تاریخ خبر: کد خبر: 502

طلاب حوزه علمیه مشهد از استعداد بالقوه خوبی در شعر برخوردارند

طلاب حوزه علمیه مشهد از استعداد بالقوه خوبی در شعر برخوردارند

به گزارش قاصدنیوز به نقل از شهرآرا،  حلقه شعر طلاب خراسان در سال‌های گذشته در دفتر تبلیغات راه‌اندازی شد و چند هفته‌ای است که این حلقه به انجمن شعر طلاب خراسان تغییر نام داده و فعالیت جدیدی را آغاز کرده است. به این بهانه با حجج اسلام عدالتی، مسئول انجمن شعر طلاب خراسان و موسوی از شاعران خراسانی و مسئول جلسه شعر ارشاد اسلامی مشهد با نام «سلام» گفتگو کردم.


حجت‌الاسلام علی عدالتی درباره رابطه شعر و حوزه علمیه بیان کرد: ارتباط شعر و حوزه در واقع از سیره اهل بیت(ع) گرفته شده است.


وی افزود: معصومین(ع) در دوران زندگی‌شان همواره از شعر بهره گرفته‌ و شاعران را تکریم کرده‌اند و این انگیزه را به‌وجود آوردند چرا که شعر یکی از شیوه‌های تبلیغی است.


استعداد طلاب شاعر خراسان بسیار زیاد است
حجت‌الاسلام عدالتی به تکریم شاعرانی مانند حسان، فرزدق، بشیربن‌جذلم، دعبل و‌... ازسوی اهل بیت(ع) اشاره و خاطر نشان کرد: درطول تاریخ فقط شاعران بوده‌اند که از معصومین(ع) صله دریافت کرده‌اند.


وی اضافه کرد: این امور، مدارک اصلی در بحثی منطقی و اعتقادی است که درباره اهمیت و ارتباط حوزه علمیه و شعر می‌توان بیان کرد.


مسئول انجمن شعر طلاب خراسان در ادامه درباره نظر و دیدگاه مراجع عظام تقلید و بزرگان حوزه علمیه درباره شعر با اشاره به پیام آیت‌ا‌...العظمی صافی‌گلپایگانی به کنگره شعر انتظار و مهدویت و اهمیت آن گفت: علمایی مانند امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری، برخی مراجع و‌... از رابطه شعر و حوزه بهترین بهره را برده‌اند.


وی بر توجه به رهنمودها و فرمایشات امام راحل و رهبر معظم انقلاب تاکید کرد و آن را راهگشا و کارشناسانه دانست و ابرازداشت: از مجموعه این رهنمودها می‌توان منشور ادبی حوزوی تولید کرد، در‌حالی‌که متاسفانه تا‌کنون از آن استفاده بهینه‌ای نکرده‌ایم.


حجت‌الاسلام عدالتی با اشاره به جلسات شعری که در محضر رهبر معظم انقلاب به‌عنوان کسی که از درون حوزه‌های علمیه بیشترین اطلاع را دارند، برگزار می‌شود، تصریح کرد: اگر نظرات کارشناسانه مراجع و علما در زمینه شعر مدنظر و نگاهمان به رهنمودهای بزرگانی چون امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری معطوف باشد، انحرافی در ادبیات نخواهیم داشت.


وی افزود: با این امر، حتی نظر مردم درباره ادبیات بهتر می‌شود، به‌ویژه شعرهایی که تبیین‌کننده وظایف مردم درباره اهل بیت(ع) و امام زمان(عج) باشد.


مسئول و دبیر جشنواره شعر «سپندوار» در ادامه رابطه شعر و تبلیغ را این‌گونه توضیح داد: منبری‌های معروف و زبردست حوزوی و سخنرانان دانشگاهی از شعر، آرایه‌ها، سرودها و نوحه‌ها و به‌خصوص شعرهای حماسی و دینی به‌منظور القای بهتر مطالب به مخاطبان استفاده می‌کردند و این امر نشان‌دهنده اهمیت شعر است.


وی افزود: استفاده از شعر در سخنرانی نیز از اهل بیت(ع) الگو گرفته که در خطبه‌های خود از این ابزار بهره
می‌بردند.


حجت‌الاسلام عدالتی یکی از راه‌های مهم در بیان شعائر را استفاده از شعر دانست و گفت: مقام معظم رهبری تاریخ هیچ ملتی را مگر با هنر پابرجا نمی‌دانند. استفاده از شعر به‌دلیل دل‌نشینی، کوتاه‌بودن و آهنگینی موجب ماندگاری مطالب ارائه شده می‌شود.


وی در ادامه با اشاره به تشکیل انجمن شعر طلاب خراسان در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی یکی از رسالت‌های این دفتر را توجه به جنبه‌های هنری و ادبی حوزویان برشمرد و ابراز داشت: اعضای انجمن شعر طلاب خراسان درحال حاضر حضور مؤثر و درخشانی در جامعه ادبی دارند و هیچ فعالیت ادبی و شعری را نمی‌توان نام برد که اعضای این انجمن در آن مؤثر نباشند.


او یادآور شد: با استفاده از این ظرفیت طلاب خراسان می‌توان در بسیاری مواقع با استفاده از فرهنگ اهل بیت(ع) تاثیرگذار بود.


وی در ادامه با بیان این مطلب که مقام معظم رهبری ملاک و اسوه حوزویان هستند، اظهارداشت: ایشان در هر نشستی به‌صورت کارشناسانه و متبحرانه اظهار‌نظر می‌کنند و این امر به‌دلیل مطالعه و دقت‌نظر معظم‌له است و ورود شکوهمندانه و اعجاب‌انگیز ایشان به عرصه شعر و ادب هم موجب رشد شعر شده است.


وی درباره انتظار خود از بزرگان و مسئولان حوزه علمیه خراسان این‌گونه گفت: طلاب باید به شعرگویی برای اهل بیت(ع) ارزش دهند و آن را وظیفه خود بدانند.


مسئول انجمن طلاب شاعر حوزه علمیه خراسان با اشاره به رهنمود رهبر معظم انقلاب اسلامی که شعر را سرمایه ملی دانسته‌اند، خاطرنشان کرد: باید از این سرمایه استفاده کرد و به‌همین منظور پیشنهاد می‌دهم که جلسات شعری در حضور نماینده ولی‌فقیه و مدیر عالی حوزه علمیه خراسان با شاعران و به‌ویژه طلاب شاعر برگزار شود.


وی از مسئولان حوزوی خواست تا برای طلاب شاعر به‌عنوان افرادی نخبه در کنار دیگر نخبگان آموزشی، پژوهشی و‌... حوزه علمیه برنامه‌ریزی و آیین‌نامه خاصی تدوین کنند.


حجت‌الاسلام عدالتی از طلاب شاعر خراسان خواست در نشست‌های انجمن شعر طلاب در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی شرکت کنند تا ضمن نقد، اشعار قوی و پرباری ارائه و در پایگاه اطلاع‌رسانی رسالات منتشر شود.


حوزویان باید در مرکز ثقل ادبیات باشند
حجت‌الاسلام سید مسلم موسوی از شاعران خراسانی و مسئول جلسه شعر ارشاد اسلامی مشهد با نام «سلام» با ابراز این مطلب که طلاب حوزه علمیه در زمینه شعر و ادبیات فعالیت دارند، گفت: باتوجه به هجمه گسترده دشمن و تهاجم فرهنگی، حوزویان باید در مرکز ثقل ادبیات قرار گیرند و مسائل عرفانی، اخلاقی و... دین را با این ابزار معرفی کنند.


وی با تأکید بر اهمیت سرمایه‌هایی مانند حافظ، مولوی و... و توجه و نگاه مثبت بزرگان حوزوی همچون امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری، علامه حسن‌زاده آملی، آیت‌ا...العظمی حسینی زنجانی(ره)، آیت‌ا... جوادی‌آملی و‌... درباره شعر و ادبیات یادآور شد: می‌توان با نگاهی نو به ادبیات و ارائه محتوایی دینی ازطریق شعر کلاسیک یا سپید در فرهنگ دینی جامعه تأثیرگذار بود.


شاعر کتاب «آبشاری ایستاده بر دار بلوط»، با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره مقایسه تأثیر رباعی به‌میزان اثرگذاری منبر خاطر‌نشان کرد: اگر طلبه شاعری قوی شود و شاعرشناس باشد، می‌تواند از محتوای عرفانی، دینی و قرآنی برای تبلیغ آموزه‌های اسلامی بهره برد.


وی بر اهمیت تعامل طلاب شاعر با جامعه تاکید کرد و با بیان اینکه باید از پیش‌کسوتان این عرصه آموخت و راهنمایی گرفت، ابرازداشت: می‌توان معارف قرآن را با استفاده از ابزار شعر به مردم ارائه کرد و در ماه‌هایی مانند محرم و رمضان از این ابزار بهره برد.


مسئول انجمن شعر سلام همچنین افزود: باید از قابلیت رسانه بهره برد و فضای فعالیت هنری را باز کرد.
او در ادامه با اشاره به این مطلب که طلاب حوزه علمیه مشهد از استعداد بالقوه و خوبی در زمینه شعر برخوردار هستند، اظهار داشت: نباید با کج‌سلیقگی و ارزش‌ندادن به این افراد از هنرشان بی‌بهره ماند.


وی اضافه کرد: انتظار می‌رود که شاعران حوزوی حمایت شوند و در مسیر ارائه تعالیم دینی از این هنر بهره گیرند.


حجت‌الاسلام موسوی با بیان اینکه باید با سنت‌های واقعی به‌سراغ شعر برویم و حرف و سخن نو و به‌روزی را بگوییم، گفت: شعر سپید نیز از ابزارهای خوبی است که می‌تواند به شبهات پاسخ بهتری دهد.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون