تاریخ خبر: کد خبر: 3525

حوصله‌اش را دارید این کتاب را برای همبازی شدن با کودکانتان بخوانید

در این کتاب 140 بازی برای دوران نوزادی تا نوجوانی که خیلی از آنها این روزها فراموش شده است، معرفی شده‌اند. برخی از این بازی‌ها بسیار ساده هستند و به هیچ وسیله‌ای هم نیاز ندارند. نویسنده در کنار توضیح دادن این بازی‌ها بصورت خیلی مختصر فواید آنها را هم ذکر کرده است.

 به گزارش قاصد نیوز، پای درد و دل خیلی از پدر و مادرها که بنشینی، از فضای کم خانه‌ها می‌نالند و از اینکه فرزندانشان فضای کافی برای بازی ندارند، ابراز نگرانی می‌کنند. حالا کاری به این نداریم که خیلی از ما همین فضاهای کوچک و مساحت‌‌های کم را با انواع و اقسام وسایل غر ضروری پر می‌کنیم و برای بچه‌ها پیست دوی با مانع می‌سازیم! اما به هر حال واضح است که بچه‌ها دیگر مثل سابق امکان ورجه وورجه کردن در خانه‌ها را ندارند.

 

این واقعیت باعث شده است تا والدین هم دیگر کلاً بی‌خیال یکی از نیازهای مهم و حیاتی بچه‌ها شوند و به همین بهانه به لزوم تحرک داشتن فرزندانشان اهمیتی ندهند. اگر هم حرف از بازی به میان بیاید سریع یک دستگاه بازی رایانه‌ای تهیه می‌کنند تا هم صدای بچه‌ها را ببُرند و هم صدای هشدار کارشناسان حوزه تربیت را!

 

اما خیلی والدین هم هستند که می‌دانند تحرک چقدر برای کودک مهم است؛ می‌دانند که بازی‌های رایانه‌ای چه بلایی سر فرزندان می‌آورد؛ حتی حاضراند بخشی از وقت خود را هم صرف همین امر کنند و هم‌بازی بچه‌هایشان بشوند اما خب، راهش را بلد نیستند. برای این دسته از والدین بیش از آنکه حرفهای تکراری درباره اهمیت بازی و... بزنیم، باید راهکاری عملی ارائه دهیم. و این همان کاری است که حجت الاسلام محسن عباسی ولدی در کتاب «بازی بازوی تربیت» انجام داده است.

 

حجت الاسلام عباسی ولدی یکی از کارشناسانی است که بر مسائل خانواده و تربیتی متمرکز شده است. او در چندین برنامه رادیویی و تلویزیونی هم بعنوان کارشناس و مشاور حضور دارد و همه اینها باعث شده است تا چهره‌ای شناخته شده در این حوزه باشد. او چند کتاب هم در این حوزه نوشته است که غالبا هم جزو پرفروشها شده است که «بازی بازوی تربیت» یکی از آنهاست.

 

 

این نویسنده سری کتابهایی با عنوان «منِ دیگرِ ما» منتشر کرده بود که درباره موضوع تربیت فرزند است. جلد چهارم این مجموعه به اهمیت بازی و نقش آن در تربیت کودک اختصاص دارد و نویسنده برای اینکه حرفهایش در بعد تئوری باقی نماند و جنبه کاربردی هم پیدا کند، برای این کتاب ضمیمه‌ای منتشر کرده است به نام «بازی بازوی تربیت». در واقع این کتاب یک ضمیمه کاربردی برای جلد چهارم «من دیگر ما» است که البته بصورت جداگانه هم به فروش می‌رسد و خواندن دارد.

 

در این کتاب 140 بازی برای دوران نوزادی تا نوجوانی که خیلی از آنها این روزها فراموش شده است، معرفی شده‌اند. برخی از این بازی‌ها بسیار ساده هستند و به هیچ وسیله‌ای هم نیاز ندارند. نویسنده در کنار توضیح دادن این بازی‌ها بصورت خیلی مختصر فواید آنها را هم ذکر کرده است.

 

در مقدمه کتاب آمده است:

«می دانم که خسته اید از سختی تربیت، اما بدانید که این بازی ها بازوی تربیتند. بازوهای قوی را برای بلند کردن بار تربیت یاری می کنند. امتحانش که ضرری ندارد. می شود چند روزی هم که شده درِ خانه دلتان را به روی این بازی ها باز کنید. باور کنید مهمان های خوبی هستند. دلِ این بازی ها به حال بچه های شما می سوزد. این ها، هم فکر بچه های شما را به کار می اندازند هم جسمشان را به تکاپو. دلشان را به شما نزدیک می کنند و شما را در نزدشان عزیز. هیچ آسیبی ندارند نه کودکانتان را تخیلی بار می آورند و نه جمع گریزشان می کنند.

 

این بازی ها صادق و یک رو هستند. همین هستند که می بینید.این ها پله های ترقی هستند. باید از آن ها بالا رفت. نکند دیروزی بودن این بازی ها موجب شود که تحویلشان نگیرید. این ها اگرچه از دیروز آمده اند اما مثل آب زلالند که اگر قرن ها و هزاره ها بیایند و بروند، باز هم نیاز انسانند. با بازی های دیروز می توان آینده ای روشن برای کودکان امروز رقم زد. پس در را باز کنید. همین حالا.»

 

نویسنده در بخش دیگری از مقدمه کتاب سه ویژگی را برای بازی‌های معرفی شده بر شمرده است. اول اینکه موجب نشاط افرایی بچه‌ها می‌شوند، دوم اینکه حس همدلی و ارتباط عاطفی را افزایش می‌دهند و سوم اینکه جمبه سرگرمی دارند. این خصوصیت سوم به نظر نویسنده مهمترین ویژگی این بازی‌هاست.

 

نویسنده همچنین بجای تقسیم بندی بازی‌ها بر اساس سن بچه‌ها، آنها را به دو بخش «مرحله نوزادی تا کامل شدن توانمندی‌های کودک» و «زمان کامل شدن توانمندی‌های کودک» تقسیم کرده است. او همچنین گفته است که بازی های این کتاب به سه دسته بازی‌هایی که اسباب بازی نیاز ندارند، بازیهایی که با وسایل داخل خانه قابل اجرا هستند و بازیهایی که با وسایل ساده قابل اجرایند تقسیم میشوند و وعده داده که در کتابی مجزا به موضوع اسباب بازی‌های سالم و مفید خواهد پرداخت.

 

نکته آخری که درباره این کتاب می‌توان گفت این است که شاید برخی از این بازی‌ها –مخصوصاً بازی‌های صفحات ابتدایی کتاب- ساده و پیش پا افتاده به نظر برسند. اما باید توجه داشت که خیلی از ما والدین به همین بازی‌های ساده نیز بی‌توجهیم و همیشه فکر می‌کنیم که چون این بازی‌ها برای ما جذابیت ندارند، بچه‌ها هم ازآنها خوششان نخواهد آمد. نویسنده در مقدمه کتاب به این موضوع هم اشاره کرده است.

 

این کتاب را انتشارات جامعه الزهرا علیهاالسلام در 141 صفحه و با قیمت 8 هزار تومان منتشر کرده است. این کتاب را می‏توانید از پاتوق کتاب فردا، به نشانی www.BookRoom.ir و یا با تماس با موسسه نشر کتاب فردا به شماره 02537746992 دریافت کنید. اگر هم دوست دارید قبل از خرید بتوانید در قالب یک برنامه فلش‌پلیر این کتاب را ورق بزنید، اینجا کلیک کنید. (برای تورق کتاب نشانگر موس را سمت گوشه صفحه مانیتور ببرید)

منبع: رجا

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون