تاریخ خبر: کد خبر: 2042

مستندساز ضدصهیونیست و استاد دانشگاه هاوانا در مشهد عنوان کرد:

حمله اسرائیل به غزه بیشترین تاثیر را بر روی نسل جوان اروپا گذاشته است

حمله اسرائیل به غزه بیشترین تاثیر را بر روی نسل جوان اروپا گذاشته است

به گزارش قاصدنیوز، محفل "بزم اندیشه" موسسه جوانان آستان قدس رضوی این هفته میزبان حضور خانم «ماریا پومیر» فعال ضدصهیونیست و استاد دانشگاه هاوانا از کشور فرانسه بود.

 

در این دیدار خانم پومیر به تشریح جزئیات آخرین مستند خود به نام «دوباره آمیا» که در جشنواره فیلم مقاومت تهران به نمایش در آمده است، پرداخت.

 

 • مستند «دوباره آمیا» اشاره دارد به انفجار  تروریستی سال 1994 بوینس آیرس آراژانتین. در این انفجار 85 نفر  در یک مرکز یهودی نشین  که هیچ رابطه ای با اسرائیل نداشت ،کشته شدند و  با اینکه انفجار در ساعت های اولیه صبح انجام شده بود اما هیچ شخصیت مهمی هم در بین کشته شدگان وجود نداشت و دستگاه  قضایی آرژانتین با گذشت 20 سال از این حادثه، هنوز نتوانسته است کسی را به عنوان مقصر معرفی کند. اما اتفاق خوبی که در سال 2013 افتاد این بود که یک توافقنامه بین ایران و آراژانتین برای انجام تحقیقات مشترک امضا شد که این مساله خشم صهیونیست ها را بر انگیخت.

 

 • در گزارشات اولیه ای که پس از وقوع انفجار ارائه شد، شواهد و مدارکی وجود داشت که در همان لحظات اولیه از بین رفت و مستند خانم پومیر به همین تحقیقات می پردازد.

 

 • یکی از شواهدی که در همان ساعات اولیه پس از انفجار در گزارشات وجود داشت، آن بود که انفجار از درون ساختمان یهودی نشین انجام شده اما اسرائیلی ها اعلام کردند که یک خودروی بمب گذاری شده عامل این انفجار بوده است که با گذشت 20 سال از این حادثه هنوز مدرکی برای اثبات این ادعای صهیونیست ها وجود ندارد. نکته جالب توجه در اینجا  این است که مختصصان بین المللی و نیروی پلیس آرژانتین همان ابتدا اعلام کردند انفجار از درون ساختمان انجام شده است ولی تحت فشار اسرائیل کمتر از 48 ساعت حرفشان را پس گرفتند و یک نظر غیر منطقی را اعلام کردند.

  اما چرا اسرائیلی ها اصرار داشتند که بگویند یک خودروی بمب گذاری شده عامل انفجار بوده است؟! جواب روشن است چون در منطق اسرائیلی ها این تصور وجود دارد که وقتی یک خودرو عامل انفجار است پس حتما یک مسلمان در آن وجود داشته و در نتیجه آن انفجار یک عملیات شهادت طلبانه و انتحاری بوده است.

  اسرائیلی ها پس از وقوع این انفجار اهداف مختلفی را در پی گرفتند که یکی از آنها گسترش اسلام هراسی در بین مردم آرژانتین و جهان بود.

 

http://www.cercledesvolontaires.fr/wp-content/uploads/2014/07/maria-poumier-francois-belliot-300.jpg

 • کشور آرژانتین از نظر بافت جمعیتی یک کشور چند ملیتی است. از آنجا که در اوایل قرن 19 در این کشور نسل کشی شده است اکثر بومیان این کشور کشته شده اند و بیشتر مردم این کشور را مهاجرین کشور های مختلف تشکیل می دهند. یک ضرب المثل معروف هم در بین آراژانتینی ها وجود دارد که وقتی از خودشان می پرسند ما از کجا امده ایم؟! در جواب هم می گویند ما با قایق آمده ایم! یعنی مهاجر هستیم.

  علی رغم این تر کیب جمعیتی متنوع، آرژانتینی ها سعی کرده اند از طریق شعر و موسیقی و... بین خود وحدت ایجاد کنند و  کشور را یکپارچه کنند.

 

 • اسرائیل برای این که  این روحیه جمعی را بشکند و یهودیان آرژانتین را یه سمت صهیونیزم بکشاند در ابتدای انفجار آمیا ادعاکرد که این حادثه، یک حرکت ضد یهودی و هولوکاست محلی بوده است در حالی که در  بین کشته شدگان انفجار افراد مسیحی و عابران پیاده ای هم وجود داشته اند که غیر یهودی بودند.

 

 • در طی 20 سال گذشته ، اسرائیلی ها به علت اعتراض فعالان فرهنگی و رسانه ای آرژانتین، سعی کرده اند از شعار اولیه خود مبنی بر ضد یهودی بودن این حرکت دست بکشند و در یک چرخش آشکار و عوام فریبانه، اعلام کردند که این انفجار، حمله ای علیه ملت و تمامیت آرژانتین بوده است و ما از شما جدا نیستیم. این اتفاق الگویی است برای شناخت صهیونیست ها که اینها چقدر عوام فریب هستند که اگر یک شعار جواب نداد سعی می کنند بایک شعار جذاب تر و مورد قبولتر جامعه وارد شوند.

  اما چرا اسرائیلی ها در همان ابتدای انفجار اعلام کردند که ایرانی ها عامل این حرکت بوده اند؟ چرا نمی گویند مسلمان ها این حرکت را انجام داده اند؟ چرا اینقدر روی ایران اصرار دارند؟ در جواب این سوال باید گفت که  از سال 1982یک نقشه پنهان توسط نو محافظه کاران آمریکا طراحی شده است که در گذر زمان کشور هایی همچون ایران، افغانستان، سوریه و عراق را نابود کنند و آمریکا بعد از حادثه 11 سپتامبر، بهانه ی خوبی برای حمله به افغانستان و عراق پیدا کرد.

 

پومیر در جمع بندی پایانی قسمت اول سخنانش این نکته را اضافه کردند که هدف اسرائیل از جنگ روانی و اتهام زنی به ایران بعد از انفجار آمیا این بوده است که تعامل هسته ای بین ایران و آرژانتین را متوقف کند و حتی در ابعادی بالاتر جنگی بر علیه ایران به بهانه تروریست بودن راه بیاندازد که تا الان موفق نبوده و  برای آن هزینه های زیادی هم داده است.

 

برنده جایزه ویژه "مرگ بر امریکا" در بخش دوم سخنان خود در پاسخ به سوالی در باره ی ماهیت و نقشه های گروه تروریستی داعش گفتند داعش و همه تروریست های تندرو عوامل اسرائیل هستند و چیزی که برای من حساسیت بر انگیز است حمله این گروه های تروریستی به مسیحیان در کشور های عربی است. .به نظر من اسرائیلی ها نقشه دارند که یک عده تندرو را در کشورهای اسلامی پرورش دهند و بعدا آنها به مسیحیت و پاپ حمله کنند و می دانید اگر پاپ کشته شود چه اتفاقی می افتد؟! حداقل 10 سال بین مسلمان ها و مسیحی ها اختلاف ایجاد می شود و خیلی سخت خواهد بود که مسیحی ها را قانع کرد که این تندروها جزو مسلمانان نبوده اند.

 

شاگرد فیلسوف معروف فرانسوی روژه گارودی، در پاسخ به سوال دیگری که آیا بعد از حمله اسرائیل به غزه تغییری در نظر اروپایی ها نسبت به اسرائیل ایجاد شده است؟ گفت: مطمئنا حمله اسرائیل به غزه بیشترین تاثیر را بر روی نسل جوان گذاشته است چرا که نسل قدیم اروپائیها به توحش و نسل کشی اسرائیلی ها عادت کرده اند ولی نسل جوان از این کشتار ها خیلی تعجب کرده و علاقه مند شده اند که در مورد تاریخ اسرائیل تحقیق کنند.

ماریو پومیر

استاد ادبیات و تاریخ دانشگاه هاوانا در  انتهای سخنان خود در پاسخ به این سوال که از دید شما که در خارج از ایران هستید پیام انقلاب اسلامی چست؟بیان کردن که پیام جمهوری اسلامی به مردم دیگر کشورها ایمان و امید و ایجاد الگوی موفقی می باشد که به خوبی توانسته ملی گرایی، مدرنیته و سنت گرایی را با هم جمع کند.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون