تاریخ خبر: کد خبر: 8683

امام جمعه مشهد:

مسؤولان دولتی و اجرایی نظام قبل از سرمای پاییز، خانه‌های ویران‌شده را بازسازی کنند/ تعبیر علم‌الهدی از سفارش انتخاباتی اروپا به آمریکا

اتحادیه اروپا به آمریکا سفارش کرد تا انتخابات ریاست جمهوری، تحریم‌ها را اجرا نکنید برای این‌که تندروها روی کار نیایند، معتدل‌ها در این کشور قدرت را در دست داشته باشند

مسؤولان دولتی و اجرایی نظام قبل از سرمای پاییز، خانه‌های ویران‌شده را بازسازی کنند/ تعبیر علم‌الهدی از سفارش انتخاباتی اروپا به آمریکا

آیت‌الله علم‌الهدی ظهر دیروز در خطبه دوم نماز جمعه این هفته مشهد سخنانی ایراد کردند که اهم آن در ادامه می‌آید:

 

*حادثه زلزله ضمن این‌که یک جریان بسیار وحشتناک برای مردم این سامان و شهر و این مردم بود، یک نمایشگاهی از عنایت خاص پروردگار و لطف و رحمت امام هشتم بود. آن‌هایی که اهل انصاف هستند، یک زلزله‌ای بیش از 6 ریشتر در این شهر اتفاق افتاد، تمام در دیوار این شهر را لرزاند و خوشبختانه حتی یک مورد هم خرابی و ویرانی در این شهر نداشت، جز عنایت خاص امام رضا، هیچ عاملی نداشت.

 

*در خلال این حادثه، مشکلاتی برای عزیزان ما به وجود آمد آن‌هم با حداقل خسارت که فقط خانه‌ها خراب شد و بی‌سروسامان شدند، تشکر می‌کنیم از جناب آقای استاندار و همه عزیزانی که در لحظه اول حادثه به فریاد آنان رسیدند، بلافاصله چادرهای هلال‌احمر نصب شد، عزیزان امدادگر ما در هلال‌احمر به فریاد آنان رسیدند، از آستان قدس رضوی هم تشکر می‌کنیم که برحسب دستور تولیت عظمای آستان قدس از لحظه وقوع زلزله غذای گرم از مهمان‌خانه حضرت برای آنان در شبانه‌روز صادر می‌شود تا وقتی سروسامانی پیدا کنند که بتوانند جریان طبیعی خود را تأمین کنند.

 

*این اقدامات هم یک اقدامات شایسته، به‌جا و قابل تشکر و تقدیر است که در هیچ سانحه و حادثه‌ای این مسئله سابقه نداشته، زلزله خانه و خانمان عزیزی را خراب می‌کند، بلافاصله چادر با همه تجهیزات آماده است و غذای گرم شبانه‌روزی هم برای او حاضر است، در تمام حوادث و سوانحی که در کشور در این مدت داشتیم چنین چیزی سابقه نداشت، همه این‌ها به برکت امام رضا است، از عنایات خاصه ایشان است.

 

*یک خواهش و تمنا هم دارم، هم از مسؤولین دولتی و اجرایی نظام، هم از آستان قدس و امکانات آستان قدس که این افرادی که خانه‌هایشان خراب‌شده، باد خزان را در خارج از منزل مسکونی خودشان لمس نکنند و تا قبل از پاییز همه امکانات بسیج شوند، ساخت‌وساز خانه‌های ویرانه این‌ها فراهم شود تا باد سر پاییزی به‌صورت نازدانه های این خانواده‌ها اصابت نکند.

 

*حرمت‌داری مشهدی‌ها و حفظ حریم امام رضا (علیه‌السلام) را دلیل عنایت و رأفت امام هشتم به مشهد است. عامل دوم این رأفت و عنایت خاص امام رضا، حرمت‌داری شما مشهدی‌هاست، شما مشهدی‌ها حرمت امام رضا را حفظ کردید، حریم امام رضا را حفظ کردید، در حریم مطهر امام هشتم بعضی مفاسد، بی‌بندوباری‌ها و ناهنجاری‌های اخلاقی را نگذاشتید توسعه پیدا کند.

 

*(با اشاره به وئلادت امام جواد علیه السلام) ما می‌بینیم در دوره زندگانی جوان‌ترین امام، پیچیده‌ترین عرصه‌های سیاسی شیعه در این دوره گذشته، دوره‌ای بود که امام رضا (علیه‌السلام) شیعه را توسعه دادند، دستگاه مأمونی و حکومتی هم در خط براندازی شیعه به انواع توطئه‌ها و انواع شگردهای شیطانی متوسل می‌شدند، نمی‌توانستند شیعه را سرکوب کنند، سیاست تشیع و توسعه شیعه به یک پیچیدگی دچار شده بود و امام جواد (علیه‌السلام) طوری این عرصه پیچیدگی سیاسی را پشت سر انداختند که در تمام دوره امامت، خط امامت امام جواد به خط امامت امام رضا (علیه‌السلام) دقیقاً یکی بود.

 

*روزی که امام جواد به امامت رسیدند، توسعه شیعه‌ای که امام رضا شروع کرده بودند، چندین برابر مملکت را گفت و لذا بعد از امام جواد (علیه‌السلام)، حکومت‌ها فقط دست به سرکوب، کشتن، زدن و زندان کردن شیعه و امام می‌زدند، راه دیگری نداشتند یعنی این حرکت به‌وسیله یک امام جواد جوان ارائه شد، امامت ایشان یک نمایشگاه و پرده شد برای ارزش، قیمت و سرمایه بودن جوان در عرصه جامعه، نکته‌ای که مقام معظم رهبری در فرمایشات نوروزی امسالشان روی آن خیلی تکیه کردند.

 

*رهبر معظم انقلاب در سخنرانی خود فرمودند: ما الان 33 میلیون جوان از سن 15 تا 40 سالگی داریم که فرصت سرمایه بودن 33 میلیون است، 10 میلیون جوان تحصیل‌کرده در این کشور و دانشگاه دیده و فارغ‌التحصیل داریم، این سرمایه کمی نیست، دستگاه‌های برنامه‌ریزی و اجرایی ما از این سرمایه کلان و بزرگ باید استفاده کنند و متأسفانه در کشوری که ما 10 میلیون جوان تحصیل‌کرده داریم، 35 درصد نسل تحصیل‌کرده جوان این کشور بیکار است لذا مسئله بیکاری جوانان بزرگ‌ترین درد و مشکل است.

 

*دشمن از این سرمایه ما خبر دارد، می‌داند چنین قدرت و سرمایه‌ای داریم، دشمن در دشمنی خود در تهاجمش می‌خواهد این سرمایه را از بین ببرد، برای از بین بردن این سرمایه، دشمن ما سه حرکت انجام می‌دهد، حرکت اول این‌که از نسل جوان انقلابی کشور ما، خودباوری را بگیرد، چشم این‌ها به دروازه غرب بسته شود، دیدشان به‌طرف غرب برود، این‌ها واقعاً دل به غرب بدهند و غرب‌گرا شوند، اگر غرب‌گرا شدند، خودباوری را ازدست‌داده‌اند.

 

*برادران و خواهران جوان، غرب دشمن سرسخت ما هست، دلیل بر این دشمنی و سرسختی، پیامی است که اتحادیه اروپا چند روز قبل داد، اتحادیه اروپا به آمریکا سفارش کرد تا انتخابات ریاست جمهوری، تحریم‌ها را اجرا نکنید برای این‌که تندروها روی کار نیایند، معتدل‌ها در این کشور قدرت را در دست داشته باشند؛ ازنظر اروپا و آمریکا تندرو کیست؟ در رأس تندروها ازنظر غرب، مقام معظم رهبری است، گفت این‌ها نیایند، قدرت نداشته باشند، قدرت در دست معتدلین باشد، اهل دادوستد و دست دادن با ما هستند، این سفارش اتحادیه اروپا به آمریکا بود.

 

*مفهوم این جمله چیست؟ یعنی اگر مردم به افراد معتدل و افرادی که اهل تعامل با غرب هستند رأی دادند و در رأس قدرت قرار گرفتند، تحریم‌ها دیگر اجرا نمی‌شود؟ می‌گوید الان تحریم‌ها را اجرا نکنید تا این‌ها روی کار بیایند، یعنی چه این‌ها و چه تندها قدرت را به دست بگیرند، آن‌وقت تحریم‌ها را اجرا کنید، غرب این‌طور دشمن است، این اروپایی که خود را از اروپا نرم‌تر نشان می‌دهد، می‌گوید تحریم را اجرا نکن تا انتخابات بگذرد، بعد از انتخابات هرکه روی کار آمد، چه تند بود، چه کند بود، چه معتدل بود، هرکسی سرکار آمد، آن‌وقت تحریم‌ها را اجرا کنید، این اروپا است.

 

*عزیزان من، چشمتان را از غرب بکنید، ما چشممان به داخل خودمان باشد، پیام اصلی مقام معظم رهبری در پیام نوروزی این بود که به درون نگاه کنید، مملکت را ببینیم، امکانات خودمان را ببینیم، این سرمایه عظیم جوان را در درون کشور ببینیم، مسئله اشتغال جوانان را هر طور هست راه بیندازیم، به بیرون چشم ندوزید.

 

*حرکت دوم کشور در تباه کردن نسل جوان و سرمایه کشور، جوان را به فساد کشاندن است؛ کسانی که دم از طرفداری جوانان می‌زنند، شادی جوان، عشق جوان، شور جوان، عیاشی و خوش‌گذرانی جوان، لبخند جوان، این‌ها یا نمی‌فهمند دارند برای دشمن مزدوری می‌کنند، فقط برای این‌که یک آبنبات چوبی دست جوانان بدهند و دنبال سرخودشان راه بیندازند یا می‌فهمند و مزدور دشمن هستند.

 

*به جوانی که الان کار و درآمد ندارد، اگر کار و درآمد داشت، ازدواج می‌کرد، زن می‌گرفت و زندگی تشکیل می‌داد و بهترین لذایذ و عیش و نوش را در کانون زندگی خانوادگی خودش اجرا می‌کرد، به این جوان بگویند ما حامی تو هستیم، سرمایه و کار به تو نمی‌دهیم، درآمد برای  تو ایجاد نمی‌کنیم اما هرچه بخواهی برایت می‌رقصیم، هرچه بخواهی برایت ساز و مزقون می‌زنیم، هرچی بخواهی برایت عیاشی باز می‌کنیم، این آبنبات چوبی دادن به دست جوان است، یعنی سر جوان را کلاه گذاشتن است، این سر جوان را کلاه گذاشتن است، کلاه گذاشتن سر چنین سرمایه عظیم، بزرگ‌ترین خیانت به جوانان است.

 

*حرکت سومی که دشمن در تباه سازی جوان دارد این است که جوان را ولنگار بار بیاورد، جوان را بیکاره بار بیاورد، برادران، خواهران، بزرگ‌ترین آفت بیکاری جوان، ناامیدی جوان است، یأس جوان است، یک جوان ناامید شود که هیچ‌وقت نمی‌توانم ازدواج کنم، هیچ‌وقت نمی‌توانم خانه‌دار شوم، این بزرگ‌ترین مرض و ویروسی است که اگر به نسل جوان افتاد، جوان ما را تباه می‌کند.

 

منبع: وب سایت آیت الله علم الهدی 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون