تاریخ خبر: کد خبر: 8722

حجت الاسلام پناهیان در جمع «یاران خراسانی»:

نیازمند نهضت رفع سوءتفاهم هستیم/ اولین گام برای ایجاد این نهضت انقلاب در ادبیات است/ کلمه«ارزشی» مبنای قرآنی ندارد/ تفکیک اصلاح‌طلب و اصول‌گرا یک بازی است

باید در جامعه یک نهضت رفع سوء تفاهم راه بی‌اندازیم. لازم است در این رابطه قیام کنیم، فریاد بکشیم و حرکت‌های فراگیری در این راستا انجام دهیم.

نیازمند نهضت رفع سوءتفاهم هستیم/ اولین گام برای ایجاد این نهضت انقلاب در ادبیات است/ کلمه«ارزشی» مبنای قرآنی ندارد/ تفکیک اصلاح‌طلب و اصول‌گرا یک بازی است

به گزارش «قاصدنیوز»، تجمع «یاران خراسانی» روز گذشته در مسجد کرامت مشهد برگزار شد. حجت الاسلام پناهیان سخنران اصلی این تجمع بود. او طی سخنانی از لزوم «انقلاب در ادبیات» برای تبیین انقلابی‌گری صحبت کرد و «سوءتفاهم» را عامل اصلی فاصله گرفتن مردم از این ادبیات دانست. مشروح این اظهارات را در ادامه می‌خوانید:

 

*باید در جامعه یک نهضت رفع سوء تفاهم راه بی‌اندازیم. لازم است در این رابطه قیام کنیم، فریاد بکشیم و حرکت‌های فراگیری در این راستا انجام دهیم.

 

* همه کسانی که با راه انقلاب آشنا نیستند، این ناآشنایی از سر بی اعتنایی یا عناد نسبت به انقلاب نیست. بسیاری از کسانی که انقلابی گری را دوست ندارند نمی‌دانند انقلابی گری چیست. بسیاری از کسانی که انقلابیون را تنها می‌گذارند نمی‌دانند انقلابی بودن چه فوایدی برای زندگی فردی، اجتماعی، معیشتی و روحی آنها دارد.

 

*ما در این 40 سال نتوانستیم انقلاب را با ادبیاتی همه فهم و فراگیر تبیین کنیم. اهالی خراسان و مشهد که در ادبیات ید طولایی دارند باید در این زمینه پیشتاز باشند.

 

*چرا عده‌ای فکر می‌کنند انقلابی‌گری نه تنها به معنای تأمین منافع نیست بلکه به معنای فداکردن منافع برای ارزش‌هاست؟ برای این سوء تفاهم قرن‌ها کار شده و روی آن سرمایه گذاری کرده‌اند. شما باید یک سوء تفاهم 1400 ساله و بلکه یک سوء تفاهم جاری در حیات بشر را برطرف کنید.

 

*خداوند در قرآن با صراحت می‌فرمایند که خواص و قدرتمندان جامعه علیه حضرت نوح چه می‌گفتند که باعث سوءتفاهم می‌شد. مخالفان به مردم می‌گفتند نوح می‌خواهد بر شما برتری بجوید. مردم همین را از حضرت می‌پرسیدند و ایشان می‌فرمود هر پیامبری بالاخره باید رئیس شود. بعد به هم می‌گفتند دیدید؟! راست می‌گفتندها!

 

*ما به یک نهضت رفع سوء تفاهم نیاز داریم. سعی کردند بعد انقلاب این سوء تفاهم را بیشتر کنند و موفق هم شدند.

 

*من با یکی از مسئولان دولتی در رده‌های میانی که خودش را اصلاح طلب می‌دانست هم صحبت شدم. ایشان مدام می‌گفت «ما» و «شما». می‌گفت «ما» اینطوری فکر می‌کنیم «شما» اینطوری فکر نمی‌کنید.

 

*گفتم شما اصلاح طلب به چه کسی می‌گویید؟ به جریان دوم خرداد؟ گفت بله. گفتم چه ویژگی‌ای دارد این جریان؟ گفت فضای آزادتری را دنبال می‌کند. گفتم خوب چه کسی مخالف این فضای آزاد بود؟ این جریان علیه آقای هاشمی شکل گرفت. شما آقای هاشمی را اصول‌گرا می‌دانید؟

 

*گفتم حزب اللهی‌ها از فضای آزاد اطلاعات خیلی سود بردند. اصلاً در همین فضا بود که رهبر انقلاب اینقدر در جامعه محبوبت پیدا کردند. ما از به وجود آمدن این فضا ناراحت نیستیم. شما خودتان می دانید ما خیلی بیشتر از این‌ها دنبال این فضا هستیم. خودتان می‌دانید ایجاد آن فضای آزاد اطلاعاتی به ضرر چه جریانی خواهد بود.

 

*گفتم حزب‌اللهی‌ها دیگر چه ویژگی‌هایی دارند؟ گفت همین مسائل فرهنگی و حجاب و ... گفتم ما اصلاً حجاب را در حد و اندازه ارزش‌های دیگری مثل نماز و ولایت نمی‌دانیم. گفتم مگر شما خودتان در رابطه با حجاب به طور مطلق بی رگ هستید؟ گفت نه ما هم بالاخره زن و بچه داریم!

 

*گفت ما به آزادی خیلی بیشتر اهمیت می‌دهیم، گفتم ما به آزادی خیلی اهمیت می‌دهیم و حتی می‌گوییم آزادی از نماز واجب‌تر است. ولایت تأمین کننده آزادی است. گفتم خودت خوب می‌دانی که در غرب هم دموکراسی نتوانسته عامل آزادی شود. شما می گویید آزادی ما می گوییم ولایت این مثل همان عنب و انگور است. اگر ولایت تأمین کننده آزادی نبود شما بعد از فتنه 88 به دولت نمی‌رسیدید. ولایت عامل تأمین آزادی است.در ضمن ولایت  فقط یکی از فوایدش آزادی است. 

 

*گفتم ما واقعاً نمی‌دانیم اختلافمان در چیست! بنده خدا در ادامه گفت بیاید بین مدیران ما صحبت کنید! گفتم باشد، دعوت کنید در خدمتیم!

 

*تفکیک اصلاح‌طلب و اصول‌گرا یک بازی است که صرفا سوء تفاهم‌ها را افزایش داده است. هر کس حق دارد روی خودش اسم بگذارد ولی حق ندارد روی بقیه اسم بگذارد.

 

*ما نیازمند نهضت رفع سوء تفاهم هستیم. در انتخابات پیش رو هم مبنا را بر این قرار دهیم که اول رفع سوء تفاهم کنید و بعدهمشهری‌های خودتان را به راه خیر دعوت کنید.

 

*اولین گام برای رفع سوء تفاهم، انقلاب در ادبیات است. شما مجبورید با ادبیاتی صحبت کنید که دیگران دچار سوء تفاهم شوند؟الان وقتی شما می‌گویید من نیروی ارزشی هستم دیگران برداشتشان این است که شما واقع بین نیستید. چون اصلاً ارزشی بودن مقابل واقع بین بودن است. قدیم در ادبیات دینی ما مفهوم ارزشی بودن وجود نداشت. قرآن به ارزش‌ها دعوت می‌کند؟ قرآن که فقط دارد به واقعیت‌ها دعوت می‌کند. بعد می‌گوید همه احکام من به نفع واقعیت‌های توست.

 

*ما شاید بلد نبودیم فواید واقعی حجاب را توضیح بدهیم لذا گفتیم حجاب یک ارزش است. خوب یک نفر ارزش‌های ما را قبول نداشته باشد چه؟ برای برخی سوء تفاهم شد که اینها زندگی راحت ما را می‌خواهند به خاطر ارزش‌هایشان سلب کنند. ولی هیچ کس نمی‌گوید من منافع خودم را قبول ندارم، اگر هم به این معتقد باشد رویش نمی‌شود بیان کند.

 

*خداوند فرمود شهدا تجارت می‌کنند من هم جانشان را می‌خرم. یعنی خرید و فروش. ما در ادبیات انقلاب درباره شهدا از خرید و فروش حرف نزدیم. همش می‌گفتیم عاشقان پروردگار و... یکی هم یقه ما را نگرفت که چرا اینها را می‌گویید. شما میگویید عاشق هستی؟ خوب طرف می‌گوید من عاشق نیستم!

 

*ربا فساد را نابود می‌کند. اگر این را درست تبیین کرده بودیم مردم کشورهای دیگر هم می‌ریختند در خیابان و اعتراض می‌کردند.

 

*من واقعاً انتقاد دارم از مسئولین سیاسی که بعضاً پشت تریبون سوء تفاهم‌ها را افزایش می‌دهند. آمده پشت تریبون می‌گوید انقلاب یک سال،دو سال، احساس انقلابی بس است دیگر.

 

*انقلابی‌گری یعنی تمام منافع خودت راببین، منابع بلند مدت خودت را ببین و برای آنها جان بده. حرف اینها یعنی تأمین منفعت برای ملت بس است؟ منافع را بفروشیم؟ این‌ها ظلم به حال ملت است

 

*اگر کسانی هستند که ایجاد سوء تفاهم می‌کنند شما رفع سوء تفاهم کنید. شما با ادبیاتی حرف بزنید که فردی که مسجد نمی‌رود، هیئت نمی‌رود، مثل شما ولایتمدار نیست و مثل شما به آخرت معتقد نیست آن هم روش شما را برای رفاه بیشتر، برای امنیت بیشتر و ... داشته باشد.

 

*دوستان بعضی وقت‌ها می گویند ما با آدم‌های بی دین و ضد انقلاب مواجه هستیم. حضرت علی(ع) وقتی با آدم ضد ولایی مواجه می‌شد چگونه حرف می‌زد؟ به ابوموسی اشعری نامه نوشتند و گفتند کسی که عقل و تجربه را زیر پا بگذارد شقیه است. تو که تجربه کردی آنها فریب کار هستند پس گول نخور. حضرت نه به ولایت، نه به قرآن، نه به دین، به هیچی توصیه نکردند، فقط گفتند تجربه.

 

*ما بلد نیستیم مثل علی بن ابی طالب (ع) حرف بزنیم. انگار نذر کردیم سوء تفاهم برانگیز صحبت کنیم. مدام می‌گوییم ارزش‌ها، آرمان‌ها و... خوب همین یعنی فهم درست، یعنی باهوش بودن، یعنی واقع بین بودن

 

*نهضت رفع سوء تفاهم ایجاد کنید. با برداشت غلط از اوضاع سر از بدن امام حسین‌(ع) جدا کردند. حضرت زهرا‌(س) در سخنانشان می‌گفتند چرا کینه علی(ع) را در دل دارید؟ نبینید او زندگی‌اش زاهدانست، به شما سهل می‌گیرد.

 

* الان تا جریان انقلابی می‌خواهد قدرت بگیرد از آن سوی مرزها بمباران خبری تحلیلی سرشار از تهمت و دروغ برای ایجاد سوء تفاهم سرازیر می‌شود. آن‌ها در یک فضای شفاف نه تنها برنده نمی‌شوند بلکه نابود می‌شوند. آن‌ها توانسته‌اند در یک فضای پر از سوء تفاهم دوام بیاورند. هم غربی‌ها هم غرب گراها. و بعضی وقت‌ها قدرت هم پیدا کرده‌اند.

 

*به همه مردم بگویید ما می‌خواهیم نهضت رفع سوء تفاهم راه بیندازیم. ما ممکن است آدم‌هایی از نظر نظری خراب داشته باشیم اما اکثر این اختلاف‌ها سوء تفاهم است. بشینید با تک تک آنها صحبت کنید، در 99 درصد موارد به رفع سوء تفاهم می‌رسید.

 

*در رابطه با همین قرارداد برجام، یکی از کسانی که حزب اللهی جماعت حاضر نیست اسمش را ببرد به من گفت تا به حال در ایران قراردادی به این ذلت باری تدوین نشده است. از موضع انقلابی‌ هم نمی‌گفت. استاد علوم سیاسی بود.

 

*مذاکرات خوب انجام نشد. انقلابیون چرا این را می‌گویند؟ چون با همه چی حرفه‌‎ای برخورد می‌کنند. انقلابی‌گری یعنی حرفه‌ای‌‎گری. هر کس هم با مسائل حرفه‌ای برخورد نمی‌کند بی‌خود کرده اسمش را گذاشته انقلابی. انقلابی در همه مسائل تخصصی ورود می‌کند.

 

*انقلابی محاسبه دقیق می‌کند و می‌گوید وضع کشاورزی ما نباید اینگونه باشد. توان‌ها را می‌بیند می‌گوید کشور نباید اینگونه اداره شود. همه‌اش بر اساس محاسبه است.

 

*موضوعی که با شما در میان گذاشتم نهضت رفع سوء تفاهم است. برخی از بچه حزب اللهی‌ها خودشان سوء تفاهم برانگیز‌اند. وقتی شما در مسجدت ستاد امر به معروف و نهی از منکر ایجاد کردی و مهمترین مشکلت حجاب است، این یعنی شما کلاً سوء تفاهم برانگیز هستی

 

*کجای دین حجاب به اندازه مسائل سیاسی اهمیت دارد. پس چرا ستاد امر به معروف نهی از منکرتان علیه رفتارهای غلط سیاسی اقدام نمی‌کند. چرا یقه این بی حجاب بنده خدا را می‌گیری؟

 

*شما در این انتخابات دنبال چه هستید؟ دنبال چه شخصیتی هستید؟ شما را به خدا معیارهایتان را طوری بیان کنید که سوء تفاهم ایجاد نشود. اصلاً قرار نیست از ادبیات رایج سوء تفاهم برانگیز استفاده کنید.

 

*امام ما حدود ده سال است نام سال‌ها را واقع‌بینانه‌ترین نام‌ها قرار می‌دهد. نام‌هایی که نه عاشقانه است، نه آرمانی.

 

*سال گذشته نام سال اقدام و عمل بود. امسال، اشتغال است. نه می‌شود با این اسم‌ها شعر گفت، نه می‌توان با آنها اشک ریخت، نه می‌توان با آنها خون ریخت! چه ویژگی‌ای از ادبیات رایج ارزشی در کلمه «اشتغال» است؟ انقلابی گری یعنی همین. یعنی واقع‌بینی، یعنی مدیریت توانمند داشتن.

 

* ادبیات اخیر آقا را ببینید. مدیریت خسته و نا امید و ناتوان نمی‌توانیم داشته باشیم. یک دولتی سر کار آمده که اسمش را گذاشته دولت امید و بعد از عناصری بسیار نا‌امید استفاده می‌کند. عناصری که می‌گویند جز آب گوشت بزپاش نمی‌توانیم چیز دیگری درست کنیم.

 

*چقدر بهتر بود بعضی‌ها اسم حقیقی خودشان را که ناامیدی و بی‌تدبیری است اعلام می‌کردند. یعنی با تدبیر نمی‌شد این‌همه توانمندی‌هایی که بین مردم هست را استحصال کرد و مردم را به زندگی بهتر رساند؟ ا

 

*امیدوارم پس از سال‌های سال به نقطه‌ای برسیم که شرایط این تحول را بتوانیم توسط مدیرانمان به معنای واقعی کلمه پدید بیاوریم.

 

* برای مردمی که 40 سال به اضافه 1400 سال دیگران از دین و معنویت یک غول بی شاخ و دم و غیر قابل تحمل برایشان ساخته‌اند رفع سوء تفاهم کنیم. ما انقلابیون متاسفانه در برخی از نقایص ادبیات انقلابی‌گری گیر کرده‌ایم. امیدواریم بتوانیم با رفع این سوء تفاهم‌ها نشاط در این انتخابات را بالاتر ببریم.

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون