تاریخ خبر: کد خبر: 6830

آستان قدس هیئت تاسیس می‌کند!

قائم مقام آستان قدس گفت: سالها است این موضوع ذهن مرا مشغول کرده که هیئتی مذهبی با نام امام رضا(ع) به مدیریت آستان قدس رضوی تشکیل دهیم که علاوه بر مشهد، در تمامی استانها دارای زیرمجموعه باشد و در مناسبت‌های خاص با شکوه و نظم و انضباط خاص در صحنه حضور یابد.

آستان قدس هیئت تاسیس می‌کند!

به گزارش قاصدنیوز، مهدی عزیزیان در دیدار با شورای هیئات مذهبی، شورای هماهنگی ستادهای مردمی اربعین حسینی و فعالان فرهنگی خراسان رضوی اظهار داشت: در سه دهه گذشته، حرم مطهر رضوی نقش مهمی در پیرایش عزاداری‌ها از انحراف داشته و در حد توان توانسته است مطابق نظر مقام معظم رهبری و مراجع عظام، جلوه‌های نامناسب عزاداری را ابتدا در حرم مطهر و اطراف آن و با ایجاد موج در شهر مشهد و سایر شهرها از بین ببرد.

 

وی با اشاره به پیشینه هیئات مذهبی در مشهد و خدمات آستان قدس رضوی به عزاداران در حرم مطهر گفت: در طول سال‌های گذشته تلاش شد بیشترین نظم، انضباط و آرامش برای زائران و هیئات مذهبی فراهم شود و امروز عموم عزاداران و ارادتمندان در قالب هیئت مذهبی با نظم، آرامش و معنویت خاصی وارد حرم مطهر می‌شوند و پس از عرض ارادت و تسلیت به پیشگاه امام هشتم(ع)، خارج می‌شوند تا شرایط مناسب و عادلانه برای تشرف تمامی هیئات مذهبی فراهم شود.

 

عزیزیان افزود: البته در طول این سال‌ها برای ایجاد شرایط عزاداری مطلوب در بارگاه منور رضوی از ورود علم، طبل، بلندگو و... به حرم مطهر ممانعت شده و در جهت جلوگیری از بعضی حرکات نظیر قمه‌زنی، صورت به زمین کشیدن، آسیب زدن و... اقدامات لازم صورت گرفته که با وجود مقاومت‌های موجود، ‌تلاش شده هم در بحث محتوا و هم در شکل و ساختار، شیوه‌های اصیل عزاداری ترویج یابد.

 

وی همچنین با عنایت به شکوه و عظمت عزاداری در حرم مطهر به عنوان یکی از پایگاه‌های مهم ترویج معارف اهل بیت(ع)، پیشنهاد تشکیل هیئت بزرگ «رضوی» را به عنوان یک طرح مقدماتی ارائه کرد و گفت: سالها است این موضوع ذهن مرا مشغول کرده که هیئتی مذهبی با نام امام رضا(ع) به مدیریت آستان قدس رضوی تشکیل دهیم که علاوه بر مشهد، در تمامی استانها دارای زیرمجموعه باشد و در مناسبت‌های خاص با شکوه و نظم و انضباط خاص در صحنه حضور یابد.

 

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی همچنین در ادامه با اشاره به فعالیت شورای هماهنگی ستادهای مردمی اربعین حسینی، گفت: مردمی بودن، مهم ترین ویژگی اجتماع عظیم ارادتمندان در مراسم اربعین حسینی است که باید این ویژگی حفظ شود.

 

عزیزیان با اشاره به این مطلب که در طول برگزاری مراسم اربعین حسینی، دشمنان اسلام و به خصوص گروه های تندرو و منحرف در پی بهره برداری های سیاسی و تبلیغاتی خود هستند و ممکن است زائران را در معرض تبلیغات مسموم خود قرار دهند، تأکید کرد: معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی آمادگی کامل دارد تا محتوای فرهنگی و تبلیغاتی مورد نیاز را در اختیار مسئولین برگزاری این مراسم قرار دهد تا به نحو مطلوب مورد استفاده قرار گیرد.

 

وی با بیان این که سال گذشته اتفاقی تاریخی در مناسبات دو کشور ایران و عراق رقم خورد که از نگاه رسانه‌های جهانی مغفول ماند، اظهار داشت: در آن رویداد بزرگ، به نوعی مرز بین دو کشور برداشته شد و میلیون‌ها نفر از ارادتمندان از مرزها عبور کرده و خود را به کربلای معلی رساندند.

 

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی افزود: با توجه به اتفاقاتی که اخیرا در عربستان و یمن افتاده است، پیش‌بینی می‌شود مراسم اربعین باشکوه‌تر از گذشته برگزار شود و لازم است از هم اکنون تمهیدات لازم برای ساماندهی و تدبیر رفاه، امنیت، آرامش، درمان و حفظ سلامت و تغذیه زائران پیش‌بینی شود.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون