تاریخ خبر: کد خبر: 1125

انتشار کتاب «درباره احکام بازار و تجارت چه می‌دانیم»

کتابی با عنوان «درباره احکام بازار و تجارت چه می‌دانیم» توسط استادیاران دانشگاه علوم اسلامی رضوی منتشر شده است.

به گزارش قاصدنیوز به نقل از ایسنا، کتابی با عنوان «درباره احکام بازار و تجارت چه می‌دانیم» توسط استادیاران دانشگاه علوم اسلامی رضوی منتشر شده است. این کتاب که توسط دکتر جواد ایروانی و محمد ایروانی با هدف استفاده بازاریان به زبان ساده از آداب، احکام و مقررات مربوط به بازار نگاشته شده، بخشي از سلسله مباحث «اقتصاد در سبك زندگي اسلامي» است که مرکز پژوهش دانشگاه علوم اسلامی رضوی با هدف پاسخگویی منطقی به شبهه‌های علمی در حوزه‌های مختلف اسلامی منتشر کرده است.

 

در جامعه اسلامی میان بازار و مقررات رابطه‌ای دوسویه وجود دارد، از سویی احکام و مقررات بازار در جامعه اسلامی بر مبنای احکام اسلامی تعیین شده و از سوی دیگر واقعیت‌های بازار در پدید آمدن برخی از مقررات موثر بوده است.

 

در بخش نخست این کتاب «بازار مسلمانان» مورد بحث قرارگرفته است؛ بازار از جهات مختلفی بر جامعه تاثیرگذار است، اخبار مربوط به تحولات جامعه به سادگی در آن منتقل می‌شود که از این طریق منشا تاثیرگذاری در زمینه‌های مختلف دینی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است.

هفت گفتار «کلیات»، «تاثیر آموزه‌های اسلامی بر بازار»، «مبانی و اصول بازار اسلامی و احکام آن»، «نظارت بر بازار»، «حکم فقهی کالای بازار مسلمانان»، «تعامل بازار مسلمانان با غیر مسلمانان» و «تشکیل بازار مشترک اسلامی از دیدگاه فقهی» از موضوعات بحث شده بخش نخست این کتاب است.

 

با توجه به این احکام مسلمانان همواره این دغدغه را دارند که آیا در تعامل خود با دیگران احکام و آداب اسلامی را رعایت نموده‌اند و آیا از این جهت مسوولیتی متوجه آنان است.

 

در بخش دوم کتاب «درباره احکام بازار و تجارت چه می‌دانیم» احکام تجارت بررسی شده است؛ در فقه اسلامی عقود اقتصادی متعددی وجود دارد که با شرایط گوناگون ظرفیت فراوانی برای انجام فعالیت‌های تولیدی- تجاری و رونق اقتصادی ایجاد می‌کند و زمینه بروز بسیاری از مفاسد اقتصادی و اجتماعی را از بین می‌برد.

 

سه گفتار «ضرورت یادگیری احکام تجارت»، «انواع قراردادهای اقتصادی» و «شرایط ضمن قرارداد» مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

 

شایان ذکر است که بسیاری از فقیهان، یادگیری احکام و آموزه‌های دینی تجارت را مستحب دانسته‌اند و عده‌ای به وجوب آن حکم کرده‌اند.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون