تاریخ خبر: کد خبر: 320

ایران؛ جوان بمان /

گزارشی از فعالیت‌های ستاد مردمی «ایران جوان» برای حمایت از افزایش جمعیت کشور

یکی از راهکارهایی که کارشناسان روی آن تاکید دارند، فعالیت‌های مردمی و سمن‌ها برای تغییر این فرهنگ است که دراین‌راستا سال‌هاست «ستاد مردمی ایران‌جوان» که زیرمجموعه جبهه فرهنگی انقلاب‌اسلامی است در استان تشکیل شده و اقداماتی درباره افزایش جمعیت و آسیب‌های ناشی از کاهش جمعیت انجام می‌دهد.

گزارشی از فعالیت‌های ستاد مردمی «ایران جوان» برای حمایت از افزایش جمعیت کشور

«دو بچه کافیست» یا «فرزند کمتر زندگی بهتر» از شعارهایی بود که در اوایل دهه‌٧٠ زیاد به گوش می‌رسید. رشد جمعیت دهه‌٦٠ و افزایش نرخ رشد طبیعی جمعیت موجب تصمیم‌گیری‌هایی در سیاست‌های کنترل موالید ازسوی مسئولان آن زمان کشور شد اما از‌آنجایی‌که این طرح نقطه پایانی نداشت، دو دهه این سیاست اجرا شد تاجایی‌که امروز آمارهای جمعیتی نشان می‌دهد کنترل جمعیت بسیار فراتر از همه پیش‌بینی‌ها جلو رفته و از اهدافی که مسئولان در ابتدای شروع کنترل موالید در نظر گرفته بودند نیز سال‌هاست که عبور کرده‌ایم.


همه این اقدامات درحالی انجام شد که به‌لحاظ علمی می‌توان اثبات کرد که با ادامه‌ روند فعلی تغییرات جمعیت در یک دوره‌ ٣٠‌ساله، رشد جمعیت به صفر خواهد رسید و پس از آن رشد جمعیت کشور منفی خواهد شد. این همان اتفاقی است که سال‌هاست کشورهای اروپایی و کشورهای پیشرفته بدان مبتلا شده‌اند و با اتخاذ انواع سیاست‌های حمایتی درصدد جبران آن هستند.


در گزیده‌ای از میزگرد بررسی ابعاد و عواقب اجرای ٢٠‌ساله سیاست‌های کنترل جمعیت و تنظیم خانواده در ایران نیز به این موضوع اشاره شده که اگر روند فعلی نرخ باروری (درحال حاضر ٨/١ فرزند به‌ازای هر زن) کاهش یابد، در سال‌١٤٢٠ نرخ رشد جمعیت کشور به صفر می‌رسد و پس از آن نرخ رشد جمعیت منفی خواهد شد و ایران در زمره کشورهای دارای بیشترین قشر میان‌سال جهان، سرآمد خواهد بود.


دراین‌میان یکی از راهکارهایی که کارشناسان روی آن تاکید دارند، فعالیت‌های مردمی و سمن‌ها برای تغییر این فرهنگ است که دراین‌راستا سال‌هاست «ستاد مردمی ایران‌جوان» که زیرمجموعه جبهه فرهنگی انقلاب‌اسلامی است در استان تشکیل شده و اقداماتی درباره افزایش جمعیت و آسیب‌های ناشی از کاهش جمعیت انجام می‌دهد.


ستاد ایران‌جوان پایگاهی برای جوان‌شدن ایران

مرتضی سعیدی زادهدبیر ستاد مردمی ایران‌جوان در گفتگو با خبرنگار ما درباره فعالیت‌های این ستاد می‌گوید: آبان‌ سال گذشته رهبر انقلاب فرمودند: «فرهنگ‌سازی درباره جمعیت تعطیل است و اقدام درخور توجهی نیز در این زمینه صورت نگرفته است» ازاین‌رو برای پرداختن به مبحث فرهنگ‌سازی در حوزه جمعیت، اقداماتی همچون برگزاری همایش، کلاس‌های ویژه و انتشار یک دو هفته‌نامه در دستور کار این ستاد قرار گرفت.

 

 

مرتضی سعیدی زاده ادامه می‌دهد: دوره آموزشی کوتاه‌مدت جمعیت طراحی شده ویژه مبلغان، ائمه‌جماعات، کارشناسان، مدیران فرهنگی و اصحاب رسانه تا انتهای ماه رمضان نیز از برنامه‌های این ستاد است. تولید محتوا و جزوات آموزشی این دوره از کلاس‌ها آماده شده و مقدمات آن تا قبل ماه مبارک انجام خواهد شد و انتهای ماه رمضان آموزش گروه‌های تأثیرگذار در افزایش رشد جمعیت برای آگاه‌سازی و دغدغه‌سازی آغاز خواهد شد.

 


حرکت پوستری برای رشد جمعیت
وی بیان می‌کند: برگزاری نمایشگاه ایران‌جوان به‌صورت ٧٠ پوستر از زوایای مختلف بحث آمار و جمعیت کشور ایران و سایر کشورهای جهان و بحث تغییرات جمعیتی و نقش آن در تحولات مختلف جامعه استکبارجهانی و نظام‌سلطه در کاهش جمعیت نظام کشورهای مسلمان نیز از دیگر برنامه‌های اجرایی این ستاد است.


سعیدی‌زاده با بیان اینکه بیشتر این پوسترها در مساجد و محلات و مجموعه‌های فرهنگی و دانشگاه‌های کل کشور توزیع شده اضافه می‌کند: همچنین علاقه‌مندان باتوجه به محدودبودن تولید و توزیع این پوسترها می‌توانند با مراجعه به سایت نهضت پوسترهای انقلاب که کل آثار این نمایشگاه در آن به نمایش گذاشته شده این پوسترها را چاپ و استفاده کنند.


دوهفته‌نامه ٥٠هزار نسخه‌ای
وی اضافه‌می‌کند: استان خراسان در هر دو هفته ١٥‌هزار نسخه از نشریه ایران جوان را به خود اختصاص داده و بقیه استان‌ها ١٠‌هزار شماره و در هربار انتشار ٥٠‌هزار نسخه به چاپ خواهد رسید و درصورتی‌که اعتبارات افزایش یابد این تعداد نسخه زیرچاپ افزایش خواهد یافت.


وی یادآور می‌شود: به‌طور‌کلی در آمار گرفته شده تاکنون در فضای رسانه‌ای به‌صورت اختصاصی به موضوع اهمیت جمعیت کشور پرداخته نشده بود و حوزه رسانه‌ای نیز در این عرصه بسیار کم کار کرده و بحث و بررسی لازمی در این زمینه انجام نشده است.


دبیر ستاد مردمی ایران‌جوان ادامه می‌دهد: برگزاری همایش و سلسله برنامه‌هایی در سطح کشور نیز از دیگر اهداف ستاد مردمی ایران‌جوان جبهه فکری فرهنگی انقلاب اسلامی استان خراسان‌رضوی است.


حمایت رهبر انقلاب از ایران‌جوان
وی باتوجه به اثرگذاری این نشریه می‌گوید: این نشریه از طریق بیت‌رهبری نیز استقبال شده و مقام معظم رهبری نیز مشوق ادامه این روند و نشر این نشریه است.


سعیدی‌زاده عنوان می‌کند: برنامه‌هایی که در ستاد مردمی ایران‌جوان برگزار می‌شود در قالب‌های متنوع و مختلفی بوده که از میان آن‌ها می‌توان به تشکیل ستاد مردمی ایران‌جوان با حضور عناصر و تشکل‌های مردمی اشاره کرد. همچنین تشکیل ستاد خبری ایران‌جوان با حضور اصحاب‌رسانه و تولید و توزیع محصولات تبیینی مانند جزوه «مبانی فقهی تغییرات جمعیتی» و کتاب «نگرشی دیگر به جمعیت» ازجمله برنامه‌های این ستاد است.


دبیر ستاد مردمی ایران‌جوان با اشاره به دیگر برنامه‌های ستاد مردمی ایران‌جوان می‌گوید: تولید و توزیع محصولات ترویجی همایش‌های تخصصی و نشست‌های تخصصی از دیگر برنامه‌های این ستاد است.


سعیدی‌زاده در‌باره مشخصات این دو هفته‌نامه بیان می‌کند: با چاپ اولین شماره آن در ابتدای خرداد‌٩٣ بازخوردهای خوبی را شاهد بوده‌ایم. این نشریه که با هدف افزایش آگاهی و موضوع حساس‌سازی و دغدغه تهدید نسل و چالش‌های کاهش جمعیت در ایران منتشر خواهد شد در هفت شماره نخست آن به موضوعاتی از قبیل تغییر نگرش و آسیب‌های کاهش جمعیت، موضوع ابعاد فقهی و دینی جمعیت، فرزندآوری و رزق و روزی و سایر موضوعات پرداخته می‌شود.


وی ادامه می‌دهد: این نشریه در ابتدا و نیمه هر‌ ماه انتشار می‌یابد و تا‌کنون اولین شماره آن در خرداد‌ توزیع شده و شماره دوم «ایران‌جوان» نیز قرار است با انسجام بیشتری بین مردم توزیع شود که با برنامه‌ریزی‌ها تصمیم بر آن شده که بین نمازگزاران روز جمعه توزیع منسجم‌تری شود.


سعیدی‌زاده تصریح می‌کند: نشریه ایران‌جوان ابتدا به‌صورت فراگیر میان اصحاب‌رسانه، گروه‌های مرجع، کارشناسان، مدیران فرهنگی و عناصر خاص و تاثیرگذار توزیع می‌شود.


ایران‌جوان در کشور
دبیر ستاد مردمی ایران‌جوان یادآور می‌شود: در‌حال‌حاضر حدود پنج نفر مسئولیت جمع‌آوری و توزیع و تشکیل این نشریه را برای کل کشور برعهده دارند، اما این تعداد باتوجه به هدف‌گذاری واحدی که در پیش است بسیار اندک و حتی از لحاظ مادی و مالی این نشریه نیازمند تأمین و تعاملات بیشتر با سایر ارگان‌هاست.
وی می‌افزاید: این نشریه برای همه استان‌های کشور چاپ و آماده می‌شود و در مجموعه ستاد جبهه مشارکت دستگاه‌های فرهنگی و... توزیع می‌شود.


سعیدی‌زاده بیان می‌کند: از ابتدای خرداد‌ تا انتهای سال‌٩٣ با برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است این نشریه تا ٢٠‌شماره چاپ و هربار به موضوع جدیدی در رابطه با رشد جمعیت در کشور توجه شود. این نشریه در قالب شش صفحه مختصر و مفید تهیه شده است و افرادی که خواستار تهیه این نشریه هستند می‌توانند به شماره ٨٥٥٨٠١٤‌‌تماس بگیرند و درخواست یا پیشنهادهای خود را اعلام کنند.


همایش فقه و جمعیت در راه است
سعیدی‌زاده با اشاره به برگزاری همایشی با موضوع «کاهش جمعیت ضربه سهمگین به پیکر مسلمانان» با مشارکت مؤسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام در اسفند سال گذشته بیان می‌کند: سلسله همایش‌ها و نشست‌های تخصصی جمعیت در ابعاد و موضوعات مختلف با هدف گفتمان‌سازی بحث جمعیت و مطالعه از دستگاه‌های متولی جمعیت و مجلس و سایر دستگاه‌ها انجام می‌شود که دومین همایش نیز با موضوع فقه و جمعیت با مشارکت دفتر تبلیغات اسلامی تیرماه برگزار خواهد شد.وی می‌گوید: همچنین برگزاری نشست‌های تخصصی با موضوعات سلامت و بررسی ابعاد جامعه‌شناسی و ابعاد روان‌شناسی کاهش جمعیت نیز قرار است تا انتهای تابستان برگزار شود.سعیدی‌زاده عنوان می‌کند: تا امروز از برنامه‌های این حوزه استقبال زیادی شده و باتوجه به اینکه فرهنگ‌سازی کمتر بوده استقبال فراوانی از نشریه ایران‌جوان شده است.


دبیر ستاد مردمی ایران‌جوان در پایان می افزاید: طبق آمارهای رسمی با تاکیدهایی که در دو سال اخیر برای افزایش رشد جمعیت شده رشد جمعیت و زاد و ولد و نرخ باروری افزایش پیدا کرده است که این روند باید تقویت شود.


برگرفته از روزنامه شهرآرا

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون