تاریخ خبر: کد خبر: 5320

نویسنده کتاب "نگرشی دیگر به قرآن" در گفتگو با «قاصدنیوز»:

جنگ با یهود در آخرالزمان از مُحکمات قرآنی است

از آیات قرآن برمی‌آید که در آخرالزمان جبهه حق، جنگی با یهود دارد و این از محکمات قرآنی است که می‌فرماید، یهود دو جنگ و فتنه جهانی برپا می‌کند که یکی قبل از ظهور و دیگری در آستانه ظهور است که درنهایت به دست لشگر حضرت ولی‌عصر عجل الله منهدم و نابود می‌شوند. این بحث در تفسیر سوره اسراء مطرح شده است.

جنگ با یهود در آخرالزمان از مُحکمات قرآنی است

«قاصدنیوز»: با توجه به حوادثی که در چند سال اخیر در کشورهای اسلامی اتفاق افتاده است، هر از چند گاهی در فضای عمومی جامعه و به طبع آن در فضای مجازی، روایاتی منتشر می‌شود که تطبیق دقیقی با این اتفاقات دارد و ذهن بسیاری به‌خصوص جوانان را به خود مشغول می‌کند، که آیا این روایات می‌تواند علامتی برای بحث آخرالزمان باشد یا نه. یا اینکه با توجه به این روایات وظیفه جدیدی به گردن ما آمده است یا نه. بااین‌وجود در آستانه ولادت حضرت بقیه‌الله الاعظم روحی له الفدا لازم دیدیم تا این موضوع را بررسی کنیم.

 

به همین علت «قاصدنیوز» به سراغ حجت‌الاسلام دکتر مهدی نخاولی استاد حوزه و دانشگاه و نویسنده کتاب "نگرشی دیگری به قرآن" رفته است تا جزئیات این بحث را بیشتر واکاوی نمایید

 

جنگ با یهود در آخرالزمان از موضوعات بدون ابهام در قرآن است

حجت الاسلام نخاولی گفت: برخی از بزرگان می‌گویند، ما در بین الطوعین ظهور هستیم، و در بیان استدلال این مطلب می‌فرمایند: مرحله غیبت حضرت مهدی(عجل الله) در دو مرحله واقع‌شده است و ظهور ایشان هم ظهور صغرا و هم ظهور کبرا دارد. در ظهور صغرا توجه مردم به امام زمان روحی له الفدا زیاد می‌شود و همه‌جا صحبت از ایشان است و جلسات حضرت پرشور می‌شود و مباحث مهدویت همه‌جا را فرامی‌گیرد. وضع به‌گونه‌ای می‌شود که مردم تشنه و آماده می‌شوند. و با گرایشی که بعد انقلاب اسلامی نسبت به مهدویت پیداشده است، می‌توان تصور کرد که  ان شاءاللّه در بین الطلوعین ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی قرار داریم.

 

وی با بیان این مطلب که شناخت محکمات قرآنی در این بحث بسیار مهم است، تصریح کرد: نکته خیلی مهم که می‌بایست همیشه در نظر داشته باشیم این است که محکمات بحث آخرالزمان را به‌خوبی بشناسیم، تا متشابهات ما را به اشکال نیندازد.

 

این استاد حوزه اذعان کرد: از آیات قرآن برمی‌آید که در آخرالزمان جبهه حق، جنگی با یهود دارد و این از محکمات قرآنی است که می‌فرماید، یهود دو جنگ و فتنه جهانی برپا می‌کند که یکی قبل از ظهور و دیگری در آستانه ظهور است که درنهایت به دست لشگر حضرت ولی‌عصر عجل الله منهدم و نابود می‌شوند. این بحث در تفسیر سوره اسراء[1] مطرح شده است.

 

نهایت طول عُمر رژیم صهیونیستی 13سال دیگر است

نویسنده کتاب "نگرشی دیگری به قرآن" خاطرنشان کرد: از محکمات دیگر این است که قرآن می‌فرماید، طول عمر یک ظلم مستمر و پایدار بیش از هزار ماه نخواهد بود و درنهایت قدرت و سلطنتش از بین خواهد رفت. این بحث بر طبق تفسیر سوره قدر که می‌فرماید شب قدر از هزار ماه برتر است از هزار ماهی که در آن شب قدر نباشد، و طبق آن روایت پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله که در مورد شجره ملعونه[2] در قرآن بیان فرمودند، بنی‌امیه ظالمانی هستند که هزار ماه بیشتر دوام نمی‌آورند و بعد به سوره قدر استناد کردند، قابل استنباط است.

 

نخاولی در ادامه افزود: با توجه به این چند مقدمه، می‌توان نکاتی را استنباط کرد. به‌عنوان نمونه شما اگر ظلم مستمر رژیم غاصب صهیونیستی که منشأ و مبدأ ظلم‌ها و فتنه‌های مختلف جهان است، را که در سال 1948 به رسمیت شناخته‌شده است را مبدأ آغاز ظلم‌های آن‌ها بدانید و باوجوداینکه هزار ماه حدود 80 سال شمسی می‌شود، نهایت ظلمی که این یهودی‌های صهیونیست بتوانند مرتکب شوند، تا سال 2028 خواهد بود که نهایتاً 13 سال دیگر قدرت و هیمنه آن‌ها درهم خواهد شکست و نابود می‌شود.

 

این مفسر قرآن بابیان این مطلب که "جهالت، خباثت و غفلت مثلثی شیطانی است که سبب جنایت و ظلم مستمر خواهد داشت و جرثومه فساد و تباهی است که این سه ویژگی در رژیم صهیونیستی جمع است"، تصریح کرد : صهیونیست‌ها چون همین مطالب را در کتاب‌های خودشان دارند، برای اینکه در آن جنگ بزرگ قبل از ظهور، در تلاش‌اند دشمن مقابل خود را از بین ببرند. آن‌ها به دنبال این هستند که حریف را به خود مشغول کند تا با دستان خودش نابود شود. به همین علت، مسلمانان را به جان یکدیگر انداخته‌اند و شما مشاهده می‌کنید که در چند سال اخیر، تمام جنگ‌های موجود، در کشورهای اسلامی مثل یمن، عراق، سوریه، فلسطین، چچن، میانمار و دیگر ملت‌های مسلمان صورت می‌پذیرد.

 

این استاد حوزه با اشاره به روایات متعددی که در مورد آخرالزمان مطرح‌شده است، گفت: یکی از بدترین اعمالی که در آخرالزمان انجام می‌پذیرد، دنیاطلبی و طول امل و آرزوست. ازجمله کارهایی که می‌توان با توجه به وضعیت پیش‌آمده در چند سال اخیر کشورهای اسلامی انجام داد این است که جامعه را هر چه بیشتر با نظام فکری و بینشی حکومت مهدوی و با فرهنگ ازخودگذشتگی و ایثار و جهاد و شهادت آشنا کرد. می‌بایست به جامعه، آگاهی و آمادگی‌های لازم را بدهیم تا از دنیاطلبی دور شده و به رشادت و مقاومت گرایش پیدا کنند و این ربطی به آخرالزمان ندارد و در همه زمان‌های لازم و مفید است.

 

سه دلیل اصلی به تاخیر افتادن ظهور

این مفسر قرآن بیان کرد: حضرت بقیه‌الله الاعظم عجل الله نصرت عظیم الهی هستند، و با توجه به آیه (إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ‏ وَ یُثَبِّتْ أَقْدامَکُم‏[3]) قطعاً اگر ما خودمان را در این زمینه آماده کنیم و بستر این نصرت الهی را مهیا کنیم، خداوند متعال هم ما را یاری می‌کند و ظهور نزدیک‌تر خواهد شد. ما در قرآن 7 آیه در مورد ایران و ایرانی داریم که همه آن‌ها در احوالات آخرالزمان هستند و این نشان از نقش محوری ایران در تشکیل جبهه حق در مقابل جبهه کفر و نفاق دارد.

 

وی اظهار کرد: در روایات آمده است که ظهور بارها به تأخیر می‌افتد و این تأخیر سه ضلع و سه دلیل بیشتر نمی‌تواند داشته باشد. یا از جانب خداست که می‌توان این موضوع را با قطعیت گفت که خداوند متعال دوست دارد به همه بندگانش خیر کثیر برسد، پس خداوند مانع خیر نیست. طرف دیگر خود حضرت ولی‌عصر عجل الله است که ایشان هم قطعاً می‌خواهند هر چه زودتر تشریف بیاورند و حکومت جهانی الهی را مستقر کنند. اما ضلع سوم مردم هستند که مقصرند. سرّ این تأخیر در ظهور حضرت این است که مردم در اعصار مختلف هنوز، حداقل‌های لازم را در جامعه جهانی، برای یاری ولیّ خدا مهیا نکرده‌اند و در هر زمان مردم به این درجه برسند، که حضرت بیاید و همه‌جانبه ایشان را یاری کنند، آن زمان ظهور محقق خواهد شد.

 

این استاد دانشگاه با اشاره به این مطلب که انقلاب اسلامی، حادثه‌ای بود که نقطه عطفی در جهان ایجاد کرد و در نوع خودش بی‌نظیر بود. تصریح کرد: انقلاب اسلامی توانسته است، قلوب بسیاری را به اسلام اصیل و تشیع نزدیک کند و زمینه ظهور را به‌صورت محسوس فراهم کند. چراکه دنیا تشنه حرف حق و حقیقت است و انقلاب اسلامی توانسته این پیام حق الهی را به‌صورت گسترده‌ای در دنیا منتشر کند.

 

چرا در آخر الزمان یهود محور باطل و ایران اسلامی محور حق خواهد بود؟

دکتر نخاولی در بیان یکی از مهم‌ترین وظایف رسانه‌ها و نخبگان مسلمان، اظهار داشت: باید تلاش کنیم تا به همه کشورهای مسلمان این مطلب را بفهمانیم که هر جنگی که در دنیای اسلام صورت می‌پذیرد، مقصر و مسبب اصلی‌اش یهودی‌های صهیونیست هستند و آن‌ها تا خون همه مسلمانان را نریزند و یا شما را تابع محض خودشان نکنند، از این کارشان دست برنمی‌دارند. چراکه قرآن می‌فرماید: (وَ لَنْ تَرْضى‏ عَنْکَ‏ الْیَهُودُ وَ لَا النَّصارى‏ حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ‏؛[4])

 

این استاد حوزه و دانشگاه ابراز کرد: نخبگان جامعه از حوزه‌های علمیه گرفته تا دانشگاهیان می‌بایست بر روی این موضوع اصرار ورزند و مستمراً به جامعه اسلامی تصریح کنند که دشمن اصلی ما یهود است و دشمن را در همه ابعاد درست ترسیم کنند، چراکه دشمنی آن‌ها مثل سیطره و دشمنی شیطان، پنهان و مخفی است به همین علت، درک و فهمش سخت است و غفلت از آن بسیار رخ می‌دهد.

این مفسر قرآن در تبیین کارهای اساسی و مهمی که نخبگان می‌بایست برای بسترسازی انجام دهند، اذعان کرد: برای ظهور حضرت در زمان حاضر لازم است کارهایی اعم از تقویت عزت و اقتدار در بین مردم، معرفی دنیاطلبی به‌عنوان مانع جدی برای ظهور حضرت و آمادگی لازم برای ایجاد جامعه مهدوی را ترویج کنند. این بسترسازی در گام اول با کسب آمادگی کامل در خودمان و در گام دوم با مهیاکردن جامعه اسلامی محقق می‌شود. گام سوم این است که جهان اسلام را به هم تقریب و نزدیک کرده و آن‌ها را با حقایق آشنا کنیم و در گام چهارم جهان را برای شنیدن و پذیرش سخنان حق حضرت آماده کنیم و دراین‌بین نقش خواص از حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها بسیار پررنگ و خطیر است.

 

نویسنده کتاب "نگرشی دیگری به قرآن" بابیان این حرف که در روایات آمده (ولو بسهمٍ) یعنی ولو شده که یک تیر در خانه کنار بگذاری، آماده ظهور حضرت باشید. خاطرنشان کرد: داشتن انتظار واقعی، روحیه جهاد را تقویت کرده و استمرار می‌بخشد. این رغبت به ظهور امام زمان عجل الله همان رغبت به استقرار حاکمیت دین در همه ارکان جامعه است پس می‌بایست هرچقدر می‌توانیم همین جامعه اسلامی خود را به این مدل نهایی نزدیک کنیم و لازمه این مطلب هم آن است که از خودمان شروع کنیم و خودسازی دائمی داشته باشیم.

 

حجت الاسلام نخاولی ابراز کرد: نکته دیگر حفظ وحدت در دنیای اسلام است که قرآن مجید می‌فرماید: (وَ لا تَتَّبِعُوا السُّبُلَ فَتَفَرَّقَ بِکُمْ عَنْ سَبِیلِه‏[5]) حتی با مسیحیان و یهودیانی که تعصب ندارد، می‌توانید وحدت کنید. چه برسد به جهان اسلام که قطعاً اختلاف‌افکنی دراین‌بین، گناهی نابخشودنی است. یعنی جامعه بر محور خدا وحدت کند و بر همان اساس جلو برود تا دشمنان خداوند را  نابود کنند. بنابراین باید تلاش کنیم همه مردم دنیا را با هر ادبیات صحیحی که می‌توانیم جذب دین و اسلام کنیم تا حداقل همراهی قلبی و زبانی با اسلام داشته باشند.

 

گفتگو از: احسان کفشدار طوسی


[1] - آیات 4 تا 7 سوره اسراء

[2] - سوره اسراء : «اذ قلنا لک ربک احاط بالناس و ما جعلنا الرویا التى اریناک الا فتنة للناس و الشجرة الملعونة فى القران و نخوفهم فما یزیدهم الا طغیانا کبیرا »

[3] - سوره محمد ص . آیه 7.

[4] - سوره بقره آیه 120

[5] - سوره انعام آیه  154

کلمات کلیدی

  • سید مجتبی 0 0

    باسلام و قبولی طا عات وعبادات شما سروران عزیز دراین ماه پربرکت رمضان الان خداوند به شما عزیزان توفیق خیلی خوبی داده تا در این راه گام بردارید اولا خدارا شاکر باشید و هرچه بیشتر در این باب اطلاع رسانی کنید وبازبا ن ساده شر ح وقایع را شرح دهید تاهمه متوجه این امر بزرگ و مهم شوند واماده خداوند یارتان

  • علیرضا 1 0

    ضمن تشکر، در رابطه با زوال حکومت صهیونیستی، ذوق خوبی به کار برده اما قطعا نمیتوان آن را به قرآن مستند کرد.

ارسال نظر

تریبون