تاریخ خبر: کد خبر: 3210

پشت‌صحنه سریال «پرده‌نشین» در حرم رضوی+عکس

این دو هنرمند مشهدی که از بهمن سال گذشته تاکنون برای تهیه و تولید اولین سریال خود در ٣٤قسمت تلاش می‌کنند، همراه با برخی عوامل اصلی سریال پرمخاطب «پرده‌نشین» هفته گذشته به مشهد آمدند تا سکانس‌های پایانی این سریال را فیلم‌برداری کنند.

پشت‌صحنه سریال «پرده‌نشین» در حرم رضوی+عکس

به گزارش قاصدنیوز، سریال «پرده‌نشین» این روزها از شبکه‌یک سیما پخش می‌شود. بهروز شعیبی، کارگردان و سید محمود رضوی، تهیه‌کننده این سریال، از هنرمندان برجسته سیما و سینما هستند که تاکنون در سه تله‌فیلم، سه مستند و یک فیلم سینمایی با هم همکاری داشته‌اند. فیلم سینمایی «دهلیز» از آثار موفق شعیبی و رضوی به‌شمار می‌آید که با درخششی خیره‌کننده در سی‌ویکمین جشنواره فیلم فجر مطرح شد.


این دو هنرمند مشهدی که از بهمن سال گذشته تاکنون برای تهیه و تولید اولین سریال خود در ٣٤قسمت تلاش می‌کنند، همراه با برخی عوامل اصلی سریال پرمخاطب «پرده‌نشین» هفته گذشته به مشهد آمدند تا سکانس‌های پایانی این سریال را فیلم‌برداری کنند.


* فیلم برداری در صحن انقلاب
گروه فیلم‌برداری در سه‌شنبه سرد هفته گذشته در صحن انقلاب حرم مطهر امام رضا(علیه السلام) مستقر شدند تا فرهاد آئیش و احمد علامه‌دهر مقابل دوربین علیرضا قاضی، مدیر فیلم‌برداری اثر قرار بگیرند. علامه‌دهر که از بازیگران باسابقه تئاتر کشور است، نقش‌آفرینی‌اش در این سریال را سحرگاه چهارشنبه به‌پایان رساند تا آئیش که بازی در یکی از نقش‌های اصلی «پرده‌نشین» برعهده اوست، روز پرمشغله‌ای را تا غروب همان روز پشت سر بگذارد. این بازیگر مطرح تئاتر، سیما و سینما در «پرده‌نشین» نقش یک روحانی صاحب‌نام و مدرس حوزه علمیه به‌نام «حاج‌آقا شهیدی» را بازی می‌کند که گریم متفاوت و سنگینی دارد.


فیلم‌برداری آخرین پلان حرم مطهر از بالا و از بالکن اتاقی در صحن انقلاب انجام می‌شود. پس از پایان فیلم‌برداری، امین خنکال، دستیار اول کارگردان و اسماعیل کلبی‌آبادی، مدیر تدارکات سریال، فرهاد آئیش را با همان پوشش روحانی دوست‌داشتنی «پرده‌نشین» در حالی که دستش را در مقابل صورتش قرار می‌دهد تا کسی او نشناسد، از پنجره فولاد به‌سمت اتاقی که گروه فیلم‌برداری مستقر هستند، همراهی می‌کنند.


* 17 سال بعد در مشهد
در کنار حسین تراب‌نژاد می‌نشینم. او از نویسندگان «پرده‌نشین» است که به‌خاطر تغییرات احتمالی در فیلم‌نامه با گروه به مشهد آمده است. با روی خوش از محتوای فیلم‌نامه می‌گوید: «به‌دلایلی تغییراتی را در سکانس‌های حرم مطهر امام هشتم داده‌ایم.»


حضور فرهاد آئیش در جمع هنرمندان زحمتکش «پرده نشین» شور و نشاطی را ایجاد می‌کند. چند دقیقه‌ای را با این بازیگر برجسته و توانای سیما و سینمای کشور با صمیمت می‌گذرانم. او در گپ صمیمانه‌ای از آخرین حضورش در مشهد برایم می‌گوید: «من از آخرین باری که با مادرم به‌مشهد آمدم، ١٧سال می‌گذرد.»


وی با ابراز خرسندی از حضورش در مشهد خاطرنشان می‌کند: «مشهد خیلی عوض شده و حرم مطهر امام هشتم(ع) خیلی توسعه یافته و تغییر کرده است.»


فرهاد آئیش برای بازی خوب و نیز پایان‌یافتن آخرین سکانس از نقش‌آفرینی‌اش در «پرده‌نشین» مورد تشویق کارگردان، تهیه‌کننده و دیگر عوامل سریال قرار می‌گیرد.


* یازده ماه برای اولین تجربه سریال سازی
درحالی‌که اعضای گروه فیلم‌برداری مشغول جمع‌کردن وسایل خود هستند، با بهروز شعیبی که مردم او را بیشتر با نقش روحانی جوان و بااخلاق فیلم «طلا و مس» می‌شناسند، به گفتگو می‌نشینم.


او با بیان اینکه پایان داستان سریال «پرده‌نشین» در مشهد است، می‌گوید: «با توجه به‌اینکه پنجشنبه و جمعه حرم شلوغ‌تر است، زودتر به‌مشهد آمدیم و فیلم‌برداری چند سکانس باقی‌مانده در تهران را برای روز پنجشنبه گذاشتیم.»


کارگردان «پرده‌نشین» درباره هم‌زمانی فیلم‌برداری با پخش سریال ادامه می‌دهد: «اولین بار است که در اولین تجربه سریال‌سازی‌ام، هم‌زمان با پخش در حال تولیدم و این موضوع کار ما را سنگین‌تر می‌کند. ضمن اینکه اصولا تولید این سریال کار سنگینی بود.»


وی می‌افزاید: «در این سریال بیش از ٩٠لوکیشن داشتیم و تعداد زیادی بازیگر با حجم نقش بسیار حضور داشتند و غیر از چند سکانس در تهران و مشهد، بیشتر لوکیشن‌های ما در شهرهای اطراف تهران بود.»


شعیبی با بیان اینکه ارتباط مردم با این سریال برایم اهمیت دارد، می‌گوید: «هنوز درگیر فیلم‌برداری‌ام و از چند روز دیگر می‌توانم سریال را از تلویزیون ببینم و ارتباط آن با مردم را بهتر بسنجم.»


وی خاطرنشان می‌کند: «١١ماه مشغول ساخت این سریال بودم و به‌دلیل حجم بالای کاری، حتی نتوانستم پیشنهادهای بازیگری‌ام را بررسی کنم و امسال هیچ کاری را برای جشنواره فیلم فجر ندارم.»

بهروز شعیبی و سیدمحمود رضوی در حرم رضوی


* هرچه دیدیم، واکنش مثبت مردم بود
پس از گفتگوی مفصل ما با بهروز شعیبی، گروه تولید آنجا را ترک می‌کنند تا خود را برای فیلم‌برداری آخرین سکانس‌های «پرده‌نشین» در تهران آماده کنند، اما در یکی از اتاق‌های حرم، تهیه‌کننده «پرده‌نشین» را دیدم که منتظر بهروز شعیبی است که به‌اتفاق هم به‌زیارت آقا بروند. در کنارش روی فرش نشستم تا با این هنرمند برجسته مشهدی که به‌تازگی سریال پرمخاطب «معراجی‌ها» را برای رسانه ملی تهیه کرده بود، هم‌کلام شوم.


سیدمحمود رضوی درباره ارتباط مردم با «پرده‌نشین» می‌گوید: «به‌نظر من اگر قرار است حرفی زده شود، باید به‌بهترین شکل به‌مخاطب منتقل گردد تا او با اثر ارتباط برقرار کند.»


وی می‌افزاید: «برای اینکه مردم با این سریال ارتباط برقرار کنند، دقت زیادی در انتخاب موضوع، متن، چیدمان و انتخاب بازیگران و عوامل و کارگردان کردیم و باتوجه به‌همکاری‌هایی که با بهروز شعیبی داشتم، انتخاب کارگردان خیلی‌سخت نبود.»


تهیه‌کننده «پرده‌نشین» ادامه می‌دهد: «به‌نظر من مردم سریال را دیدند و ما تاکنون واکنش منفی نداشتیم؛ ضمن اینکه تا حالا هرچه دیدیم، واکنش مثبت مردم به‌سریال بوده است.»


رضوی می‌افزاید: «با توجه به تجربیاتم که تهیه‌کننده حدود ٩سریال بودم، هنوز زود است که قضاوت کنیم که این سریال تا چقدر توانسته با مردم ارتباط برقرار کند؛ یکی از شخصیت‌ها با بازی هومن برق‌نورد تازه وارد سریال شده و گره اصلی داستان چند قسمت دیگر شروع می‌شود که مخاطبان را بیشتر می‌تواند درگیر کند.»


* کار در مشهد سخت است!
وی درباره تولید فیلم و سریال در مشهد می‌گوید: «همیشه مشهد برایم دغدغه بوده و هنوز هم هست و باید شرایط و بستر فعالیت در این شهر به‌وجود آید و حتی گامی هم در جهت فعالیت در این شهر برداشتم، ولی دیدم که کار در مشهد سخت است؛ امیدوارم شرایط تولید فیلم در این شهر ایجاد شود.»


سیدمحمود رضوی با ابراز خرسندی از فیلم‌برداری «پرده‌نشین» در حرم مطهر رضوی می‌گوید: «آستان قدس رضوی برای فیلم‌برداری در حرم مطهر همکاری بسیارخوبی با ما داشت و ما هم سعی کردیم به‌گونه‌ای عمل کنیم که راه برای فیلم‌برداری دیگر آثار سینمایی و تلویزیونی مسدود نشود.»


فیلم‌برداری «پرده‌نشین» در مشهد به‌پایان رسید و باید شاهد سکانس‌های ماندگار این سریال در حرم امام هشتم باشیم. راهی دفتر روزنامه می‌شوم تا گزارش پشت‌صحنه را بنویسم، اما به‌یاد غزل ماندگار محمدعلی بهمنی می‌افتم که آن را بارها با صدای علیرضا قربانی در تیتراژ پایانی «پرده‌نشین» شنیده‌ام. غزل را که زیر لب زمزمه می‌کنم، دلم می گیردو راهم را تغییر می دهم ‌برای زیارت آقا؛ اینجا برای از تو نوشتن هوا کم است...


منبع: شهرآرا

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون