستگاری در گرای 61 درجه» در نشست خبری این نمایش ضمن بیان اینکه ایده اولیه این کار در سال 92 در گروه فرهنگی ـ هنری هفت‌آسمان زده شد، اظهار کرد: با توجه به اتفاقاتی که در منطقه شاهد بودیم، احساس کردیم باید با زبان هنر به مقابله با این جریان بپردازیم؛ بنابراین کار پژوهش این نمایش آغاز شد که نزدیک شش ماه به طول انجامید.

تئاتر رستگاری در گرای

نویسنده و کارگردان نمایش «رستگاری در گرای 61 درجه» ادامه داد: تاریخچه تکفیر و سلفی‌گری، تاریخ عاشورا و تفکر و نگاه عاشورایی که همراه با مقاومت و بصیرت است از جمله موضوعاتی بود که بر روی آن‌ها تحقیق و پژوهش صورت گرفت.

 

وی با بیان بر اینکه متن نمایش نیز طی چهار مرحله، بازنویسی شد تا تمام ابعاد بررسی و مدنظر قرار گیرد، گفت: سعی کردیم تا از یک زاویه بی‌طرفانه به موضوع نگاه کنیم و قضاوت را به مخاطب بسپاریم به گونه‌ای که نگاه تکفیری و شیعی را در مقابل یکدیگر قرار داده و مخاطب خود به قضاوت و انتخاب طریق صحیح بپردازد؛ شکل اجرای این نمایش نیز نسبت به سال گذشته 70 درصد دچار تغییر شده است.

 

ممیززاده افزود: بررسی نگاه تکفیری و سلفی‌گری و شبهات پیرامون آن‌ها نیز از دیگر موضوعاتی است که تلاش شده با بهره‌گیری از تکنیک‌های نمایشی به آن‌ها پاسخ‌های مستندل و قرآنی داده شود چرا که این جریانات خود را داعیه‌دار قرآن و اسلام می‌دانند؛ همچنین با توجه به رسالت ما به عنوان شیعیان در این شرایط نیز، شخصیت‌های متناسبی طراحی شد.

 

وی با تأکید بر به تفکیک بین نگاه سلفی‌گری و تکفیری با باورهای اهل سنت، یادآور شد: ایجاد پیوند بین اتفاقات امروز و سال 61 هجری و عدم بیعت اباعبدالله‌الحسین(ع) با یزید از دیگر ابعادی است که در این نمایش بدان پرداخته شده است چرا که جبهه‌ تکفیری که امروز در حال فعالیت است، امتداد همان نگاه یزیدی بوده و قابل تعامل نیست.

 

نویسنده و کارگردان نمایش «رستگاری در گرای 61 درجه» در ادامه با اشاره به اینکه حدود 80 درصد هزینه اجرای این تئاتر به کمک‌های مردمی اختصاص دارد، ابراز کرد: بخش اندکی نیزاز طریق فروش بلیط تأمین می‌شود به گونه‌ای که ما هنوز مبلغی از اجرای سال گذشته را بدهکار هستیم.

 

وی در پایان با تأکید بر اینکه هدف موسسه فرهنگی ـ هنری هفت آسمان پرداختن به موضوعاتی است که کمتر به آن‌ها توجه شده است، گفت: آثاری چون چرخ‌دنده، کوچه شماره 13، جوشن، آبرو، راز بقا شما توی تنور هستید، شاید همین نزدیکی با موضوعات فرهنگی ـ مذهبی از دیگر آثار این گروه است که تاکنون بر روی صحنه رفته است.

جهت رزرو اینترنتی بلیط این لینک را کلیک کنید

منبع: ایکنا

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون