تاریخ خبر: کد خبر: 8906

روزشمار فتنه 88/ 23 خرداد

از حماسه فرزند آذربایجان و داماد لرستان تا بیانیه تند و تیز رقیب آراء باطله/ متهمان اصلی هدایت آشوب‌های خیابانی چه کسانی بودند؟

بنده که بار‌ها گفتم من لر هستم و آقای موسوی هم گفته داماد لرستان است، لر‌ها داماد خودشان را‌‌ رها نمی‌کنند و به احمدی‌نژاد رای بدهند. این دو مورد برای ما ملاک است که باقی موارد هم همینطور است...

از حماسه فرزند آذربایجان و داماد لرستان تا بیانیه تند و تیز رقیب آراء باطله/ متهمان اصلی هدایت آشوب‌های خیابانی چه کسانی بودند؟

به گزارش «قاصدنیوز»، دومین قسمت از روزشمار فتنه 88 را که با بهره‌گیری از کتاب «8 ماه نبرد مقدس» جمع‌آوری و تدوین شده است، در ادامه می‌خوانید:

 

23خرداد:

 • بنابر اعلام رسمی وزارت کشور، از 39 میلیون و 165 هزار و 191 برگه رای ماخوذه، محمود احمدی‌نژاد با 24 میلیون و 527 هزار و 516 رای و کسب 62. 633 آرا رئیس جمهور منتخب ملت ایران معرفی شد. محسن رضایی با 678 هزار و 240 رای (1. 73 درصد)، مهدی کروبی با 333 هزار و 635 رای (0. 85 درصد) و میرحسین موسوی با 13 میلیون و 216 هزار و 411 رای (33. 75 درصد) نتوانستند آرای اکثریت را برای خود جلب کنند. میزان آرای باطله نیز 409 هزار و 384 رای بوده است.
 • رهبر معظم انقلاب ضمن صدور پیامی خطاب به ملت ایران تصریح کردند: «انتخابات 22 خرداد با هنرنمائی  ملت ایران نصاب تازه‌ای در سلسله‌ طولانی انتخاب‌های ملی پدید آورد، مشارکت بیش ‌از هشتاد درصدی مردم در پای صندوق‌ها و رأی بیست ‌و چهار میلیونی به رئیس جمهور منتخب یک جشن واقعی است.» ایشان در ادامه تاکید کردند: «گمان بر این است که دشمنان بخواهند با گونه‌هائی از تحریکات بدخواهانه، شیرینی این رویداد را از کام ملت بزدایند. به همه‌ آحاد مردم و بویژه جوانان عزیز که سرزنده‌ترین نقش‌آفرینان این حادثهٔ شورانگیز بودند، توصیه می‌کنم که کاملاً هشیار باشند. همواره باید شنبه‌ پس‌ از انتخابات، روز مهربانی و بردباری باشد. چه طرفداران نامزد منتخب و چه هواداران دیگر نامزدهای محترم، ‌ از هرگونه رفتار و گفتار تحریک‌آمیز و بدگمانانه پرهیز کنند.»
 • وزیر کشور در نشست خبری خود با بیان اینکه نماینده‌های کاندیدا‌ها از ابتدا تا پایان شمارش آرا بر سر  صندوق‌ها حضور داشتند، گفت: «حاضریم استان به استان و شهر به شهر، کلیه آرا را در اختیار نامزد‌ها بگذاریم و حتی حاضریم همکاری‌های بیشتری داشته باشیم تا اگر شبهه‌ای وجود دارد برطرف شود.»
 • اولین اقدام عملی برای اجرای فتنه اطلاعیه ستاد انتخاباتی موسوی بود که با رد نتایج انتخابات اعلام کرد:  «امروز اراده و عزم مردم ایران در برابر یک پدیده اعجاب‌انگیز به نام دروغ، تزویر و تقلب، بهت‌زده شده و بیش از پیش دلتنگ امام راحل است تا نزد او شکایت برد.»
 • زهرا رهنورد همسر موسوی طی گفت‌و‌گویی با شبکه تلوزیونی بی‌بی سی فارسی نتیجه آرا را دقیقا عکس واقعیت دانست و گفت: «دقیقا نسبت آرای موسوی به احمدی‌نژاد 4 به 11 بوده است. یک نقاطی هستند که خودشان نشان دهنده نادرست بودن میزان آراست. مثلا ترک زبان‌ها و مردم آذرباییجان فرزند خودشان را‌‌ رها نمی‌کنند تا به فرد دیگری رای بدهند یا خود بنده که بار‌ها گفتم من لر هستم و آقای موسوی هم گفته داماد لرستان است، لر‌ها داماد خودشان را‌‌ رها نمی‌کنند و به احمدی‌نژاد رای بدهند. این دو مورد برای ما ملاک است که باقی موارد هم همینطور است....ما نمی‌دانیم چگونه با این صندوق‌ها عمل شده و رأی‌ها چگونه دست برده شده و چه بوده، فقط می‌دانیم که نسبت موسوی به احمدی‌نژاد 4، 5 به یک یا 4 به یک یا جاهای دیگر ممکن است مثلاً 3 به 1.5 باشد.»
 • موسوی نخستین بیانیه خود را منتشر کرد. او نتیجه اعلام شده را بهت آور توصیف کرد و آن را نتیجه  شعبده‌بازی‌های صدا و سیما و دست اندرکاران انتخابات دانست: «اینجانب ضمن اعتراض شدید به روند موجود و تخلفات آشکار و فراوان روز انتخابات هشدار می‌دهم که تسلیم این صحنه آرایی خطرناک نخواهم شد... خائنین به آرای مردم ابایی از آن ندارند که این خانه پارسایان به آتش کشیده شود... ما موج عقلانیت سبز خود را که برگرفته از تعالیم دینی و علایق ملت به اهل بیت پیامبر (ص) است با تمامی شور ادامه می‌دهیم... و اجازه نخواهیم داد که حرکات ما شکل کور به خود بگیرد.»
 • خبرگزاری فارس بخشی از سخنان موسوی را در سال 65 درخصوص اثرگذاری دولت بر انتخابات منتشر کرد. موسوی روز یکشنبه 8 تیر 13655 و در پایان جلسه هیئت دولت در خصوص شبهات مطرح شده در خصوص سلامت انتخابات میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی گفت: «چطور می‌شود در انتخاباتی که همه مردم و شورای نگهبان و همچنین روحانیت عزیزمان ناظر هستند، بشود دولت اثر بگذارد؟»
 • پس از بیانیه موسوی مهدی کروبی که حتی از آرای باطله نیز کمتر رای آورده بود و به نوعی از میان 4  نامزد، نفر پنجم شده بود، در بیانیه‌ای بر خلاف سخن روز گذشته‌اش، نتایج اعلام شده را مضحک و شگفت‌آور توصیف کردو گفته «من به پیشگاه ملت شکایت می‌برم و دستان همه رای دهندگان به خصوص دانشجویان، ‌ روشنفکران، ‌زنان محرومین و افراد مورد تبعیض اعم از دگر اندیشان، ‌اقلیت‌های حقوقی و مذهبی، ‌دراویش، ‌اهل حق را می‌بوسم و حتما در مقابل این مهندسی و تنظیم ناشیانه رای ملت سکوت نخواهم کرد... این تازه اول داستان است.»
 • سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: در پی انتخابات رسوای اخیر که در  محافل سیاسی داخل و خارجی از آن به‌عنوان کودتای نرم علیه مردمسالاری و جمهوریت در ایران یاد می‌کنند، اقتدارگرایان حاکم در اقدامی وقیحانه در سطح وسیعی اقدام به دستگیری فعالان سیاسی منتقد و مخالف دولت کرده‌اند.»
 • میرحسین موسوی در نامه‌ای سرگشاده خطاب به مراجع تقلید نوشت: «سکوت علما و مراجع که ملجا راسخ  این ملت شمرده می‌شوند، خسارتی بیش از یک تغییر در آراء را به دنبال خواهد داشت.»
 • ابوالحسن بنی‌صدر هم در مصاحبه با تلوزیون صدای آمریکا نتایج انتخابات ایران را «تقلب بزرگ!» توصیف  کرد.
 • مصطفی تاج‌زاده و عبدا... رمضان‌زاده به همراه 11 نفر از عواملی که قصد اغتشاش داشتند، بعد از ظهر  دیروز توسط نیروهای امنیتی شناسایی شدند. مرجع قضایی برای برخی متهمان این پرونده حکم پیگرد صادر کرده و مکان مورد نظر نیز پلمب شده است. این متهمان در ساختمانی در محدوده قیطریه تهران در حال خبرسازی و تهیه فیلم برای شبکه‌های ماهواره‌ای بودند و هم چنین از این مکان مقادیری سلاح سرد نیز کشف شده است.
 • مجمع روحانیون مبارز با صدور بیانیه‌ای خواستار ابطال نتایج انتخابات ریاست جمهوری شد.
 • خبرگزاری رویترز گزارش کرده که «امروز کشورهای غربی اگر بخواهند برنامه هسته‌ای ایران را خنثی کنند،  باید به دنبال راهی بگردند که چگونه با دولت احمدی‌نژاد تعامل کنند؟»
 • بعد از ظهر امروز اغتشاشات پراکنده در تهران آغاز شد. تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران در حالی که به دو دسته موافق و مخالف نتایج انتخابات تقسیم شده بودند در خیابان 166 آذر و سپس میدان انقلاب علیه همدیگر شعارهایی سردادند. مخالفین شعارهایی همچون "مرگ بر دیکتاتور" و موافقین شعارهایی چون "قبول اکثریت، نشان آدمیت" سر دادند. در حالی که جمعیت به سوی وزارت کشور حرکت می‌کرد، در خیابان فاطمی سطل‌های زباله توسط معترضین به نتایج انتخابات به آتش کشیده شد و به تدریج با تاریک شدن هوا، درگیری‌ها بین نیروی انتظامی و اغتشاشگران شدت گرفت. تعدادی از عوامل اصلی متهم به هدایت آشوب‌های خیابانی در تهران از جمله تاج‌زاده، رمضان‌زاده، میردامادی، بهزاد نبوی، محمدرضا خاتمی، مجردی، شریعتی، صفایی فراهانی، تقی رحمانی، هدی صابر و زیدآبادی بازداشت شدند.»
 • رادیو زمانه:«گزارش‌ها از درگیری‌های پراکنده و شدیدی در خیابان‌های مرکز و شمال شهر تهران حکایت  دارد. آن‌طور که شاهدان عینی از سطح شهر تهران گزارش می‌دهند، اوضاع در خیابان ولیعصر، زرتشت، فاطمی، میدان انقلاب، میدان ونک و چهارراه جهان کودک نا‌آرام است. در خیابان تخت طاووس و میرزای شیرازی تهران نیز درگیری‌ها به شدت در جریان است و بخش‌هایی از خیابان به آتش کشیده شده است.»

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون