تاریخ خبر: کد خبر: 8496

متن پر رنگ‌تر از حاشیه!

دولت یازدهم با تمامی شعارها،عملکردها و انتقادهای معطوف به او ، ماه های پایانی چهارساله ی خود را طی میکند.دولتی که پس از کودتا نافرجام علیه جمهوریت نظام در سال 88 توسط عده ای از راه برگشته که ثمره اش حمله به سفره مردم و تنگ تر شدن آن بوسیله ظالمانه ترین تحریم های تاریخ بود،با شعار بهبود اقتصاد  و رونق فضای کسب و کار تحت لواء رفع مشکلات در 100 روز روی کار آمد.

 

حاشیه سازی های اخیر دولت یازدهم به بهانه های مختلف بنده را برآن داشت تا به نوبه ی خودم کمی از حاشیه ها کم کنم و بر متن عملکرد دولت بیفزایم.

 

امروز بیش از 1000 روز یعنی ده برابر آن وعده 100 رزوه از عمر دولت یازدهم می گذرد و به اذعان اکثر کارشناسان و حتی موافقان،دولت در دستیابی به اهداف خود ناموفق بوده است.

 

عمده عملکرد و فعالیت دولت در این 4سال در 3 حوزه: اقتصادی،سیاست خارجه و فرهنگی قابل دسته بندی است که در ذیل به صورت اجمالی به آنها خواهم پرداخت.

 

اقتصادی

شاید به جرات بتوان گفت مهمترین علت روی کار آمدن دولت یازدهم در سال 92 دلخوش کردن مردم به رفع تحریم های ظالمانه و به تبع آن بهبود فضای اقتصادی کشور بود که توانست نظر 1+50درصد از مردم را با خود همراه کند.

 

گوشه ای از عملکرد دولت در حوزه اقتصادی:

1-عدم مهار غول نقدینگی در دولت یازدهم علی رقم تمامی شعارها مبنی بر کنترل آن ، همچنان در حال فشردن گلوی اقتصاد مریض کشور است.

نقدینگی در دولت یازدهم از حدود 460 هزار میلیارد تومان در پایان سال 91 به حدود 1017 میلیارد تومان  در پایان سال 94 رسیده است.

 

(به اذعان قائم مقام رئیس بانک مرکزی)

2-رشد 90 درصدی هزینه های جاری دولت و رسیدن به مرز 400 هزار میلیارد تومان در شرایط تنگ تر شدن اوضاع معیشتی مردم و به گفته ی سکاندار دولت یازدهم با وجود کسری بودجه و خزانه خالی در حالی اتفاق می افتد که یکی از بارزترین انتقادات تیم اقتصادی دولت فعلی به دولت گذشته بی انضباطی مالی و بودجه ای بود.

 

3-در شرایط بحرانی رکود فراگیر،اگر امروز از کسی پرسیده شود رکود 95 را ترجیح می دهید یا تورم 92 احتمالا بلافاصله گزینه تورم را انتخاب خواهند کرد با این استدلال که در سال 92 چرخ های اقتصاد می چرخید و امروز متاسفانه از حرکت باز ایستاده است(بماند که چرخ هم داستانی دارد،قرار بود چرخ ها همه با هم بچرخند امام متاسفانه بجای روغن کاری چرخ های نیروگاه آب سنگین اراک آن را سیمان کاری کردند).

به اذعان وزیر صنعت و معدن تا پایان اردیبهشت ماه 95 حدود 7 هزار واحد صنعتی متوقف در شهرک های صنعتی کشور وجود دارد و حدود 10 هزار واحد که معادل 30 درصد تمامی کارخنجات صنعتی کشور می شود با 50 درصد ظرفیت خود مشغول به کار هستند.

 

بازار مسکن به عنوان صنعت مادر و موتور محرکه اقتصاد کشور که می تواند اشتغال زائی فراوانی را ایجاد کند به اذعان رئیس اتحادیه املاک کشور در رکود بی سابقه ی قرن به سر می برد.

 

4-طبق گزارش های بانک مرکزی گرانی بی سابقه مواد غذایی در دوران تورم تک رقمی به شرح ذیل می باشد:

طبق نرخ تورم نقطه به نقطه بانک مرکزی در پایان شهریور ماه 95 نسبت به شهریور 94، قیمت برنج رشد 47 درصدی،قیمت تخم مرغ رشد 23 درصدی،حبوبات رشد 28 درصدی(نخود74 درصد)،میوه تازه 27 درصد(هندوانه 84 درصد،موز 44 درصد)،قند و شکر 49 درصد،مرغ تازه 17 درصد و لبنیات از 20 تا 100 درصد افزایش قیمت داشته است.

 

و در عمل آمارهای بانک مرکزی با شعار تک رقمی شدن نرخ تورم توسط مسئولان دولت هماهنگ نیست و آن چه مردم در سفره خود می بینند با قول مسئولین یکی نمیباشد.

 

5-یکی از افتخارات و مظلوم نمائی های دولت یازدهم اداره کشور با نفت 30 دلاری و نبود بودجه مناسب همچون گذشته می باشد که با کمی توجه می توان به حقایق جالبی درباره ی این ادعا پی برد.بنابر گفته ی وزیر نفت: ایران در روزگار پسا برجام رکورد تولید 2.5میلیون بشکه نفت را در رزو زده است،حال اگر میانگین قیمت نفت اوپک را با توجه به روند افزایشیش در امسال حدود 45 دلار  در نظر بگیریم،میزان صادرات نفت ایران به حدود 41 میلیارد دلار در سال 95 خواهد رسید که با توجه به افزایش نرخ تسعیر ارز(تبدیل دلار به ریال)در دولت فعلی، دولت یازدهم حدود 130000000000000میلیارد تومان درآمد کسب خواهد نمود که برابر با میزان درآمد دولت قبل در سال90 می باشد  و با این وجود متاسفانه همچنان بازار و اقتصاد کشور در رکودی عمیق به سر می برند.

 

6-امروز دیگر بر کسی پوشیده نیست که تنها نسخه شفا بخش اقتصاد مریض کشور،تن سپردن به اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در درون کشور است.سیاستهایی که کلیات اجرای آن نیز از سوی رهبر انقلاب به دولت ابلاغ شده است.

 

حال بهتر است گوشه ای از اقدامات دولت یازدهم در اجرای این اصول را با هم ببینیم:

6.1-بر اساس گزارش مرکز آمار ایران: ارزش ریالی واردات کشور تنها در 2 ساله نخست دولت یازدهم برابر با 4 سال دولت دهم بوده است.

 

به گفته رئیس کل گمرک ایران: دولت در سال های 94 مجوز ورود 51 هزار خودروی خارجی به ارزش 1.232میلیارد دلار و سال 93 مجوز ورود 102 هزار خودروی خارجی به ارزش 2.128میلیارد دلار را به کشور صادر کرده است.

 

تنها ثبت سفارش های صورت گرفته در سال 93 بیانگر افزایش حدود30 درصدی نسبت به سال 92 را نشان می دهد،ثبت سفارش هایی که در بین آنها خودروهای فوق لوکس پورشه،مرسدس ای ام جی،بی ام دبلیو و حتی فراری هم دیده می شود، جای بسی شگفتی دارد.

 

آمارهای 7 ماهه واردات خودرو در امسال نیز بیانگر وجود افزایش نسبت به سال 94 است بنحویکه تنها تا کنون حدود 900 میلیون دلار پول صرفه واردات خودرو به داخل کشور شده است.

 

6.2-بسته شدن قراردهای محرمانه خارجی همچون قراردادهای خودرویی و نفتی و دیگر قراردادهای خارجی که در مفاد آنها به اذعان کارشناسان و صاحبنظران انتقال تکنولوژی نیز وجود ندارد عملا تیر مهلکی است بر پیکر توانمند اما رنجور شرکت های توانمند داخلی.

 

*(ipc)یا همان قراردادهای جدید نفتی که دولت یازدهم در پی اجرایی کردن آن با طرف های خارجی من جمله شرکت بد عهد توتال فرانسه می باشد به گفته مسعود درخشان استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی و دیگر مخالفانش در مجلس و دانشگاه ها ابهامات و نقاط تاریک فراوان و جدی در درون خود دارد،ابهاماتی همچون:

عدم رعایت شئونات جمهوری اسلامی،عدم انتقال فناوری،عدم رعایت منافع ملی در سهم دهی،امکان خروج دوباره در زمان تحریم ها،نادیده انگاشتن ظرفیت بدست آمده شرکت های داخلی بواسطه تحریم ها(نابودی خودکفایی)،بازگرداندن صنعت نفت ایران به دوران پهلوی و سلطه ی انگلستان.

 

و اما حرف آخر را در ipc آن تولید کننده دکل نفت داخلی در مصاحبه با خبرگزاری فارس زد که گفت:

"فاتحه شرکت های ایرانی را در ipc باید خواند"

*قرار داد دو شرکت سایپا و ایران خودرو با شرکت فرانسوی پژو سیتروئن و همچنین حضور مستقل رنو در ایران در حالی به سرانجام رسید که سابقه بد این شرکت ها در زمان تحریم ها که عملا سبب قفل شدن و ضرر و زیان صنعت خودرو سازی و افزایش چند برابری قیمت ها گردید بر کسی پوشیده نیست و هنوز از ذهن مردم پاک نشده است.

 

به اذعان ابوالفضل خلخالی کارشناس و عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو:"در قراردادهای جدید نه تنها به 10 سال قبل بازگشتیم ، بلکه شرایط به سمت قراردادهای دوران قاجار رفته است،آوردن خط تولید خودروهای قدیمی خارجی به داخل کشور آنهم بدون انتقال فناوری های مهم خودرو تنها تحمیل هزینه بر کشور می باشد."

 

7-گذشته از تمامی موارد گذشته در حوزه ی اقتصادی آن چه بیش از همه دل مردم شریف و نجیب ایران را که با مقاومت های جانانه خود بحران های بزرگ را از پیش رو برداشته اند می آزارد نه وجود کمبودها ، بلکه وجود تبعیض ها و شکاف طبقاتی بین آنها بعنوان ولی نعمت و مسئولین به عنوان خادمانشان می باشد.

 

مسئولانی که قرار بود شیفته خدمت باشند نه شیفته قدرت ثروت و شیشلیک،مسئولانی که قرار نبود دریافتی های 40،30،20و 60 میلیونی در ماه همراه با با پاداش های 200 میلیونی و وام های 400 میلیونی با سود 4 درصد داشته باشند!!

 

آری مسئولان اجرایی کشور قرار نبود تنها از صندوق ذخیره فرهنگیان زحمت کش و نجیب 8000000000000تومان  اختاس کنند،آری قرار نبود رئیس یک بانک که اتفاقا همشهری برادر جناب رئیس جمهور نیز می باشد برای 16 ماه خدمت صادقانه مبلغ 2200000000تومان حقوق و پاداش و حق سفر خارجی که معادل حقوق 2200کارگر زحمتکش در ماه است، دریافت کند!!

 

مخلص کلام آنکه ریخت و پاش های صورت گرفته از جیب بیت المال در مقوله فیش های نجومی و فسادهای اخیر شدیدا سبب بدبینی و تکدر خاطر مردم از کارگزارن نظام شده است و متاسفانه در کمال تعجب با وجود تاکیدهای مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر برخورد با این پدیده زشت،همچنان از سوی دولت اقدامی مشاهده نگردیده است بلکه در مواردی خائنین به سفره بیت المال را ذخیره های انقلاب نیز شمردند!!

 

سیاست خارجه

برقرای ارتباط با اروپا و آمریکا چنان در جان  دولت یازدهم رسوخ پیدا کرد که بنا بر اظهار اکثر کارشناسان دولت تمامی طرح ها و سیاست های خود را در برقرای ارتباط با غرب و به معنای اکمل آن به ثمر نشستن برجام،در آن سوی مرزهای کشور پایه ریزی کرد.

 

و بالاخره قرارداد برجام به عنوان پل ارتباطی دولت یازدهم وغرب با تمامی کاستی ها وانتقادها که به آن نخواهم پرداخت پس از حدود 20 ماه مذاکره در تیرماه 1393 منعقد شد و امروز بالغ بر یکسال از تارخ انعقاد آن می گذرد.

 

قراردادی که قرار بود بر اساس آن تمامی تحریم های ظالمانه مرتبط با صنعت هسته ای من جمله تحریم های نفتی،بیمه ای و در راس آنها تحریم های بانکی و پولی از همان ابتدا لغو شوند،اصلا مهمترین علت مذاکرات برداشتن تحریم ها به عنوان مانع بزرگ پیش روی اقتصاد کشور بود که متاسفانه علی رقم توصیه های مکرر دلسوزان ومنتقدان و در راس آنها مقام معظم رهبری مبنی بر بد عهدی و غیر قابل اعتماد بودن طرف مقابل این قرارداد به نحوی بسته شد که عملا امروز پس از اهتمام ایران به اجرای تمامی تعهداتش و تقریبا نیمه  تعطیل شدن  صنعت هسته ای، طرف مقابل به تعهدات خود صرفا بر روی کاغذ عمل می کند!!

 

امروز تقریبا تمامی بانک های معتبر اروپایی حاضر به برقراری ارتباط با بانک های ایرانی نیستند و علت آن را وجود تهدید و ترس از تنبیه های وزارت خزانه داری آمریکا می دانند.

 

تنها پس از حدود یکسال از تاریخ انعقاد برجام به گفته سخنگوی وزارت خارجه کشورمان: ایالت متحده آمریکا به بهانه های مختلف من جمله موشکی و حقوق بشر و گذشته، بیش از 80 طرح و یا تحریم جدید ضد ایرانی را پیگیری و در سطوح مختلف در آمریکا به تصویب رسانده است.آخرین شاهکار آمریکایی ها  در برجام، فرستادن پالس جدید هیات حاکمه جمهوری خواه آمریکا با حضور ترامپ بود که شامل تمدید تحریم های داماتو و طرح ممنوعیت فروش هواپیمای مسافربری به ایران  است که در واقع به معنای نقض و یا تمسخر برجام می باشد چرا که یکی از شروط نه گانه رهبر انقلاب در تایید مشروط برجام، توقف آن در مقابل وضع هرگونه تحریم جدید در هر سطح و به هر بهانه ای بود که متاسفانه تا کنون واکنش در خوری از سوی مسئولان وزارت خارجه ما اتخاذ نشده است.

 

حوزه سیاست خارجه کشور در این 4 سال دستخوش تکانه های شدیدی بوده است:

*از میل به برقراری ارتباط با رژیم آدمکش سعودی تا کشتار مظلومانه حاجیان ایرانی در سرزمین وحی

 

*از تطهیر چهره شیطان بزرگ و کوبیدن بر طبل فراموشی گذشته تا عدم راهیابی نماینده ایران به مقر سازمان ملل در نیویورک با استدلال حضور ایشان در ماجرای تسخیر لانه جاسوسی و عملا عدم فراموشی گذشته توسط آمریکایی ها

 

*از برگرداندن اعتبار به پاسپورت ایرانی تا سقوط ادامه دار جایگاه جهانی پاسپورت ایرانی از رتبه 86 در سال 2013 به رتبه 98 در سال 2016

 

*از میل به برقراری ارتباط با سران اتحادیه اروپا و پهن کردن فرش قرمز برای آنها تا لجاجت و بی احترامی آنها در کشف حجاب و دیدار با عوامل فتنه در سفرهایشان و درخواست تاسیس دفتر حقوق بشر در تهران

 

*از فتح الفتوح نامیدن برجام و دست دادن ها و قدم زدن های غیر ضروری تا خلف وعده و به سخره گرفتن برجام از سوی آنها

 

مخلص کلام درباره عملکرد دولت یازدهم در سیاست خارجه کشور اینکه پر سر وصدا بودن و پر رنگ بودن لزوما بمعنای عملکرد موثر و قوی نیست.

 

 

فرهنگی اجتماعی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان سکاندار بخش فرهنگ در دولت یازدهم از خود عملکرد پرحاشیه ای را به جای گذاشته است،عملکردی که صدای انتقاد مراجع ، مجلس،هنرمندان و اعلام نارضایتی مقام معظم رهبری از وضعیت فرهنگی کشور را نیز در پی داشته.

 

در پی هجمه ی بی سابقه دشمنان قسم خورده اسلام و کشور با ابزارهای جنگ نرم من جمله:ماهواره،سینما،فضای مجازی،موسیقی و...که هدفی جز استهاله امت اسلامی از درون را ندارند،شایسته است که سکاندار بخش فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور در پی دستیابی به اهداف انقلاب اسلامی و کشور باشد نه آنکه مسیر حذف ممیزی،آزادی ممنوع القلم ها و ممنوع النشرها،بازبینی و پخش فیلم های توقیفی و سخیف،باز خوانی کتاب های سانسور شده،رفع فیلتر فیس بوک و آزاد شدن همخوانی زن و مرد و برگزاری کنسرت در شهرهای مقدس مشهد و قم را بپیماید.آری متاسفانه این ولنگاری فرهنگی به حدی رسید که رهبر معظم انقلاب به دفعات با حالت عتاب از نگرانی ها و دغدغه های فرهنگی خود سخن بگویند.

 

گوشه ای از اهم فعالیت های دولت یازدهم در حوزه ی فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

سینما

آش صدور مجوز برای فیلم های سخیف،سیاه نما،مشکل دار و شرم آور در این دولت آنچنان شور شد که در مورادی حتی صدای خود مسئولان دولت را نیز در آورد.آثاری که متاسفانه با وجود مخالفت های اهالی سینما و بعضا مراجع، هیچگونه برخوردی با آنها صورت نگرفت و در کمال تعجب و ناباوری به علت ساختار شکنی در حالی به فروش های میلیاردی بسیار بالا نیز دست یافتند که برای پخش برخی از آنها در خارج از کشور محدودیت سنی قائل شده اند.

 

برخی از تولیدات غیر قابل دفاع سینمایی دولت یازدهم: 50 کیلو آلبالو، نهنگ عنبر، لانتوری،آبنبات چوبی، گینس، فروشنده و..

 

موسیقی

(الکنسرت ماالکنسرت و ما ادراک ماالکنسرت) و من تو چه می دانیم کنسرت چیست؟

آری کنسرت نسخه ای شفا بخش و سحر آمیز است که می شود با آن از پاسخگویی به تمامی مشکلات و معضلات جوانان من جمله اشتغال،ازدواج و مسکن سر باز زد.

 

تقریبا به جرات می توان گفت که مهمترین اتفاق در حوزه ی موسیقیایی کشور پرداختن بیش از حد دولت یازدهم به پدیده کنسرت می باشد.

 

کنسرتی که در کمال تعجب با وجود مشکلات و معضلات اساسی و فراوان در شهر مقدس مشهد همچون مسئله حاشیه نشینی،اتمام طرح های ناتمام،مشکلات مردم در سهام های پدیده تبرک و پردیسبان و ...تبدیل شده است به دغدغه اول جناب رئیس جمهور و متولیان فرهنگی کشور.

 

و اما نقطه عطف ماجرای کنسرت، برگزاری کنسرت مختلط در شهر مقدس قم بود که سبب آزرده خاطر شدن مردم قم و مراجع معظم تقلید شد.

 

دفن غیر مجاز گروه موسیقی سگ های زرد با کارنامه ی علاقه به مسائل جنسی و اقدام علیه جمهوری اسلامی در قطعه هنرمندان و نام آوران بهشت زهرا یکی دیگر از شاهکارهای موسیقیایی دولت یازدهم بود.

 

مطبوعات و نشریات:

تحت فشار قرار دادن رسانه ها و مطبوعات برای نپرداختن به ماجرای فساد کرسنت و عدم شفاف سازی در مورد برجام و شکایت های متعدد توسط دولت از رسانه ها و مطبوعات، عملا با شعار آزادی بیان که از سوی رئیس دولت سر داده می شود مطابقت ندارد.

 

صحبت های حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهور که گفته بود"آن چه که واقعیت دارد این است که یک رابطه مستقیم و مشخص بین کاهش یارانه دریافتی توسط بعضی از رسانه ها و میزان انتقادشان به سیاست های دولت وجود دارد"نیز به خوبی موید وجود تبعیض در برخورد متولیان امر بین رسانه ها و مطبوعات است.حال و هوای این روزهای مطبوعات کشور بی شباهت به دوران انتشار روزنامه ای زنجیره ای در دوران گذشته نیست.روزنامه هایی که در آن موقع عملا سفارتخانه های کاغذی کشورهای غربی بودند.

 

واما امروز نیز روزنامه های خانوادگی و زنجیره ای در کشور وجود دارند که لغو یک سخنرانی برای آنها مهمتر از بزرگترین گردهمایی جهان یعنی لشکر 20 میلیونی اربعین و یا دست و پا زدن 10 میلیون نفر در آلودگی شهر تهران و هزار مشکل دیگر می باشد و متاسفانه بیشترین میزان آگهی های دولتی و یارانه کاغذ وزارت ارشاد نیز به این طیف خاص از مطبوعات تعلق دارد.

 

فضای مجازی

امروز تقریبا می توان لفظ فضای مجازی را در ایران مترادف با تلگرام در نظر گرفت.آمارهای مختلف در ایران نشان دهنده وجود بالغ بر 30 میلیون نفر مخاطب فعال در تلگرام می باشد که روزانه بالغ بر 3 ساعت در تلگرام حضور دارند و از آن استفاده می کنند.دولت یازدهم از ابتدای روی کار آمدنش درگیر پروژه فیلترینگ برنامه هایی چون وایبر،لاین،فیس بوک،توئیتر و تلگرام شد و بالاخره پس از کش و قوس های فراوان رای به عدم فیلتر تلگرام داده شد البته در صورت برخورد با کانال ها غیر اخلاقی و ضد انقلاب که مهمترین ایراد وارده به این نرم افزار اجتماعی موبایلی بود.نکته قابل تامل در برخورد با تلگرام پس از اجرای فیلتر هوشمند کانال های غیر اخلاقی،فعالیت کانال های ضد انقلاب است که دارای یک سر خط مشترک هستند و آن ایجاد تشویش،افتراء و استهزاء علیه تمامی ارکان نظام است و برای آنها هرچه منصوب به جمهوری اسلامی باشد از مصونیت برخوردار نیست.دست مایه استهزاء و افتراء این روزهای شبکه ضد انقلاب، مفاهیم والایی چون عزاداری سید الشهدا (ع)پیاده روی اربعین،شخصیت های نظام و حتی ساحت نورانی قرآن کریم می باشد.

 

اما تمام بحث فوق جهت این چند جمله می باشد که چگونه در عین شگفتی تمامی این کانال های ضد انقلاب با اسامی وحید آنلاین،مملکته،طنز سیاسی،آمد نیوز و...دولت یازدهم را جدا از ارکان نظام اسلامی پنداشته اند و در مورادی دست به رپرتاژ آگهی برای دولت نیز می زنند!

 

این تخریب ها علیه ارکان نظام و یک طیف سیاسی خاص و حمایت ها از دولت یازدهم و عدم عزم جدی دولت جهت فیلتر کردن این کانال های ضد انقلاب نتیجه گیری بدی را به ذهن مخاطب القاء می کند که امیدوارم اشتباه باشد!

 

از دیگر انتقادهای وارده به دولت یازدهم در مقوله فضای مجازی که رهبر انقلاب اهمیت آن را به اندازه خود انقلاب می دانند می توان در به تاخیر انداختن برگزاری منظم جلسات شورای عالی فضای مجازی و نبود عزم راسخ در اجرای مصوبات آن اشاره کرد.

 

نبود برنامه جامع در گسترش و حمایت از اینترنت ملی و تولید بازی های کامپیوتری که در سال بالغ بر14 میلیارد ساعت وقت در کشور صرف آن می شود نیز یکی دیگر از انتقادات وارده بر دولت یازدهم می باشد که متاسفانه هنوز اقدام شایستی در این حوزه رویت نشده است.

 

در پایان عرائضم شایان ذکر است که قطعا دولت یازدهم نیز حتما خدمات شایسته و ارزنده در حوزه های مختلف از خود به ثبت رسانیده است که متاسفانه اینجانب نسبت به آنها بی اطلاع بوده و مطالعه ای در این زمینه نداشته ام و امیدوارم دیگرانی پیدا شوند و آنها را برای بنده و ملت ایران شرح دهند.

 

و العاقبه للمتقین

سید هاشم فیروزی

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون