تاریخ خبر: کد خبر: 2384

«دغدغه های فرهنگی» به چاپ بیست و نهم رسید

این اثر شرح مزجی یکی از بیانات محوری مقام معظم رهبری در سال 1373 در دیدار با عناصر جبهه خودی حوزه فرهنگ است که با استفاده از دیگر بیانات معظم له شرح داده شده است.

«دغدغه های فرهنگی» به چاپ بیست و نهم رسید

به گزارش قاصدنیوز، کتاب «دغدغه های فرهنگی» از سوی انتشارات صهبا به چاپ بیست و نهم رسید. این اثر شرح مزجی یکی از بیانات محوری مقام معظم رهبری در سال 1373 در دیدار با عناصر جبهه خودی حوزه فرهنگ است که با استفاده از دیگر بیانات معظم له شرح داده شده است. این کتاب شامل 9 فصل است که فصل اول آن با «طرح دغدغه» مطرح می‌شود، و بعد از آن، سه فصل به عنوان پیشنیازِ ادامه بحث، آمده است. سه فصلِ «منشأ انقلاب اسلامی»، «فرهنگ و هنر ایران و انقلاب» و «جریان روشنفکری بیمار» در مجموع به شرح تاریخچه جریان فرهنگی ایران بعد از ورود اسلام تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی می‌پردازد.


فصل «جریان روشنفکری بیمار» به بحث سه جریان روشنفکری بعد از پیروزی انقلاب می‌پردازد: جریان روشنفکری بیمار، جریان روشنفکری مذهبی و امتداد جریان روشنفکری بیمار. این فصل، ریشه‌های این جریان را بررسی کرده و اطلاعات لازم درباره ارتباط این جریان با انقلاب اسلامی را به مخاطب می‌دهد. سپس به تهدیدات، توقعات و نتیجه‌گیری می‌رسد. سیر این فصول بر اساس سیری است که در صحبت محوری تنظیم شده است و سعی بر آن بوده تا  ترتیب متن محوری به هم نخورد.

 

در بخش‌هایی از این اثر می‌خوانیم: «بنده از اوضاع سیاسی و اقتصادی دغدغه ندارم، اما در عرصه فرهنگ بنده به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می‌کنم و حقیقتاً دغدغه دارم. این دغدغه از آن دغدغه‌هایی است که آدمی گاهی ممکن است نصف شب هم از خواب بیدار شود و به درگاه پروردگار تضرع کند؛ من چنین دغدغه‌ای دارم البته در سخنرانی‌ها از این دغدغه با مردم نخواهم گفت، اما نمی‌شود که به شما نگویم این دغدغه شبیه دغدغه در میدان جنگ است. ...»

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون