تاریخ خبر: کد خبر: 2549

عرضه کتاب «سبک زندگی اسلامی از دیدگاه مقام معظم رهبری»

کتاب «سبک زندگی اسلامی از دیدگاه مقام معظم رهبری» از سوی انتشارات نسیم رضوان مشهد منتشر شد

عرضه کتاب «سبک زندگی اسلامی از دیدگاه مقام معظم رهبری»

به گزارش قاصدنیوز، کتاب «سبک زندگی اسلامی از دیدگاه مقام معظم رهبری» نوشته دکتر مجتبی نوروزی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، از سوی انتشارات نسیم رضوان مشهد منتشر شد.

 

رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سال 1389 موضوع مدل و الگوی پیشرفت اسلامی ـ ایرانی را به‌عنوان مدل پیش‌روی نظام جمهوری اسلامی و عامل ایجاد تمدن اسلامی نوین مطرح کردند. همچنین در سال1391 نیز، موضوع «سبک زندگی» اسلامی را مطرح کردند و آن را بخش اساسی و حقیقی پیشرفت و تمدن‌سازی نوین بر پایة ارزش‌های اسلامی خواندند.

 

مؤلف در مقدمه کتاب می‌نویسد: یکی از دغدغه‌ها و چالش‌ها در جوامع مختلف، مسأله پیشرفت است. در این زمینه مدل‌ها و الگوهای مختلفی از سوی متفکران و اندیشمندان مکاتب مختلف مطرح شده است که هیچ‌کدام نمی‌تواند نسخه‌ای شفابخش برای جامعة اسلامی باشد. همین مسأله باعث شد تا رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به طرح مدل و الگوی پیشرفت اسلامی- ایرانی بپردازند. از دیدگاه ایشان این الگوی بومی می‌تواند منتهی به ایجاد تمدن نوین اسلامی گردد و به‌عنوان الگوی برتر مورد استفادة تمام جوامع گردد. بخش اصلی و حقیقی این تمدن، مبتنی بر «سبک زندگی» اسلامی است که منظور از آن همان شیوة زندگی و رفتار انسان در ابعاد و شئون مختلف زندگی است. مقام معظم رهبری، منظور از «سبک زندگی»، همان رفتار اجتماعى، شیوه زیستن، اخلاق عمومى و به تعبیر دیگر «فرهنگ زندگی» است.

 

آنچه مسلم است، این است که اسلام به‌عنوان آخرین و کامل‌ترین دین الهی، سبک ویژه‌ای از زندگی را به بشریت ارائه می‌کند که ضامن سعادت دنیا و آخرت است؛ از کوچک‌ترین و جزیی‌ترین مسائل زندگی مانند نحوة راه‌رفتن، خوابیدن و ... تا بزرگ‌ترین و کلی‌ترین مسائل فلسفی و فکری را فراموش نکرده است.

 

نویسنده در بخش دیگر این کتاب، ویژگی‌های سبک زندگی اسلامی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب را شامل این موارد می‌داند: جامعیت و فراگیری، توجه به نیازهای مادی و معنوی انسان، ملاحظة زندگی دنیوی و آخروی انسان، مطابقت با فطرت اولیة انسان و عقل سلیم، تضمین سعادت دنیا و آخرت انسان و ... .

 

دکتر نوروزی در بخش دیگر از این کتاب، برخی از مؤلفه‌ها و شاخصه‌های سبک زندگی اسلامی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب را شامل این موارد می‌داند: شهرنشینی، روستانشینی، مسکن، محیط آموزشی، تزیینات منزل، نوع صحبت‌کردن، روابط خانوادگی، روابط با جنس مخالف، آداب معاشرت، حقوق افراد، روابط با کودکان، تنظیم جمعیت، اشتغال، حریم‌های خصوصی، احترام به دیگران، مطالعه، الگوی مصرف، تجارت، تحصیلات، حفظ محیط زیست، رفتار با حیوانات، شیوه‌های تغذیه، نوشیدنی‌ها، شیوة سخن‌گفتن، ورزش، خواب و بیداری، اوقات فراغت، معنویت، ایمنی و بهداشت، تفریحات و سرگرمی، رفتارهای جنسی، معماری شهری، حجاب و پوشش، مسافرت، برخورد با دوست و دشمن، برخورد با همسایه، رفتار با پدر و مادر، رفتار با عالمان دین، عبادت و پرستش، تفکر، نیت، وسیلة نقلیه، درخت‌کاری و هزاران مورد دیگر.

 

آسیب‌شناسی سبک زندگی کنونی، از دیگر مباحث این کتاب است که در ضمن آن، به طرح بیش از سی آسیب موجود، در این زمینه اشاره شده است.

 

نویسنده محترم در پایان کتاب، به نتایج و یافته‌های این پژوهش پرداخته و آن را در ده شماره خلاصه کرده است.

 

لازم به ذکر است کتاب «سبک زندگی اسلامی از دیدگاه مقام معظم رهبری» به همت انتشارات نسیم رضوان مشهد در آبان 1393 با شمارگان 2000 نسخه و در قطع رقعی با 40 صفحه چاپ و به قیمت 2500 تومان، روانه بازار کتاب شده است.

 

علاقمندان جهت تهیه این کتاب، می‌توانند با انتشارات نسیم رضوان به شماره 09155100926 تماس حاصل نمایند./

 

منبع: رسا

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون