تاریخ خبر: کد خبر: 204

ابتکار روحانی جوان در قاسم‌آباد؛ بچه ها! امتحان با طعم مسجد

از طریق یکی از همکاران مطلع شدم در یکی از مساجد شهرمان بچه‌ها دور هم جمع شده‌اند و همچون مراسم اعتکاف تا پایان امتحانات درسی خود در مسجد حضور دارند. همین جمله او بهانه‌ای می‌شود تا به این مسجد سری بزنیم که در ادامه می‌خوانید.

ابتکار روحانی جوان در قاسم‌آباد؛ بچه ها! امتحان با طعم مسجد

مسجدی در نقطه کور امواج ماهواره‌ای
نشانی مسجد در منطقه قاسم‌آباد است و برای پیداکردن آن از میلانهایی می‌گذرم که با ساختمانهای مرتفع احاطه شده‌اند، می‌شود تعداد زیادی دیش ماهواره را دید که رو به ناکجاآباد آسمان را نگاه می‌کنند.


پس از گذر از این معبر به محوطه‌ای خاکی می‌رسم که سازه‌ای شبیه سوله‌های انبار وسط آن قرار دارد، ولی من بی‌توجه به آن به دنبال مسجد می‌گردم، اما وقتی محوطه خاکی را دور می‌زنم، متوجه پرچم سبز رنگی روی همین سوله می‌شوم و تابلو کوچکی که روی آن نوشته شده است «مسجد و حسینیه حضرت امیرالمؤمنین(ع)».


مسجد فقط جای سجده نیست
ورودی کوچک مسجد پر از کفشهای متفاوت است، اما هیچ صدایی شنیده نمی‌شود گویی همه خوابند، اما وقتی وارد می‌شوم نوجوانان و جوانان زیادی را می‌بینم که هر یک در گوشه‌ای از مسجد مشغول مطالعه هستند.


نوجوانی به دیوار تکیه زده و خیره به آیه‌ای که روبه‌رویش به دیوار الصاق شده، زیر لب در حال تکرار یک فرمول ریاضی و شاید شیمی است.


دیگری لپ تاپش را روی صندلی گذاشته و کنارش جای مهر و تسبیح مسجد قرار دارد. کمی آن طرف‌تر نوجوانی در حال چرت شیرین حین مطالعه روی کتابش است که بی‌تردید خیلی‌ها این حال را تجربه کرده‌اند و شاید یکی از لذت بخش‌ترین خوابها باشد.


خلاصه هر چند اینجا مسجد است و به جز ایام اعتکاف همیشه مسجد را با جمعیتی برای نماز یا برگزاری مراسم ترحیم دیده‌ایم، انتظار سکوت مطلق با وجود حضور بیش از 60 نفر را ندارم.
راستش را بخواهید، مسجد کارکردهای مختلفی دارد، اما به هر دلیلی کمتر به این کارکردها توجه شده و یا اینکه برنامه‌ای برگزار نشده است تا مسجد را تنها با نماز نشناسیم.


آن سوی آخرین خاکریز
حجت الاسلام امیر بنفشه، پیشنماز مسجد و مجری طرح «آخرین خاکریز» در گوشه‌ای از مسجد با ما همکلام می‌شود و از جزییات این طرح می‌گوید.


او اولین و مهمترین هدف از اجرای این طرح را پررنگ کردن نقش مسجد در زندگی امروزی می‌داند و می‌افزاید: جرقه طرح «آخرین خاکریز» چند سال پیش زده شد، اما آن زمان به دلایلی امکان اجرای آن در یکی از مساجد نبود و در نهایت با اختصاص باغی در بیرون شهر برای این موضوع بچه‌های دانش آموز را در زمان امتحانات دور هم جمع کردیم و کار آغاز شد.


وی اظهار می‌دارد: آن روزها از اعتماد خانواده‌ها گرفته تا نداشتن وسیله نقلیه برای جابه جایی بچه‌ها دغدغه اصلی ما بود، اما هر چه بود به همت چند طلبه و دانشجو کار را تعطیل نکردیم و پس از آمدن به این مسجد و حمایت هیأت امنا این طرح به صورت جدی‌تر دنبال شد و استقبال خانواده‌ها هر روز بیشتر می‌شود.


وی می‌گوید: این طرح پنج روز پیش از امتحانات آغاز می‌شود و در طول شبانه روز برنامه‌های متنوعی برای بچه‌ها تدارک دیده شده و از اذان صبح بیدار می‌شوند و پس از نماز، ورزش و چند دقیقه کلاس درس آزاد با محوریت مباحث اخلاقی داریم و پس از آن زمانهای 50 دقیقه‌ای مطالعه آغاز می‌شود و بین هر زمان مطالعه 10 دقیقه استراحت دارند.


وی می‌افزاید: دو برنامه اختیاری و رفع اشکال یا بازی والیبال هم در بین روز داریم و در نهایت کلاسها تا پیش از نماز عصر ادامه دارد و پس از شام و نشستهای آزاد ساعت 10 شب باید همه بخوابند.


پیشنماز حسینیه و مسجد حضرت امیرالمومنین(ع) می‌گوید: مجریان و کسانی که در این کار به ما کمک می‌کنند، نه تنها دستمزد نمی‌گیرند که اگر لازم باشد برای تأمین هزینه‌ها پول هم از جیب خود می گذارند.


اینجا از طلبه گرفته تا دانشجو و استاد دانشگاه و دبیر مدارس تیزهوشان پای کار هستند و هیچ کس آنها را مجبور نکرده تا کاری انجام دهند، اما عشق به خدمت و ساختن جامعه‌ای آباد و تربیت نسلی سالم آنان را به اینجا کشانده است.


وی ایجاد انگیزه خودباوری و قرار گرفتن در مسیر خودشناسی و خداشناسی را بهانه اصلی برگزاری این طرح می‌داند و ادامه می‌دهد: نزدیک شدن به سبک زندگی پیغمبر(ص) هدف غایی ماست و تا زمانی که مسجد در حاشیه باشد، این اتفاق نخواهد افتاد، ولی در این طرح بچه‌ها وقتی فضای مسجد را در قالب جدیدی درک می‌کنند، می‌آموزند که می‌شود در میان هیاهوی زندگی امروزی و به دور از همه دغدغه‌های مادی در جایی گرد هم آمد و کارها را بر مبنای معنویت برنامه‌ریزی و اجرا کرد.


وی از طرحهای آینده برای این مسجد می‌گوید و اظهار می‌دارد: طرحی که بنا داریم آن را اجرا کنیم، احداث مسجدی در 10 طبقه است که هر طبقه بخشی از نیاز امروزی جامعه را نیز پوشش می‌دهد. به طور مثال سالن ورزشی، کتابخانه، مدرسه،حوزه علمیه و... را می‌شود یک جا جمع کرد، اما انجام این مهم نیازمند همتی همگانی و بویژه از سوی مسؤولان است.


کلام آخر
اهالی رسانه و خبرنگاران همیشه از برنامه‌های مختلفی گزارش تهیه می‌کنند یا در جریان بسیاری از طرحها قرار می‌گیرند و کمتر پیش می‌آید که دچار ذوق زدگی شوند، اما باید اعتراف کنم این برنامه شاید یکی از برترینها بود که تنها به ابتکار یک روحانی جوان و چند طلبه و دانشجو آغاز شده، امید است شاهد پویایی بیشتر این طرح و برآورده شدن آرزوهای زیبای آنان باشیم.

 

منبع: قدس آنلاین

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون