تاریخ خبر: کد خبر: 2721

رئیس جدید سازمان صداوسیما کیست؟+حکم رهبر انقلاب

رهبر معظم انقلاب، "محمد سرافراز" را به ریاست سازمان صدا و سیمامنصوب كردند. در این حکم آمده است: «عزم ملّی و ابتهاج معنوی و نشاط انقلابی» آحاد جامعه در مسیر اهداف بلند نظام اسلامی، در گرو آگاهی و معرفت عمیق و گسترده‌عمومی و نیازمند پیوند با سرچشمه‌های تولید فکر ناب دینی و خیل دلبستگان فرهیخته و پرانگیزه انقلاب اسلامی است.

رئیس جدید سازمان صداوسیما کیست؟+حکم رهبر انقلاب

به گزارش قاصدنیوز، رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی "محمد سرافراز" برای یک دوره 5 ساله به ریاست سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران منصوب کردند.

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی در این حکم با اشاره به مسئولیت تاریخی رسانه ملی در حفظ و ارتقای استقلال فرهنگی و هویت انقلاب ایران اسلامی تاکید کردند: سازمان صدا و سیما با مأموریت خطیر «هدایت و مدیریت فرهنگ و افکار عمومی جامعه» به مثابه دانشگاه عمومی، وظیفه گسترش دین، اخلاق، امید و آگاهی و ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی در میان آحاد ملّت را بر عهده داشته و به عنوان موتور محرک و مشوق پیشرفت کشور، وظیفه پشتیبانی رسانه ای همه جانبه و مبتکرانه در امر بسیج عمومی ملّت و نیز کمک به مدیریت های اجرایی در جهت تأمین اهداف و اجرای سیاست های کلان نظام و تحقق سند چشم انداز کشور را بر دوش دارد.


متن حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم


جناب آقای محمّد سرافراز دام توفیقه

با پایان یافتن دوره ی مسئولیت جناب آقای مهندس سیّد عزت الله ضرغامی که با تلاش و کوششی خستگی ناپذیر و دلسوزانه و مبتکرانه همراه بود، جنابعالی را با توجه به صلاحیتهایی که بحمدالله از آن برخوردارید و با آگاهی از تجربه طولانی مدیریتی تان در رسانه ملّی و آشنایی های گسترده تان با این مجموعه ی بزرگ و مهمّ برای یک دوره ی پنج ساله به ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منصوب می کنم.


سازمان صدا و سیما با مأموریت خطیر «هدایت و مدیریت فرهنگ و افکار عمومی جامعه» به مثابه دانشگاه عمومی، با تکیه بر فعالیت ها و برنامه های حرفه ئی پیشرفته و عمیق رسانه ای، وظیفه گسترش دین و اخلاق و امید و آگاهی و ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی در میان آحاد ملّت را بر عهده دارد. مسئولیت تاریخی رسانه ملّی در مقطع کنونی، حفظ و ارتقای استقلال فرهنگی و هویت انقلاب ایران اسلامی است. «عزم ملّی و ابتهاج معنوی و نشاط انقلابی» آحاد جامعه در مسیر اهداف بلند نظام اسلامی، در گرو آگاهی و معرفت عمیق و گسترده ی عمومی و نیازمند پیوند با سرچشمه های تولید فکر ناب دینی و خیل دلبستگان فرهیخته و پرانگیزه ی انقلاب اسلامی است. سازمان صدا و سیما همچنین به عنوان موتور محرک و مشوق پیشرفت کشور، وظیفه پشتیبانی رسانه ای همه جانبه و مبتکرانه در امر بسیج عمومی ملّت و نیز کمک به مدیریت های اجرایی در جهت تأمین اهداف و اجرای سیاست های کلان نظام و تحقق سند چشم انداز کشور را بر دوش دارد. اهمّ راهبردهائی که ان‌شاء الله خواهد توانست رسانه ملّی را در اجرای این مسئولیت بزرگ یاری رساند، به پیوست ابلاغ می شود.


در پایان لازم می دانم از جناب آقای مهندس ضرغامی و همکاران ایشان که توانستند رسانه ی ملّی را در دوره‌ی مسئولیت خود به پیشرفتی چشمگیر برسانند که بتواند در عرصه های گوناگون سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نقشی مؤثر ایفاء کند، صمیمانه تشکر کنم.


از درگاه خداوند منان توفیق جناب عالی را که مفتخر به انتساب به خانواده ی شهیدان معزّز انقلاب اسلامی می باشید در انجام این مأموریت خطیر و حساس با تکیه بر عنایات الهی خواستارم و برای شما و همکاران محترمتان دعا می کنم.

سیّد علی خامنه ای
۱۵ آبان ۱۳۹۳

 

سرافراز کیست؟

محمد سرافراز در آبان 1393 بعد از عزت‌الله ضرغامی طی حکمی از سوی مقام معظم رهبری به مدت پنج سال به ریاست صداوسیما جمهوری اسلامی منصوب شد.

 

محمد سرافراز یکی از قدیمی‌ترین مدیران صداوسیماست. وی دارای مدرک دکترای علوم سیاسی از دانشگاه "بیروت" و مسلط به دو زبان انگلیسی و عربی است.

 

برادر بزرگ او "جواد سرافراز" مسئول دفتر دکتر بهشتی بوده و به همراه وی در انفجار دفتر "حزب جمهوری اسلامی" در سال 1360 به شهادت می‌رسد. برادر دیگرش در جنگ تحمیلی به شهادت رسیده است.

 

پدر وی مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمین "ابوالفضل سرافراز" نیز نماینده ولی‌فقیه در هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران بود.

 

او کتابی به زبان عربی با موضوع "تکفیری‌ها" نوشته که در میانه دهه 80 در "بیروت" منتشرشده است.

 

مسؤولیت‌ها و سوابق اجرایی

معاونت برون‌مرزی صداوسیما از سال 1371 تا 1393

ریاست صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران از سال 1393

عضو شورای عالی فضای مجازی

ناظر راهبردی بر شبکه‌های غیرفارسی‌زبان سازمان صداوسیما

مدیریت هیسپان تی‌وی Hispan TV

مدیریت شبکه پرس تی‌وی Press TV

 

 

حضور در صداوسیما

محمد سرافراز یکی از قدیمی‌ترین مدیران صداوسیماست که از زمان ریاست محمد هاشمی به مدیریت صداوسیما ورود پیدا کرد. سرافراز جزء افرادی بود که برای مدیریت سازمان صداوسیما برنامه ارائه کرد.

 

معاونت برون‌مرزی صداوسیمای جمهوری اسلامی

معاونت برون‌مرزی یکی از معاونت‌های صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران است که با داشتن شبکه‌های رادیویی، تلویزیونی و پایگاه‌های اینترنتی اقدام به پخش برنامه به زبان‌های گوناگون برای مخاطبان خود در خارج از مرزهای کشور می‌کند.

 

محمد سرافراز از سال 1371 تا 1393 معاونت برون‌مرزی صداوسیما را بر عهده داشت و شبکه‌های "پرس تی وی" (Press TV) اولین شبکه بین‌المللی خبری به زبان انگلیسی ایران، "العالم" شبکه ماهواره‌ای به زبان عربی ایران، "آی فیلم" شبکه شبانه‌روزی پخش فیلم و سریال‌های ایرانی به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی و "هیسپان تی وی" (Hispan TV) اولین شبکه بین‌المللی اسپانیایی‌زبان ایران؛ چهار شبکه‌ای هستند که محمد سرافراز آن‌ها را در مجموعه سازمان صداوسیما راه‌اندازی کرد و با این شبکه‌ها استانداردهای تلویزیون را تغییر داد.

 

منبع: مشرق

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون