تاریخ خبر: کد خبر: 3009

هفتمین جایزه ادبی جلال به نویسندگان جبهه معارض رسید

در این دوره از جایزه اگرچه دکتر سنگری،حمیدرضا شاه‌آبادی و جواد محقق نیز در جمع داوران بودند اما شاید حضور بعضی از داوران که گرایشات آنها نزدیک به جریان روشنفکری بود موجب شد تا جایزه جلال به جای بهادادن به نیروهای انقلابی به مجموعه ای از انواع گرایشات و سلایق جایزه دهد.

هفتمین جایزه ادبی جلال به نویسندگان جبهه معارض رسید

به گزارش قاصدنیوز، نامزدهای بخش داستان کوتاه هفتمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شدند.تحریف انقلاب و نمادسازی برای توهین به انقلابیون، ترویج ابتذال و عشق‌های مثلثی، سیاه‌نمایی از وضعیت اجتماعی کشور، ترویج پوچگرایی و تحریف عقاید اسلامی محتوای اصلی نامزدهای بخش داستان کوتاه به عنوان معتبرترین و گران‌بها ترین جایزه ادبی هستند.

شرح محتوای داستان‌های کوتاه را در زیر می‌خوانید:فرشته احمدی در "گرمازدگی" ضمن برخی توصیفات جنسی به تحریف انقلاب و نمادسازی برای توهین به انقلابین پرداخته است.


احمدی فعالیت خود را از نشریات دگراندیش آغاز کرد و ارتباط نزدیکی با اعضای ارشد کانون منحله نویسندگان و برخی مرتبطان با خارج از کشور دارد. وی از فعالان جوایز ادبی معارض با انقلاب است.


میثم کیانی در "دوربرگردان" با ارجاعات فراوان جنسی و اشکالات محتوایی مضامینی چون مفاهیم اخلاقی و قدسی اسلامی را دستخوش عرفی گری قرار می دهد.

کیانی از نویسندگان جوان جبهه معارض انقلاب اسلامی است که ارتباط نزدیکی با کادر اجرایی نشر چشمه و جوایز ادبی معارض دارد.

مردعلی مرادی در کتاب "رازهای سانتی متری" با استفاده از عنصر تخیل به نوعی اعتراض خود به جامعه سنتی و شیفتگی به غرب را بیان کرده است. در این کتاب همچنین به ترویج ابتذال و عشق های مثلثی نیز پرداخته شده است.

 

رامبد خانلری در "سرطان جن" ضمن نگاهی خرافی و عوام گرایانه به جن به ترویج پوچگرایی نیز می پردازد
خانلری از جمله نویسندگان جوان مرتبط با کادر اجرای نشر چشمه است که مجموعه کمیک استریپ های او هیچگاه موفق به اخذ مجوز نشد.جایزه ادبی جلال آل‌احمد یک جایزه ادبی دولتی است که به‌ منظور معرفی آثار برگزیده ادبیات داستانی در ایران پایه‌گذاری شده است. این جایزه به نام جلال آل احمد نویسنده مشهور ایرانی، و از بزرگترین روشنفکران معاصر جهان نام‌گذاری شده است و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۸۷ نخستین دوره خود را در سال‌روز تولد آل‌احمد آغاز کرد.

 

منبع: سراج 24

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون