تاریخ خبر: کد خبر: 7021

نقش رسانه ملی در پیشگیری از حوادث قابل تبدیل به بحران‌های اجتماعی، اقتصادی چیست؟

ماهی‌گیری «بی‌بی‌سی» از آب گل آلود ماجرای «پدیده»+فیلم

پس از این‌که معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی خبر از بررسی‌ها برای شروع به‌کار مجدد پدیده داده بود، بی‌بی‌سی فارسی این موضوع را به تریبون عمومی خود کشانده است.

ماهی‌گیری «بی‌بی‌سی» از آب گل آلود ماجرای «پدیده»+فیلم

به گزارش «قاصدنیوز»، شرکت پدیده شاندیز از اواسط دهه 1380 برای توسعه پروژه‌های ساختمانی در نزدیکی مشهد تاسیس شد و با فروش سهام به جذب سرمایه اقدام نمود. قیمت سهام پدیده شاندیز، که توسط خود شرکت تعیین و فروخته می‌شد، طی مدت کوتاهی چند برابر شد.

 

ولی از سال گذشته شرکت پدیده با اتهاماتی در زمینه تغییر کاربری اراضی و همین طور چگونگی معاملات سهامش روبرو شده است به دنبال این مساله، بسیاری از سهامداران خواستار فروش شدند اما به دلیل تعداد زیاد متقاضیان فروش سهام، برای آن‌ها حواله‌های چند ماهه صادر شد. حواله‌هایی که البته هنوز هم برای برخی سهامداران نقد شده است!

 

در همین رابطه و پس از این‌که معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی خبر از بررسی‌ها برای شروع به‌کار مجدد پدیده داده بود، بی‌بی‌سی فارسی این موضوع را به تریبون عمومی خود کشانده است.

 

پیروز حناچی،‌‌ معاون وزیر راه و شهرسازی گفته: «گزارش کارشناسی و نظر دستگاه های ارایه شده و مراجع ذیربط در حال بررسی شروع به کار مجدد پروژه های پدیده شاندیز هستند و اگر هم مجوزی برای فعالیت دوباره داده شود و با شروع به کار پروژه ها موافقت شود، شرط ما این است که مدیرعامل پروژه باید تغییر کند.»

 

اما برنامه تعاملی نوبت نوبت شما در حالی سوالِ "درباره تعطیلی موقت پدیده شاندیز چه فکر می‌کنید؟" را مطرح کرده که در اثنای این برنامه به طور خاص تلاش دارد تا "دفاع از پدیده شاندیز" و "محکوم کردن صدا و سیمای ایران" را به مخاطبانش القاء کند.

 

کاربران برنامه تعاملی در تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی قبل این‌که مجوزی برای سخن گفتن در استدیو داشته باشند، یک نوبت به صورت کامل باید به پرسش‌های شبکه در تماس تلفنی یا اینترنتی پاسخ دهند. عاملی که این امکان را به شبکه می‌دهد تا نظرات مطرح شده روی آنتن را به موضوعاتی خاص، محدود نمایند. در این برنامه نیز از جمله نکاتی که به صورت مکرر توسط شرکت‌کنندگان برنامه مطرح می‌شود، "انتقاد از مجوز تبلیغات پدیده در صدا و سیما" و "بی‌اعتمادی مردم به دستگاه‌های حاکمیت با زیر سوال بردنِ سلامت نظام اداری" است.

 

جزییات بیشتر در رابطه با موضوع شرکت پدیده از نگاه بی‌بی‌سی را در ویدئو کلیپ ذیل ببینید:

 

دانلود

بی‌بی‌سی فارسی پیش از این گفته بود: «رشد بی‌وقفه ارزش سهام این شرکت، حساسیت را نسبت به این مجموعه و مالکان آن افزایش داد.»

 

شایان ذکر است که ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی اعلام کرده: «به دنبال احقاق حقوق سهامداران شرکت پدیده شاندیز است و با توجه به مشخص بودن اراضی تصرف شده، جای نگرانی برای دریافت مطالبات سهامداران وجود ندارد.»

 

پی نوشت:
۱- شرط دولت برای فعالیت دوباره پدیده شاندیز، ایلنا.
۲- آخرین وضعیت رسیدگی به احقاق حقوق مردم به عنوان سهامداران پدیده شاندیز، پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی.

 

منبع: رسانه ایران

کلمات کلیدی

  • رضا 1 0

    هیشکی نظر نداده یا شمام با نظرها همون کاری رو می کنین که بی بی سی می کنه؟

ارسال نظر

تریبون