تاریخ خبر: کد خبر: 7630

نظر آیت الله طبسی درباره شورای نگهبان و رد صلاحیت‌ها

ر اساس قانون اساسی، نظارت شواری نگهبان یک نظارت استصوابی است، نه استطلاعی. اما در عین حال عده ای نظارت را استصوابی نمی دانند. این نوع تفکر آن ها از روی غرض ورزی نیست، بلکه نوع درک و برداشتشان از قانون است.

نظر آیت الله طبسی درباره شورای نگهبان و رد صلاحیت‌ها

به گزارش«قاصدنیوز»، آیت الله واعظ طبسی در دیدار اعضای هیئت نظارت بر انتخابات خراسان رضوی، افزود: امیدوارم این مجلس با تلاش منطقی و اصولی مسئولان، مجلسی باشد که تفکرهای متفاوت با حفظ اعتقاد و ایمان به قانون اساسی و انقلاب، بتوانند به آن راه یافته و بحث های اصولی و اساسی را مطرح کنند.

 

این عضو خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه در مجلس یکدست و بسته راه برای اظهار نظر، بحث و گفت و گو باز نمی ماند، اظهار کرد: مجلسی می تواند به دولت و انقلاب کمک کند که از نیروهای پاک، معتقد به اسلام و ولایت و برخوردار از پایه های مستحکم فکری تشکیل شده باشد.

 

آیت الله واعظ طبسی در بخش دیگری ضمن تشکر از تلاش های هیئت نظارت بر انتخابات، گفت: روشن است که بررسی صلاحیت854 نفر در استان، به ویژه برای افرادی که به خاطر ایمان و اعتقاد به نظام و نشان دادن حرکت رو به جلو جامعه و جمهوری اسلامی سعی و تلاش می کنند، کار ساده ای نیست.

 

وی حساسیت و اهمیت کار شورای نگهبان و هیئت های نظارت بر انتخابات را یاد آوری و عنوان کرد: به فرموده مقام معظم رهبری، هر فردی که در انتخابات ثبت نام می کند، یک حق دارد و ما که معتقد به اجرای عدالت هستیم، باید به طور کامل در راستای استیفای حقوق افراد دقت کنیم.

 

نماینده ولی فقیه در خراسان سپس با اشاره به برخی اختلاف نظرها درباره وظایف شورای نگهبان، تصریح کرد: به نظر من اشکالی در قانون وجود ندارد و تکلیف شورای نگهبان، هیئت های نظارت، ملاک ها، معیارها و همه آنچه باید رعایت شود، روشن است.

 

وی اختلاف نظرها را ناشی از برداشت های متفاوت از قانون دانست و گفت: بر اساس قانون اساسی، نظارت شواری نگهبان یک نظارت استصوابی است، نه استطلاعی. اما در عین حال عده ای نظارت را استصوابی نمی دانند. این نوع تفکر آن ها از روی غرض ورزی نیست، بلکه نوع درک و برداشتشان از قانون است.

 

دقت نظر در ملاک ها و معیارها

آیت الله واعظ طبسی در ادامه بر ضرورت دقت نظر در ملاک ها و معیارهای سنجش افکار، اعتقادات و پایه های فکری داوطلبان تاکید و عنوان کرد: ممکن است افرادی سابقه خوبی نداشته باشند، ولی امروز به آغوش ملت، اسلام و انقلاب بازگشته اند. در نقطه مقابل هم ممکن است عده ای به ولایت و دین داری تظاهر کنند، در حالی که معنی ولایت را نمی فهمند و بر این اساس به آن عمل هم نکرده اند و نمی کنند.

 

تولیت آستان قدس رضوی افزود: از این رو باید با دقت، اطراف و جوانب قضایا را سنجید و با عجله و شتاب نیز تصمیم نگرفت.

 

وی با تاکید بر اینکه همه امور به گونه ای به مجلس بستگی دارد، اظهار کرد: یکی از مواردی که انسان باید در پیشگاه خداوند متعال پاسخگو باشد، حق الناس است و خداوند از آن نمی گذرد، گفتن جمله ای است که به موقعیت اجتماعی یک فرد لطمه می زند. یا اینکه خدای ناکرده به خاطر سوء برداشت، افرادی که صلاحیت ندارند، وارد مجلس شوند.

 

نقش بی بدیل رهبری در مذاکرات هسته ای

آیت الله واعظ طبسی هم چنین در این دیدار با اشاره به حوادثی که در دوران زعامت مقام معظم رهبری به وقوع پیوسته است، گفت: در این دوره اتفاقات بسیار فوق العاده ای را شاهد بودیم که به یک تدبیر حکیمانه نیاز داشت و این امر به خوبی از سوی رهبر معظم انقلاب صورت گرفت.

 

وی مذاکرات هسته ای را به عنوان یکی از مصادیق این موضوع ذکر و عنوان کرد: البته معنی مذاکرات این نیست که همه چیز ما به مذاکره و تحریم بستگی داشت. ما ایستادیم، مقاومت کردیم، دستورات رهبری را عمل کردیم و به نتیجه رسیدیم. ان شالله در آینده هم بر اساس عمل کامل و اعتقاد به راه و روش ایشان کار را دنبال می کنیم.

 

منبع: روابط عمومی آستان قدس رضوی

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون