تاریخ خبر: کد خبر: 5967

زاکانی: صالحی می‌گفت دعا کنید توافق به هم بخورد/مدیر ارشد هسته ای مشغول فعالیت در شرکت آب و فاضلاب!/ نابودی ۸۰ درصد سانتریفیوژها

دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه کسی که برای ما غنی‌سازی ۳.۵ درصد را ایجاد کرد از صنعت هسته‌ای بیرونش کرده و هم‌اکنون در آب و فاضلاب کار می‌کند، گفت: ۵۰ درصد سانتریفیوژها در زمان برچیده شدن و ۳۰ درصد در زمان جابجایی نابود می‌شوند.

زاکانی: صالحی می‌گفت دعا کنید توافق به هم بخورد/مدیر ارشد هسته ای مشغول فعالیت در شرکت آب و فاضلاب!/ نابودی ۸۰ درصد سانتریفیوژها

به گزارش قاصدنیوز، علیرضا زاکانی دبیرکل جمعیت رهپویان صبح امروز (یکشنبه) در سخنانی در مرکز نوآوری پژوهشگاه شاخص‌پژوه با اشاره به توافق نهایی هسته‌ای اظهار داشت: آقای صالحی در مجلس به ما می‌گفت بروید دعا کنید توافق بهم بخورد چون واقعاً خطرناک است، برای فروش لوازم و تکنولوژی گلوگاهی درست کرده‌اند که کسی جرأت نکند به ما HighTec بفروشد.

 

وی افزود: رئیس سازمان انرژی اتمی می‌گفت که در زمان برچیده شدن سانتریفیوژها ۵۰ درصد آنها از بین می‌رود و در زمان جابجایی نیز ۳۰ درصد نابود می‌شود، در حوزه علم و فناوری و تحقیق و توسعه محدودیت‌های وحشتناکی در «برجام» برای ایران اعمال شده است.

 

دبیرکل جمعیت رهپویان در ادامه تصریح کرد: غرب در نقشه راه خود تلاش می‌کند که ما را از یک موضع فعال به موضع انفعال بکشاند، با بررسی‌هایی که ما در مجلس انجام داده‌ایم به این نتیجه رسیده‌ایم که تحریم‌ها برداشته نخواهند شد بلکه به عنوان مثال تحریم سوئیفت ۸ سال دیگر برداشته می‌شود.

 

زاکانی یادآور شد: تیم هسته‌ای را متهم به خیانت نمی‌کنیم ولی می‌گوییم زور آنها نرسیده و باید به آنها کمک کنیم تا بروند و سطح توافق را بالاتر ببرند، کسی که برای ما غنی‌سازی ۳.۵ درصد را ایجاد کرد از صنعت هسته‌ای بیرونش کرده و هم‌اکنون در آب و فاضلاب کار می‌کند؛ می‌گویند که غنی‌سازی برای ما ۳ برابر هزینه تمام می‌شود و خرید آن بهتر است، حرف ما این است که اگر فناوری غنی‌سازی نداشته باشیم به ما نمی‌فروشند، یکی از آفت‌های کشور ما مواجهه نگاه سیاسی با منافع ملی است، اگر به آسیب‌های موجود در «برجام» توجه نکنیم دچار رکود جدی علمی می‌شویم.

 

نماینده تهران در مجلس در پایان خاطرنشان کرد: یکی از دلایل مشکلات کشور نگاه سیاسی به موضوع فساد است، این اشتباه را آقای احمدی‌نژاد انجام داد و آقای روحانی هم همان راه را دنبال می‌کند.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی توزیع پول در جامعه را یکی از اقدامات اشتباه دولت احمدی‌نژاد خواند و اظهار داشت: ما در مجلس گفتیم که ۲۹ هزار میلیارد تومان از محل صرفه‌جویی یارانه‌ها به دست می‌آید و شما نصف آن را بین مردم براساس اولویت تقسیم کنید ولی آقای احمدی‌نژاد ۲۹ هزار میلیارد تومان را برد و ۱۲ هزار میلیارد تومان نیز از بانک قرض گرفت و یارانه داد و یک ریال از این یارانه به تولید و صنعت نرسید.

 

وی ادامه داد: این دولت نیز عین همان دولت قبل کارها را انجام می‌دهد و آنها در برخی موارد که به آنها تذکر می‌دهیم علنا به ما می‌گویند انجام این کار برای ما هزینه سیاسی دارد.

 

زاکانی افزود: آقای روحانی می‌‌گوید ما به حساب مردم سرک نمی‌کشیم ولی معاون یک وزیر در کمیسیون می‌گوید که این حرف یک شعار است و ما اگر سرک نکشیم نمی‌توانیم زندگی کنیم.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این دولت دردسر جدیدی را نیز با عنوان اصلاح نظام سلامت ایجاد کرده؛‌ این مسئله برای من به عنوان یک پزشک خوشحال‌کننده است اما برای جامعه یک مسکن مقطعی است.

 

وی ادامه داد: وقتی با مسئولین سازمان برنامه و بودجه صحبت می‌کنیم آنها وحشت کردند و می‌گویند همان بلایی که یارانه‌ها بر سر کشور آورد دوباره دارد ایجاد می‌شود و دیگر منابعی برای این کار ندارند و یکی از وزیران همین دولت به من گفت که این یک فاجعه بزرگ است.

 

زاکانی با تاکید براینکه مشکل کشور با این نگاه‌های سیاست‌زده حل نمی‌شود اظهار داشت: احمدی‌نژاد با شعار عدالت و مبارزه با فساد آمد ولی وقتی در جایگاه قدرت قرار گرفت برای خود حریم قائل شد و خط قرمز تعیین کرد.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مبارزه با فساد چپ و راست نمی‌شناسد تصریح کرد: معمولا کسی سراغ وزیر اطلاعات نمی‌رود ولی وقتی آقای یونسی وزیر اطلاعات بود و معاون وی خطا کرد من به سراغش رفتم و همان موقع وی را برای اولین بار به صحن آوردیم.

 

وی ادامه داد: یکی از مدیران آقای یونسی پیش من آمد تا من را تطمیع کند ولی نتوانست کاری از پیش ببرد و صبح روز بعد رسما آمدند و من را تهدید کردند و گفتند از خودت چیزی نداری اما از دوستانت مسائلی در اختیارمان است که من آنها را از دفتر بیرون کردم و گفتم که دوستانم در بهشت زهرا خوابیده‌اند و با عنایت همان‌ها پدرتان را در می‌آورم.

 

زاکانی ادامه داد: البته از جناح دیگر نیز شاهد مثال‌هایی وجود دارد؛ وقتی می‌خواستیم گزارش عملکرد مرتضوی را در مجلس هفتم بخوانیم همین شیخ قدرت علیخانی که از جناح چپ هم هست آبستراکسیون کرد تا گزارش خوانده نشود.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع کرسنت ادامه داد: مسئله کرسنت در زمان وزارت همین وزیر نفت فعلی رخ داده است که یک فاجعه ملی است.

 

وی اضافه کرد: هم‌اکنون شرکت ترکیه‌ای ۲.۸ میلیارد دلار از ما درخواست غرامت کرده و دوباره برای گرفتن غرامت نامه زده است و ما در این قضیه محکوم شدیم؛ از وزیر فرهنگ در مجلس سوال کردیم که چرا اجازه نمی‌دهید در مورد کرسنت حرف بزنیم و ایشان پاسخ داد چون ما ۱۴ میلیارد دلار ضرر کرده‌ایم؛ البته یک رقم حدودی از سوی وزیر فرهنگ ذکر شد و ضرر ما از بین ۱۴ میلیارد دلار تا ۳۰ میلیارد دلار پیش‌بینی می‌شود.

 

زاکانی ادامه داد: یکی از علل مخالفت من با وزیر نفت این بود که ما می‌گفتیم اگر منصوب شوی ما در این قضیه محکوم می‌شویم زیرا معاون شما این قرارداد را امضا کرده است.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نطق ۱۰ دقیقه‌ای خود در مخالفت با وزارت زنگنه تصریح کرد: وزیر تنها حرفی که زد این بود که من حاکمیت سرزمینی را لغو نکردم. من به جایگاه هیات رئیسه رفتم و گفتم سند این موضوع را دارم و آقای زنگنه دروغ می‌گوید ولی آقای لاریجانی برخلاف قانون اجازه صحبت کردن نداد و گفت اگر تو حرف بزنی مجلس به هم می‌ریزد.

 

وی با اشاره به روند تصویب متن برجام در داخل کشور گفت: دولت اصرار داشت برجام تصویب شود ولی رهبر انقلاب فرمودند هم مجلس باید این توافق را بررسی کند و هم اهل علم باید آن را مورد موشکافی قرار دهند؛ رهبری نیز هنوز هیچ موضع مشخصی درباره توافق نگرفتند و البته موضوع حمایت از تیم مذاکره‌کننده همواره بوده، هست و خواهد بود.

 

زاکانی ادامه داد: شورای عالی امنیت ملی و مجلس در حال بررسی برجام هستند زیرا هنوز برخی ابعاد آن مشخص نیست و باید حقوق‌دانان بین‌المللی بنشینند و تعهدات ما و طرف مقابل را با دقت بررسی کنند تا مشخص شود کدام بخش نافی استقلال و امنیت ملی ما هست و کدام بخش نیست.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به اهمیت دانش و فناوری در کشور گفت: شعار دادن در زمینه علم و فناوری بسیار زیبا است ولی عمل کردن به آن طاقت‌فرسا خواهد بود.

 

وی با اشاره به جایگاه انقلاب اسلامی در ابتدای پیروزی و وضعیت جهانی در آن زمان گفت: ما در ابتدای پیروزی انقلاب بین دو گروه کشور قرار داشتیم یکی کشورهای سلطه‌گر و دیگری کشورهای سلطه‌پذیر و ایران گروهی جدید را به نام کشورهای سلطه‌ستیز ایجاد کرد.

 

زاکانی ادامه داد: هم‌اکنون می‌بینیم که کشورهای سلطه‌پذیر تمایلشان به سلطه‌ستیزی بیشتر شده و قدرت کشورهای سلطه‌گر نیز کاهش یافته است.

 

وی استراتژی آمریکا در طول ۲۵ سال گذشته درباره جهان را یادآور شد و ادامه داد: بوش پدر سپتامبر ۱۹۹۱ اعلام کرد که ما نظم نوین جهانی می‌خواهیم که یعنی دهکده‌ای به کدخدایی آمریکا ایجاد خواهد شد؛ سه ماه بعد شوروی فروپاشید و همه فکر می‌کردند که دنیا یک طرفه شده است.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر بوش پسر اعلام کرد که من به دنبال خاورمیانه بزرگ هستم؛ در همان ایام از رهبر انقلاب در دانشگاه شهید بهشتی سوال شد که آمریکا بعداز افغانستان و عراق به سراغ کدام کشور خواهد رفت و ایشان پاسخ دادند که آمریکا به سراغ عربستان یا مصر می‌رود و بعدها اسناد تلاش آمریکا برای تقسیم عربستان به سه کشور به دست آمد.

 

زاکانی ادامه داد: سال ۸۵ وقتی رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان حمله کرد خانم رایس وزیر امور خارجه آمریکا گفت که ما به دنبال خاورمیانه جدید هستیم و ۴ کشور لبنان، سوریه، عراق و ایران را می‌خواهیم تغییر دهیم.

 

وی با اشاره به شکست‌های آمریکا در جنگ‌های مختلف علیه لبنان و مردم غزه تصریح کرد: ابرقدرتی که می‌خواست دنیا را تغییر دهد عملا در یک باریکه ۲۰ کیلومتری به نام غزه گرفتار شد.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پایه‌گذاری اسلام ناب محمدی از سوی امام خمینی را یک جریان جدید اسلامی در جهان خواند و افزود: هم‌اکنون می‌بینید ترکیه که نماینده اسلام سکولار است در شرایط بحرانی قرار دارد و عربستان نیز به عنوان نماینده اسلام متحجر وضعیت ذلت‌بارتری از گذشته دارد.

 

زاکانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با وجود مشکلات بسیار راسخ‌تر از گذشته عمل می‌کند گفت: همه تهدیدات برای ما فرصت است و هنر ما نیز در طول انقلاب این بوده که تهدیداتی مانند جنگ را به فرصت تبدیل کرده‌ایم و امروز نیز این تهدیدات فرصتی است تا به عنوان مثال کشور را از وابسته بودن به نفت نجات دهیم.

 

وی با تاکید بر لزوم تبعیت از نگاه تمدن‌ساز امام و رهبری تصریح کرد: این نگاه تمدنی محدود به ایران نیست ولی به دنبال ساختن الگویی از مجموعه علمی، فکری و فناوری برای جهان در ایران است و در این نگاه تمدنی نقش علم و عالم بسیار ویژه خواهد بود.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نقش علم و فناوری را در طبقه‌بندی جهانی نقشی درجه یک خواند و اظهار داشت: در تقسیم‌بندی آمریکا در نظم نوین جهانی یک تقسیم‌بندی دو طبقه را شاهد هستیم که آمریکا در بالا و دیگر کشورها در طبقه دوم قرار دارند و هرکه در این محور باشد نفع برده و اگر کسی خارج از این محور عمل کند مورد غضب قرار می‌گیرد.

 

زاکانی ادامه داد: نگاه دیگر در این زمینه نگاه اروپا، روسیه و چین است؛ آنها می‌گویند که ما قبول داریم که آمریکا در راس هرم است و ما در طبقه دوم و دیگر کشورها در طبقات پایین‌تر تقسیم می‌شوند.

 

منبع: جهان نیوز

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون