تاریخ خبر: کد خبر: 575

مرویان: اعزام ۱۵۰۰ مبلغ به نقاط مختلف خراسان رضوی در ایام ماه رمضان

مرویان: اعزام ۱۵۰۰ مبلغ به نقاط مختلف خراسان رضوی در ایام ماه رمضان

به گزارش قاصدنیوز به نقل از تسنیم، حجت الاسلام سید محمود مرویان حسینی ظهر دیروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: در ماه مبارک رمضان که یکی از نعمت‌های الهی و قطعه‌ای از بهشت و بهار قرآن است جلوه‌ای از سبک زندگی دینی را در زندگی اقشار مختلف مردم مشاهده می‌کنیم و چند وظیفه را در این ایام بر عهده داریم.

 

وی افزود: همایش طلایه داران را در شش منطقه مشهد و شهرستان‌های تربت حیدریه، سبزوار و نیشابور را با حضور 2 هزار نفر از مبلغان دینی داریم، امیدواریم که در ماه رمضان امسال بتوانیم بیش از 1500 نفر را جهت انجام امور تبلیغی به شهرها و روستاهای استان اعزام کنیم، همچنین به 7 استان خراسان شمالی، خراسان جنوبی، گلستان، کرمان،  سیستان و بلوچستان، سمنان و یزد مبلغ اعزام می‌کنیم.

 

مرویان حسینی تصریح کرد: شناسایی اماکن تبلیغی، مکان‌های اعزام و سطح توان مبلغ از دیگر برنامه‌های ماست و تعداد 1520 نفر از مبلغین و معادل 20 درصد آمار ذکر شده را خانم‌ها تشکیل می‌دهند و برخی از مکان‌ها هم مانند سرباز خانه‌ها به صورت گروهی کار می‌کنند.

 

وی تأکید کرد: ما مباحث قرآنی را پیش بینی کردیم و حدود 100 جلسه تفسیری را با موضوع سوره لقمان برگزار می‌کنیم و منابع تفسیری را هم آماده کردیم و ائمه جمعه استان و جمع زیادی از اساتید و مبلغین در این طرح با ما مشارکت دارند.

 

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: در این ایام مسابقات فرهنگی و قرآنی را در موضوعات مختلف برگزار می‌کنیم و از برترین‌های هر بخش تقدیر به عمل می آوریم و از ظرفیت رسانه‌ها استانی هم بهره مند می‌شویم و به تمامی کسانی که در این جلسات حضور دارند گواهینامه‌ای معتبر اهدا می‌کنیم.

 

مرویان حسینی گفت: در ماه مبارک رمضان بیش از 1500 جلسه آموزش روخوانی و روانخوانی قرآن کریم توسط این اداره برگزار می شود که 300 جلسه در مشهد بوده و 2 مرکز تخصصی مدیریت این کلاس‌ها و جلسات را به عهده دارند، همچنین ارزیابی‌های لازم را هم انجام می‌دهیم تا نقاط ضعف و قوت شناخته شود و از نتیجه آن در سال‌های آینده به بهترین شکل ممکن بهره ببریم.

 

وی افزود: دوره تخصصی را برای اساتیدمان داریم و طرح قرآن توسط 10 خانه قرآن شهری، 28 خانه قرآن روستایی و 33 موسسه قرآنی در ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود و سازمان تبلیغات اسلامی با اعتباری بیش از 560 میلیون ریال از آنها حمایت می‌کند.

 

مرویان حسینی تصریح کرد: در طرح قرآنی 1448 هم با هدف تربیت 4 هزار 800 نفر از نوجوانان حافظ یک جزء قرآن کریم برگزار می شود و از آنها نیز حمایت می‌کنیم.

 

وی تأکید کرد: مأموریت پشتیبانی از اتحادیه مؤسسات قرآنی بر عهده ماست و مجموعاً 300 مرکز در این اتحادیه در سطح استان داریم که 85 مرکز و 10 خانه قرآنی آن در مشهد مقدس قرار دارد.

 

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: 4 محور مباحث آموزشی، حوزه کودک و نوجوان، مبحث‌های حفظ و بحث‌های تلاوت و حلاوت قرآن کریم را داریم و و ابتکارات قرآنی مبلغین را هم در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم به نمایش می گذاریم.

 

مرویان حسینی گفت: در سال گذشته 1450 مبلغ را در سطح استان توزیع کردیم و امسال این آمار افزایش یافته و 7 استان هم از ظرفیت های تبلیغی خراسان رضوی بهره مند می‌شوند.

 

وی افزود: طبق ارزیابی‌های صورت گرفته و جمع بندی‌های نهایی به واسطه کمبود امکانات به حد کافی نتوانستیم پاسخگو باشیم و تا حدی که روزه مبلغین با مشکل مواجه نشود روستاها را هم تحت پوشش قرار دادیم.

 

مرویان حسینی تصریح کرد: انتظارات مردم در فعالیت‌های تبلیغی تنوع پیدا کرده و جلسات قرآنی خانوادگی، مشاوره‌های دینی و زندگی و غیره جزء آنها بوده و خراسان رضوی سیاست وحدت مذاهب را در دستور کار خود قرار داده و انسجام بیشتری بین اهل تشیع و تسنن خود دارد و نیازمند همکاری هرچه بهتر دستگاه‌های مرتبط در این زمینه هستیم.

 

وی تأکید کرد: در رابطه با فضای مجازی هم اقداماتی را در خصوص دانش آموزان سمپاد و تیزهوشان داشته ایم و توافق نامه‌ای هم در این خصوص با مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی امضا کردیم و جشنواره پیشتازان هدایت، تجویز نرم افزارهای چند رسانه‌ای مدارس تیز هوشان استان از جمله اقدامات صورت گرفته بوده که باید تلاش بیشتری در این خصوص داشته باشیم.

 

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: مبلغان در قالب دو طرح هجرت و مستقر با حضور خانواده‌های خود حضور می یابند و فرصت این ماه شرایط را طوری مهیا می‌کند که بتوانند در هر مکانی مستقر شوند و برای افزایش آن هم درخواست‌های بسیاری را از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان دولتی در استان و شهرستان‌ها داشته ایم.

 

مرویان حسینی گفت: بستر ایجاد آسیب‌ها را در شبکه‌های اجتماعی داریم و یکی از وظایف ما رصد و پایش این شبکه‌ها بوده و این کار سبب شناسایی مشکلات و پیدا کردن راه حل‌هایی برای رفع آنهاست.

 

وی افزود:استفاده از کارشناسان غیر دینی، جریان‌های تفرقه فکنی و غیره بخشی از آسیب‌ها به ویژه در جلسات خانگی بوده و تقاضا داریم تا هیئات مذهبی و خانگی با روحانیت ارتباط برقرار کنند، همچنین بازرسی از این جلسات را هم به صورت مستمر انجام می دهیم و در جهت رفع آسیب‌ها از کارشناسان خبره و برجسته استفاده می‌کنیم.

 

مرویان حسینی تصریح کرد: جلسات حل اختلاف و توبیخ‌هایی هم برای متخلفین داریم و سعی کرده‌ایم که از فرهنگ اسلامی مراقبت کنیم و آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی را کاهش دهیم.

 

وی تأکید کرد: مبلغان فراوانی را داریم که فقط با سرمایه اندیشه، گفتار و رفتار خود توانستند منشأ رشد مخاطبانشان شوند و از این امتیازات مثبت در راه رشد و تعالی و گام های رو به جلو استفاده کرده‌اند.

 

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: ما هم به اهمیت و پایگاه مهارت‌های فردی و ارتباطی واقفیم و در همین زمینه تغذیه فکری را فراهم کرده ایم که بازتاب خوبی داشته و حتی مبلغ بیشتری را هم اعزام می کنیم، چیزی که مورد استقبال خوب مردم و مخاطبان ماست.

 

مرویان حسینی گفت: ما به صورت ماهانه مبلغان ثابت را ارزیابی می‌کنیم و یکی از دلایل این کار هم نظر سنجی مخاطبان بوده و کسانی که از امتیازات حداقلی برخوردار نباشند از مجموعه مبلغان حذف و یا به منطقه دیگر جا به جا می شوند و صمن تقدیر از همه مبلغان از آنها درخواست داریم تا به نیاز مخاطبان خود پاسخ دهند و اهتمامی جدی در این خصوص داشته باشند و جدیت بیشتری را در حوزه تبلیغ و مسائل دینی و فرهنگی به خرج دهند.

 

وی افزود: مقوله جریان‌های تکفیری از قصه‌های پر غصه ماست و تمدن اسلامی امروز با جریان تکفیری دوران سخت و نگران کننده ای که دارد، تردید نداریم که این جریان‌ها هم از تهجر و هم از پشتیبانی جریان‌های وابسته به جهان اسلام و سیاست‌های نظام سلطه تغذیه می‌شود و عزت مسلمانان را لکه دار می کند و سیاست نظام اسلامی برائت از این جریان‌هاست.

 

مرویان حسینی تصریح کرد: امروز خوشحالیم که شخصیت‌های والایی مانند مقام معظم رهبری طوری کار کرده‌اند که اندیشه شیعه اهل بیت عصمت و طهارت (ع) از این ویژگی‌ها مبراست و مراجع اهل سنت هم همکاری خوبی در این رابطه داشته اند و وحدت شیعه و سنی به خوبی نشان داده شده است.

 

وی تأکید کرد: ما از عالمان برتر تقدیر می‌کنیم و در هفته وحدت نیز بازدیدهایی از علمای شیعه و سنی داشتیم و در محافل قرآنی هم پسران و دختران شیعی و سنی در کنار یکدیگر حضور دارند، همچنین اردوهای فرهنگی را هم داریم که مجموع این فعالیت‌ها سبب امنیت کشور ما بوده و امیدواریم که جریان‌های تکفیری هم با مشت محکم مسلمانان از سوریه و عراق خارج شوند.

 

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: در تبلیغ مناسبتی هم 20 درصد افزایش را داشتیم و در تبلیغ دائم هم نیازمند رشد 50 درصدی هستیم و همچنین به پشتیبانی‌های دستگاه‌های اجرایی مانند استانداری نیز نیازمندیم.

 

مرویان حسینی گفت: طرح شناسنامه فرهنگی روستاهای استان را هم داریم و در قالب 500 سؤال نظر سنجی می‌کنیم و در مرحله ثبت فرم‌های آن قرار داریم تا پایش‌ها هر چه زود تر اجرایی شود و بر اساس همین پایش‌ها از تجربیات همدیگر استفاده می‌کنند.

 

وی افزود: ماه مبارک رمضان یک فرصت معنوی بوده و بخشی از رشدها در این ماه عینیت می‌یابد که اوج آن انس با قرآن و فرهنگ امام علی (ع) در شب‌های قدر است، روزه ماه مبارک هم گرچه در فصل گرماست اما به واسطه فرهنگ دینی و سلوک اجتماعی و تربیتی جامعه امری اساسی بوده است.

 

مرویان حسینی تصریح کرد: مشهد مقدس شهری زائر پذیر بوده و زائران و بیماران عذرهایی را برای روزه گرفتن دارند اما بهتر است که در جمع مردم حرمت روزه داران حفظ شود و روزه خواری نشود.

 

وی تأکید کرد: 18 دستگاه فعال در شورای فرهنگ عمومی استان هم جلسات هم اندیشی برگزار کردند تا مشوقی برای روزه اولی ها باشند، در سال گذشته 300 مسجد این طرح را اجرا کردند و نوجوانان پسر و دختر روزه اولی هم انس خوبی با این برنامه‌ها برقرار کردند و هدایایی نفیس هم به آنها دادیم و از خانواده‌ها هم می‌خواهیم که این کار را بکنند و فرزندان روزه اولی خود را تشویق کنند.

 

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: از شهرداری و رسانه‌ها هم می‌خواهیم که تذکرات لازم را به مردم بدهند و با برگزاری جلسات نقدی به تبیین اهمیت چهره ایمانی و سلامت نفسانی جامعه بپردازند و تذکرات عدم روزه خواری را بیان کنند و نیروی انتظامی و مکان‌های پذیرایی هم به این مهم توجه داشته باشند و ما نباید در کنار بارگاه منور رضوی شاهد روزه خواری‌های مردم به علت ندانستن باشیم.

 

مرویان حسینی گفت: یکم تیر ماه روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی و سالروز تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی را تبریک عرض کرده و از زحمات اصحاب رسانه که بی تردید نقشی چشمگیر در اطلاع رسانی هر چه مطلوب تر را داشته‌اند تقدیر و تشکر می‌کنم.

 

وی افزود: امروز سی و سومین سالگرد تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی است، روزی که به فرمان امام راحل (ره) در سال 1360 رقم خورد و فلسفه آن هم دفاع از آرمان های اسلامی، ترویج در اخلاق اسلامی، افزایش بصیرت مردم، شناخت توطئه دشمنان نظام و اسلام، برانگیختن احساس مسئولیت مردم و غیره بوده است.

 

مرویان حسینی تصریح کرد: در این سازمان از آموزه‌های اسلام، فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت (ع)، معارف اندیشه اسلامی مانند جامعه شناسی و روانشناسی کمک می‌گیریم و مهم ترین ابراز ما هم نیروهای توانمند و کارآمد هستند و روش‌های ما نیز منابع مکتوب، دیدار و گفتمان چهره به چهره و غیره است.

 

وی تأکید کرد: موقعیت‌های تبلیغی ما در مساجد، هیئات مذهبی، محافل قرآنی، تشکل‌های مذهبی، حسینیه‌ها و در زمان‌هایی مانند ماه‌های محرم و صفر، رمضان و ایام فاطمیه بوده است.

 

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: شبکه‌های مبلغین، هیئت‌های مذهبی، کانون‌های مداحان و شاعران و کانون‌های دینی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و دغدغه‌هایمان در شرایط کنونی تربیت دینی نسل نو، گفتمان فرهنگی رهبری، تبلیغ چهره به چهره و دفع تلاش دشمنان در جنگ نرم است.

 

مرویان حسینی گفت: برخی از مشکلات را هم داریم که هیئت‌های مذهبی تأیید نشده به آن ها دامن می‌زنند و علی رغم تلاش بسیار زیاد هیئات مذهبی عرصه حضور دانش آموزان در مکان‌های غیر استاندارد، فضای وسوسه انگیز رسانه‌های دشمن، تفرقه افکنی تکفیری‌ها و اعتبارات و کمبودهای مالی از جمله نگرانی‌های ماست.

 

وی افزود: خدا را شاکریم که با کمک دستگاه‌های تبلیغی وظایمان را طوری انجام داده ایم که رضایت بخش بوده و از تلاش روحانیت، کارشناسان فرهیخته و همه دستگاه‌های فعال در این حوزه تقدیر و تشکر می کنم.

 

مرویان حسینی تصریح کرد: یکم تیرماه روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی و سالروز تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی را تبریک عرض کرده و از زحمات اصحاب رسانه که بی تردید نقشی چشمگیر در اطلاع رسانی هرچه مطلوب‌تر را داشته‌اند تقدیر و تشکر می‌کنم.

 

وی افزود: امروز سی و سومین سالگرد تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی است، روزی که به فرمان امام راحل (ره) در سال 1360 رقم خورد و فلسفه آن هم دفاع از آرمان‌های اسلامی، ترویج در اخلاق اسلامی، افزایش بصیرت مردم، شناخت توطئه دشمنان نظام و اسلام، برانگیختن احساس مسئولیت مردم بوده است.

 

مرویان حسینی تصریح کرد: در این سازمان از آموزه‌های اسلام، فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت (ع)، معارف اندیشه اسلامی مانند جامعه شناسی و روانشناسی کمک می‌گیریم و مهمترین ابراز ما هم نیروهای توانمند و کارآمد هستند و روش‌های ما نیز منابع مکتوب، دیدار و گفتمان چهره به چهره است.

 

وی تأکید کرد: موقعیت‌های تبلیغی ما در مساجد، هیئات مذهبی، محافل قرآنی، تشکل‌های مذهبی، حسینیه‌ها و در زمان‌هایی مانند ماه‌های محرم و صفر، رمضان و ایام فاطمیه بوده است.

 

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: شبکه‌های مبلغین، هیئت‌های مذهبی، کانون‌های مداحان و شاعران و کانون‌های دینی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و دغدغه‌هایمان در شرایط کنونی تربیت دینی نسل نو، گفتمان فرهنگی رهبری، تبلیغ چهره به چهره و دفع تلاش دشمنان در جنگ نرم است.

 

مرویان حسینی گفت: برخی از مشکلات را هم داریم که هیئت‌های مذهبی تأیید نشده به آنها دامن می‌زنند و با وجود تلاش بسیار زیاد هیئات مذهبی عرصه حضور دانش آموزان در مکان‌های غیر استاندارد، فضای وسوسه انگیز رسانه‌های دشمن، تفرقه افکنی تکفیری‌ها و اعتبارات و کمبودهای مالی از جمله نگرانی‌های ماست.

 

وی افزود: خدا را شاکریم که با کمک دستگاه‌های تبلیغی وظایمان را طوری انجام داده‌ایم که رضایت بخش بوده و از تلاش روحانیت، کارشناسان فرهیخته و همه دستگاه‌های فعال در این حوزه تقدیر و تشکر می‌کنم.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون