تاریخ خبر: کد خبر: 7020

رسانه‌های جبهه فرهنگی انقلاب «نمایشگاه مطبوعات» را تحریم کردند

خبرگزاری فارس، خبرگزاری تسنیم، روزنامه وطن امروز،‌ هفته‌نامه 9 دی، سایت‌ مشرق نیوز، جهان نیوز، رجانیوز، پایگاه اطلاع‌رسانی دانا و روزنامه کیهان رسانه‌هایی هستند که اعلام کرده‌اند به دلیل عدم وجود فضای آزاد رسانه‌ای از حضور در نمایشگاه مطبوعات انصراف می‌دهند.

به گزارش «قاصدنیوز»، داستان از سال 92 شروع شد. زمانی که پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، یک اتفاق عجیب افتاد و نمایشگاه مطبوعات برای نخستین بار برگزار نشد! این در حالی بود که نمایشگاه مطبوعات به دلیل برخورد رسانه‌ها و جریانات مختلف سیاسی و فرهنگی، محلی مناسب برای طرح بحث‌های آزاد و به دور از مصلحت‌های رایج بود.

 

این اتفاق اما بدون واکنش روشنفکرها که همیشه از آزادی بیان در رسانه و مطبوعات سخن می‌گفتند و رسانه‌ها را رکن نخست آزادی بیان قلمداد می‌کردند، همراه بود.

 

اما موضوع تنها به نمایشگاه مطبوعات منتهی نشده است و در دو سال گذشته معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، با رفتارهای یک جانبه مشهود علیه رسانه‌های منتقد و در له رسانه‌های حامی دولت، اعتراض بسیاری از اهالی رسانه را در پی داشته است.

 

البته موضوع فقط در یک‌جانبه‌گری‌ معاونت مطبوعاتی که نمونه آن در تخصیص اندک یارانه مطبوعات به رسانه‌های حامی انقلاب مشهود است، ختم نمی‌شد. در طول حیات دولت یازدهم متاسفانه بر خلاف برخی ادعاهای مطرح شده، هرگونه انتقاد از عملکرد دولت در همه زمینه‌ها، با واکنش سخت و حتی امنیتی مواجه شده است که در این زمینه می‌توان به توقیف هفته‌نامه «9 دی» و دادگاهی شدن روزنامه «وطن امروز» اشاره کرد. در کنار این دو روزنامه به تذکرهای دائمی معاونت مطبوعاتی به رسانه‌های منتقد هم باید اشاره کرد که تقریبا نگارش هر نوع مطلب انتقادی را خلاف قانون تفسیر می کنند.

 

در همین راستا و با توجه به فشار روزافزون به رسانه‌های انقلابی، رسانه‌های جبهه فرهنگی انقلاب در اعتراض به فضای بسته و خفقان موجود، از حضور در نمایشگاه مطبوعات انصراف دادند. حلقه وصل، خبرگزاری فارس، خبرگزاری تسنیم، روزنامه وطن امروز،‌ هفته‌نامه 9 دی، سایت‌ مشرق نیوز، جهان نیوز، رجانیوز، پایگاه اطلاع‌رسانی دانا و روزنامه کیهان رسانه‌هایی هستند که اعلام کرده‌اند به دلیل عدم وجود فضای آزاد رسانه‌ای از حضور در نمایشگاه مطبوعات انصراف می‌دهند.

 

این در حالی است که اساساً نمایشگاه مطبوعات قرار است نمادی واقعی از آزادی فضای مطبوعاتی و رسانه‌ای باشد ولی اینگونه برخوردها اصالت و فلسفه وجود نمایشگاه مطبوعات را زیرسوال می‌برد و تنها آن را تبدیل به ویترین رسانه‌های چرب‌زبانِ حامی دولت و معاونت مطبوعاتی خواهد کرد.

 

با توجه به عدم شرکت این رسانه‌‌ها به نظر می‌رسد امسال شاهد هر چه کمرنگ‌تر شدن جذابیت نمایشگاه مطبوعات باشیم، موضوعی که با برخورد یک سویه وزارت ارشاد که بر خلاف ادعاهایشان صورت می‌گیرد، قابل پیش‌بینی بود. البته یک دست کردن رسانه‌ها برای دولتی که منتقدینش را بر نمی‌تابد، قطعا اتفاق خوبی خواهد بود!

 

منبع: حلقه وصل

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون