تاریخ خبر: کد خبر: 4594

بانوان قبل از دید و بازدیدهای عید این مطلب را بخوانند

امام باقر علیه السلام میفرمایند: در میان ستایش‏ها، بهتر از تسبیحات حضرت زهرا علیها السلام نیست، و اگر بود، رسول خدا صلى الله علیه و آله به فاطمه علیها السلام تعلیم می‏فرمود.

بانوان قبل از دید و بازدیدهای عید این مطلب را بخوانند

به گزارش قاصد نیوز "وبلاگ سلام به خدا"نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم
 
خداوند، با انسان داد وستد میکند و هیچ‌‏کارى از انسان را بى‏‌بهره نمیگذارد، خداوند متعال در قرآن میفرماید: (فَاذْکُرُونِی أَذْکُرْکُمْ): به یاد من باشید تا به یاد شما باشم(بقره/152). امام باقر علیه السلام در ذیل این آیه، یکى از مصادیق ذکر خداوند را، تسبیحات‏ حضرت‏ زهرا شمردند که 34 مرتبه الله اکبر، 33 مرتبه الحمد لله و 33 مرتبه سبحان‏‌الله می‏باشد. (تفسیر نورالثقلین، ج 1 ص 140).


 
روزی حضرت زهرا سلام الله علیها به علت زیاد بودن مسئولیتهایشان از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم درخواست یک خدمتکار برای کمک در امور منزل کردند. رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) در عوض در خواست ایشان، این تسبیحات را به آن بانو آموختند حضرت هم تسبیحی از پشم درست کرده بودند، که به تعداد 34 و 33 گره خورده بود، بعد از شهادت حضرت حمزه علیه السلام هم تسبیحی از تربت حمزه علیه السلام برای خود ساخت و بعد از شهادت حضرت حسین علیه السلام ائمه توصیه به تسبیح تربت کردند. بنابراین طبق این نقل شاید، بهترین کمک برای بانوان در امور خانه خصوصا در روزهای عید که میزان فعالیت بانوان در منزل بیشتر ازقبل است، ذکر تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها است.


 
امام باقر علیه السلام میفرمایند: در میان ستایش‏ها، بهتر از تسبیحات حضرت زهرا علیها السلام نیست، و اگر بود، رسول خدا صلى الله علیه و آله به فاطمه علیها السلام تعلیم می‏فرمود. (وسائل ‏الشیعه، ج 4، ص 1024). همچنین در روایات بیان شده است تسبیحات‏ حضرت‏ زهرا علیها السلام از هزار رکعت نماز مستحب، نزد خداوند بهتر است. (مستدرک الوسائل، ج 1، ص 336)


 
 

نکته مهم در مورد این تسبیحات آن است که باید بانشاط به یاد خداوند متعال باشیم. اگر بناست چراغانى کنیم باید با نشاط چراغانى کنیم. آدم باید از روى اعتقاد یک کارى انجام دهد، کارى که اعتقاد در آن نباشد قبول نیست. خداوند به بنى اسرائیل فرمود: گاوى را بکشید. آنها خیلى نق زدند ولى آخر کشتند. قرآن میفرماید: «فَذَبَحُوها وَ ما کادُوا یَفْعَلُونَ» (بقره/ 71) گاو را ذبح کردند ولى نکشتند. چون کشتن از روى عشق نبود «وَ ما کادُوا یَفْعَلُونَ» انگار که کارى انجام نداده‏ اند. یعنى کارى که عشق در آن نباشد ارزش ندارد. قرآن میفرماید: «فَاذْکُرُوا اللَّهَ کَذِکْرِکُمْ آباءَکُمْ» (بقره/ 200) اگر میخواهید یاد خدا باشید بانشاط باشید. اگر می‏خواهید تسبیحات‏ حضرت‏ زهرا را بخوانید، شمرده و با نشاط بگوئید. پس آنچه لازم است، تأنّى، تأمّل وتوجّه در این تسبیحات است. تنها نباید چرخش سریع زبان و کلماتى تند و نامفهوم باشد. این تسبیحات، هر چه با وقار و با توجّه باشد، نزد خدا با ارزش‏تر و براى انسان سازنده‌‏تر است.(برگرفته از سخنان حجت الاسلام و المسلمین قرائتی،ذکرویادخدا، ص:7)

 

منبع: جهان

کلمات کلیدی

ارسال نظر