تاریخ خبر: کد خبر: 4726

رمان فاخر «جاده جنگ» به جلد هشتم رسید

نویسنده رمان برگزیده در جایزه کتاب سال گفت: جلد هشتم رمان «جاده جنگ» به زودی روانه بازار کتاب می‌شود.

رمان فاخر «جاده جنگ» به جلد هشتم رسید

به گزارش قاصدنیوز، منصور انوری در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: رمان جاده جنگ در جلد یازدهم خود رو به اتمام است و در واقع می‌توان گفت که نگارش این جلد از رمان به پایان رسیده است.

 

نویسنده رمان جاده جنگ بیان کرد: بنا بود بعد از پایان جلد دهم رمان جاده جنگ، جلدهای جدید با عنوان موقت گذرگاه نگارش و منتشر شود اما فعالا در نظر دارم جاده جنگ را در 12 جلد بنویسم و سپس نگارش گذرگاه را نیز در 12 جلد مجزا آغاز کنم.

 

انوری خاطرنشان کرد: جاده جنگ تا پایان جلد دوازدهم احتمالا تا پایان وقایع 15 خرداد سال 1342 را پوشش می‌دهد و در گذرگاه مسائل بعد از 15 خرداد به تفصیل باز می‌شود.

 

وی تصریح کرد: در حال حاضر مشغول ویرایش دو جلد کتاب رمان از عشق آباد تا عشق آباد نیز هستم و امیدوارم حتی این کتاب به نمایشگاه کتاب ‌برسد و در حال اصلاح نهایی آن هستم و جاده جنگ در جلد هشتم نیز چنین وضعیتی دارد و به زودی چاپ می‌شود.

 

انوری تاکید کرد: جلد نهم جاده جنگ را نیز در حال ویراستاری هستم.

 

وی با اشاره به اینکه تحقیقات و مطالعات برای نگارش رمان عاشورا آغاز شده است، خاطرنشان کرد: برنامه‌ای نیز برای انیمیشن سردار شهید برونسی در دستور کار دارم و یک کار مستند نیز در این زمینه از حدود یک سال قبل آغاز شده است.

 

قابل ذکر است رمان 14 جلدی«جاده جنگ» نوشته منصور انوری که تا امروز فقط 7 جلد از آن توسط انتشارات سوره مهر حوزه هنری چاپ ومنتشر شده است مزه شیرین موفقیت در جشنواره های ادبی را با برگزیده شدن در دوره چهاردهم جایزه«کتاب فصل»و هشمتین دوره جایزه «قلم زرین» چشیده و در نهایت با برگزیده شدن در چهارمین دوره جایزه جلال آل احمد که گرانترین جایزه تاریخ ایران در حوزه کتاب با 110 سکه تمام بهار آزادی است، رکورد کسب جوایز ادبی، از نظر ارقام جوایز را شکست.

 

در یک نگاه کلی، داستان این اثر، از روز سوم شهریور 1320 و ماجرای هجوم روس‌ها از شمال شرقی خراسان به ایران و اشغال ایران توسط متفقین آغاز می‌شود و با پایان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به پایان می‌‌رسد. البته در جلدهای میانی این مجموعه واقعه 15 خرداد 1342، فعالیت‌ مبارزاتی گروه‌های اسلامی، تظاهرات مردمی، پیروزی انقلاب اسلامی، خرابکاری های گروهک های ضد انقلاب در کردستان هم به تصویر ‌کشیده می شود.

 


اگرچه مجموعه جاده جنگ سوژه اصلی و یکسانی را در تمام جلدها دنبال می‌کند، اما هر جلد از داستان مستقلی برخوردار است که می ‌توان درباره هر یک از آن‌ها به صورت مستقل نظر داد. منصور انوری در رمان جاده جنگ از زوایای گوناگون به حوادث تاریخی پرداخته که در کتاب‌های دیگر کمتر به چشم می ‌خورد. او توانسته به خوبی آن‌ها را در این مجموعه انعکاس دهد و جذابیت‌های بسیاری را برای مخاطب ایجاد کند. البته اغلب رمان‌ها از آغازی تکراری برخوردارند که این تکرار در رمان جاده جنگ دیده نمی ‌شود. به ویژه نقطه آغاز جلد سوم که زیبا و نوآورانه و با وصف فضای قهوه‌خانه‌های جاده مشهد- قوچان که پاتوق روس‌ها بوده، نوشته شده و نویسنده پرداخت مناسبی از افراد حاضر در این قهوه‌خانه‌ها و گرایش‌های آن‌ها ارایه داده است. با این حال، اگرچه این اثر از روایت خطی برخوردار است، اما به دلیل برخی از ریزه‌کاری‌ها مانند برگشت به عقب و زندگی شخصیت‌های قصه در طول رمان، برخی از حوادث به عنوان خرده داستان روایت شده‌اند.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون