تاریخ خبر: کد خبر: 6262

«ندایی» که در نطفه خفه شد

حزب اصلاح‌طلب ندای ایرانیان در آذر سال گذشته بعد از اعلام موافقت کمیسیون ماده١٠ احزاب وزارت کشور با انتشار بیانیه‌ای اعلام موجودیت کرد تا مگر به « قوام و غنای جامعه مدنی، به عنوان حیاتی‌ترین موضوع امروز اصلاحات و کشور» و «تحقق عدالت، آزادی و مردم‌سالاری » در کشور کمکی برساند

 «ندایی» که در نطفه خفه شد

به گزارش «قاصدنیوز»، حزب اصلاح‌طلب ندای ایرانیان در آذر سال گذشته بعد از اعلام موافقت کمیسیون ماده١٠ احزاب وزارت کشور با انتشار بیانیه‌ای اعلام موجودیت کرد تا مگر به « قوام و غنای جامعه مدنی، به عنوان حیاتی‌ترین موضوع امروز اصلاحات و کشور» و «تحقق عدالت، آزادی و مردم‌سالاری » در کشور کمکی برساند. موسس این حزب سید محمدصادق خرازی، سفیر و معاون نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد (۱۹۸۹ تا ۱۹۹۵) و سفیر ایران در فرانسه (۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶) و مشاور ارشد رئیس دولت اصلاحات بود که از همان ابتدا بر مشی اصلاح‌طلبانه خود و حزبش اقرار کرد و حتی «ندا» را نسل دوم اصلاح‌طلبی خواند و گفت: « مگر می‌شود نسل اول و دوم اصلاح‌طلبان با هم تعامل نداشته باشند؟» او حتی گفت که برای تشکیل ندا نظر رئیس دولت اصلاحات را نیز جلب کرده است و او نیز با «ندا» موافق است.


با اینکه بعضی از اصلاح‌طلبان ترس داشتند که مبادا «ندا» دنبال حداقلی کردن خواسته‌های اصلاحات باشد مواضع اصلاح‌طلبانه سفت و سخت خرازی و دیگر اعضای گروه این شائبه را تا حدودی از بین برد. خرازی گفته بود: «هر چیزی که رئیس دولت اصلاحات قبول کند ما هم قبول داریم». او حتی معتقد بود: « برای زدودن احمدی‌نژادیسم تلاش خواهند کرد ولو خون بخواهد!»


با همین مواضع بود که در وصف «حزب ندای ایرانیان» قلم فرسایی‌ها شد تا جایی که زیباکلام اصلاح‌طلب گفت: ندای ایرانیان این پتانسیل را دارد تا قوی‌ترین و فراگیرترین حزب ایران باشد! هر چه بود تا چندی روزگار ندای ایرانی‌ها به خوشی گذشت. این حزب نمایندگی‌های خود را در بسیاری از شهرها گستراند تا خود را به صورت جدی برای انتخابات مجلس دهم آماده کند اما این خوشی دوامی‌ نیاورد.


در مورد شخصیت صادق خرازی باید گفت که وی مرد رُکی است. یادم نمی‌رود که در یکی از نشست‌های خبری‌اش در مشهد، سه موبایل صفحه بزرگ روبه رویش بود و سه مشاورش مدام با او ارتباط داشتند تا مبادا حرفی از دهانش در برود. او خودش نیز مراقب بود و از اول تا آخر سرش را از روی آن موبایل‌ها بالا نیاورد اما مثل اینکه این مشاوران او در مصاحبه وی با هفته‌نامه مثلث کنارش نبودند تا مراقبش باشند.


صادق خرازی در بخشی از مصاحبه خود با مثلث گفت: «من اصلاح‌طلبی که نمادش خارج از کشور باشد و پول بگیرد را قبول ندارم. اینکه بروند و اتهام بزنند و بدوبیراه بگویند و شانتاژ کنند را قبول ندارم. کسانی را یادم است که در دورانی که سفیر بودم با خارجی‌ها مذاکره می‌کردند و به دشمن ‌گرا می‌دادند؛ من آن‌ها را به عنوان اصلاح‌طلب قبول ندارم. لیستشان را هم دارم و اگر قرار باشد روزی ارائه دهم، ارائه خواهم داد.»


خرازی فکر نمی‌کرد این صحبت‌ها که می‌توانست به داد اصلاح‌طلبان معتدلی برسد که به خاطر تندروها از دایره سیاست خارج شدند، این‌گونه با واکنش تند دوستان قدیمی‌خود رو‌به‌رو شود. زیباکلامی‌که می‌گفت «ندا» می‌تواند فراگیرترین حزب ایران باشد در واکنش به این صحبت‌های خرازی گفت که او یک پوپولیست احمدی نژادی است و می‌خواهد با این حرف‌ها عزیز دل اصول‌گراها باشد» عبدا... رمضان‌زاده عضو حزب منحله مشارکت در صفحه شخصی خود در فیسبوک نوشت: «به نظر شما لیست دیپلمات‌های قاچاقچی نسخ خطی کتاب‌های قدیمی‌در جیب کیست؟» 


محمدعلی ابطحی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور دولت اصلاحات نیز در واکنش به اظهارات خرازی، در صفحه شخصی فیسبوکش نوشت: به لیست رمضان زاده «قاچاق زیر خاکی» را هم اضافه کنید. پورنجاتی یکی دیگر از اعضای مشارکت نیز در متنی تمسخرآمیز خطاب به خرازی نوشت: « اگه گفتی دوای درد او چیست؟/ بیاد کاندید بشه، آن هم سر لیست!» و در نهایت روزنامه اعتماد نیز از خرازی خواست رزومه کوچکی از فعالیت‌های اصلاح‌طلبانه‌‌اش را ارائه دهد!


این‌ها تنها بخشی از واکنش‌های آشکار به اظهارات خرازی بود تا آنجا که این « امید نسل جوان اصلاح‌طلبان» به یک زیرخاکی قاچاق کن تبدیل شد.


آنچه به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان تندرو، ندا را بر نتابیدند و از اظهارات اخیر خرازی برای سرکوب وی و تیمش کمال بهره را بردند. بی‌شک فردی که این‌گونه با رسانه‌های اصول‌گرا مصاحبه می‌کند و هر از گاهی در صداوسیما حاضر می‌شود تا نظر خود را در مورد مسائل سیاسی روز بیان کند، مورد پسند جریان تندروی اصلاح‌طلب نیست که اخیرا زیر پرچم یک حزب جدید دور هم جمع شده‌اند.


روز گذشته صادق خرازی تحت همین فشارها از سمت خود در حزب ندای ایرانیان استعفا کرد. این استعفا علاوه بر نمایش شکاف نسل اول و دوم اصلاح‌طلبان بیانگر خیز برداشتن تندروها به سمت قدرت نیز هست.

 

منبع: روزنامه شهرآرا/ رضا حاتمی وفا

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون