تاریخ خبر: کد خبر: 7043

صنفی که پس از تعطیلی حج، تعطیل شد

فروردین ماه سال جاری بود که خبر تجاوز به دو زائر نوجوان ایرانی در فرودگاه جده عربستان از سوی رسانه های داخلی منتشر شد.

به گزارش «قاصدنیوز»، فروردین ماه سال جاری بود که خبر تجاوز به دو زائر نوجوان ایرانی در فرودگاه جده عربستان از سوی رسانه های داخلی منتشر شد. خبری تکان دهنده که با واکنش‌‌های شدیدی از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران مواجه شد که در پی آن حج عمره هم از سوی کشورمان تعلیق شد. از طرفی هم بیش از یک ماه پیش بود که حادثه ای دلخراش در جریان حج تمتع و در منطقه منا رخ داد که در آن فاجعه هزاران نفر از زائران حج تمتع از کشورهای مختلف و از جمله جمهوری اسلامی ایران در این حادثه جانباختند.

 

تعطیلی یک صنف پس از فاجعه منا

با این حال پس از تعلیق عمره و فاجعه منا و باتوجه به تصمیمی که دولت جمهوری اسلامی ایران گرفت، مسئله اعزام زائران به عمره لغو شد و در این میان نیز شغلی که خدمات به زائران عمره و تمتع ارائه می کرد، توسط مسئولان امر نادیده گرفته شد. شاید تعداد اعضای این صنف در سطح شهر و از طرفی هم در سطح کشور به اندازه سایر مشاغل نباشد، اما آنها در این حوزه سرمایه گذاری و بعضاً افرادی را به کار گرفته بودند که با این اقدام برخی از آنها متضرر هم شده و عمده این افراد حداقل در کلانشهر مشهد مشاغل خود را تغییر دادند.

 

هرچه داشته‌ایم اجاره دادیم و خوردیم

خیابان صاحب الزمان(عج) مشهد که در آن ساختمان حج و زیارت استان خراسان رضوی هم مستقر است، بورس فروش لوازم حج و عتبات بود که تا پیش از لغو عمره و فاجعه منا، زائران برای تهیه اقلام و وسائل مورد نیاز سفرشان به خانه وحی، به آنجا مراجعه می‌کردند. وجود دهها مغازه و فروشگاه لوازم حجاج این خیابان را برای مردم مشهد و بعضاً خراسان رضوی نام آشنا کرده بود. اما مدتی است که به دلایلی که در ابتدای این گزارش به آن اشاره شد، برخی از این فروشگاه‌ها تعطیل و برخی دیگر تغییر شغل داده اند.

حسین سرخوش، یکی از قدیمی‌ترین فروشندگان لوازم حجاج با سابقه 15 ساله در این خیابان است. او که اخیراً به دلیل مشکلات مالی تغییر شغل داده است، درباره وضعیت فروشگاه‌های لوازم حجاج این خیابان می‌گوید: در گذشته در این منطقه دهها فروشگاه و مغازه فروش لوازم حجاج وجود داشت که از ابتدای سال جاری و بعد از حادثه فرودگاه جده و تعلیق عمره یک به یک این فروشگاه‌ها متضرر شده و مغازه‌های خود را تعطیل کردند.

وی ادامه می‌دهد: در این میان نیز برخی از فروشگاه‌های دیگر نیز تغییر شغل دادند. ما هرچه داشتیم و پس‌انداز کرده بودیم از ابتدای سال جاری صرف اجازه مغازه، منزل و خورد و خوراکمان شد.

 

 

این فروشنده سابق لوازم حجاج که به فروش پاپوش کودک روی آورده است، خاطرنشان می کند:  از ابتدای سال تا کنون ماهانه 5 میلیون تومان ضرر کرده ام و همه شاگردان خود را هم تعدیل کردم و برای راه اندازی این شغل هم وام گرفته ام.

 

سرخوش در پاسخ به این سوال که مسئولان حج و زیارت گفته‌اند این افراد تنها دو ماه از جیب می‌خوردند و می‌توانند از فروش لوازم برای حج تمتع و عتبات عالیات امرارمعاش کنند هم می‌افزاید: تنها در این خیابان فروشگاه لوازم حجاج وجود ندارد بلکه در سطح شهر مشهد مغازه های زیادی وجود دارد و تنها یک یا دو مغازه می‌تواند تمام لوازم را تامین کند. سفر به عتبات هم که به لوازم نیاز ندارد و تنها کتاب می‌خواهد که در کتابفروشی‌ها هم وجود دارد.

 

 

جان‌زائرانمان برای‌مان مهم‌تر است

همچنین یکی دیگر از فروشندگان سابق لوازم حج و زیارت که به فروش پوشاک و کفش روی آورده است در گفتگو با خبرنگار ما درباره وضعیت به وجود آمده می‌گوید: دو سال در این شغل فعالیت داشتیم که به دلیل تعلیق عمره متضرر شده و مجبور به تغییر شغل شدیم.

 

محمدحسین دازران می‌گوید: بعد از فاجعه منا و در یک ماهه اخیر هم هرآنچه داشتیم و نداشتیم را انبار و برخی را هم با تخفیف فروخته‌ایم و شغل خود را کلاً تغییر دادیم، زیرا جان زائران ما اهمیت دارد و واقعاً متاثر از فاجعه منا شدیم.

 

وی در پاسخ به این سوال که فروش لوازم برای عتبات عالیات چگونه بود، هم افزود: یک جفت دمپایی هم برای سفر به عتبات از ما نمی‌خرند و از طرفی هم کل بازار برای تمتع یک ماه و نیم است که ارزش سرمایه گذاری ندارد.

 

خبری از فروشگاه‌های لوازم حجاج نیست

خیابان صاحب الزمان(عج) را که به سمت خیابان اسداله‌زاده می‌رویم چشممان به چند تابلو فروش لوازم حجاج می‌خورد، اما خبری از حوله، ساک دستی، دمپایی، کتاب، مهر و جانماز و غیره نیست و جای این اقلام و لوازم را صندلی، میز، گاوصندوق و غیره پر کرده است.

 

با این حال با یک گشت و گذار ساده در این دو خیابان متوجه خواهیم شد که فروش لوازم حجاج به صورت رسمی تعطیل شده است و فروشگاه‌هایی که در خیابان‌های رازی و حرعاملی هم قرار دارند به همین شکل است.

 

با 18 نفر از کارمندانمان تصفیه حساب کردیم

با این حال به سراغ مدیر حج و زیارت خراسان رضوی می‌رویم و وی درباره وضعیت فروشگاه‌های لوازم حجاح می‌گوید: از تعطیلی این فروشگاه‌ها اطلاع داریم و ما هم 18 نفر از کارمندانمان که در بخش روادید سازمان مشغول به کار بودند را تعدیل و با آنها تصفیه حساب کردیم.

 

مسعود مجردی می‌افزاید: تعلیق عمره تا زمانی که اختلافات با جده به پایان نرسد ادامه خواهد داشت و همچنین باید غرامت فاجعه منا نیز از سوی دولت عربستان به ایران پرداخت شود.

 

وی اضافه می‌کند: فروشگاه‌ها لوازم حجاج در سال تنها دو ماه بیکار هستند و می‌توانند از جیب بخورند و هزینه کنند، زیرا ابتدای بهمن نیز اسامی و اولویت های جدید حج تمتع اعلام خواهد شد و از طرفی هم زائران عتبات عالیات هم هستند که می‌توانند از این فروشگاه‌ها خرید کنند هرچند این رقم قابل توجه نیست.

 

مدیر حج و زیارت خراسان رضوی می افزاید: متاسفانه دولت عربستان زیر بار نمی‌رود و غرامت را پرداخت نمی‌کند و ما نیز از راه‌های حقوقی پیگیر آن هستیم.

 

با این وجود برخی از تصمیمات باعث می‌شود تا تعدادی از اصناف از گردونه های اقتصادی جامعه خارج شوند و مدتها زمان می‌برد تا بتوانند مجدداً شغلی دست و پا کرده و یا راه خود را به سمتی دیگر که آینده ای نامشخص هم دارد تغییر دهند.

 

بنابراین این مسئله را به مسئولان کشوری و سیاستمداران و تصمیم گیرندگان گوشزد کرد که برخی از تصمیماتی که از سوی آنها گرفته می‌شود باعث به وجود آمدن مشکلات اقتصادی برای قشری از جامعه می‌شود که متاسفانه بعد از آن هم هیچ گونه حمایتی از سوی مسئولان صورت نمی‌گیرد.

 

منبع: شهرآرا

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون