تاریخ خبر: کد خبر: 5825

نامه 100تشکل دانشجویی خطاب به مجلس و شورایعالی امنیت ملی

بیش از ۱۰۰ تشکل دانشجویی کشور در نامه‌ای خطاب به شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی نکاتی را راجع به موضوع مذاکرات هسته‌ای یادآوری کردند.

نامه 100تشکل دانشجویی خطاب به مجلس و شورایعالی امنیت ملی

به گزارش «قاصدنیوز» بیش از ۱۰۰ تشکل دانشجویی سراسر کشور در نامه ای با محوریت موضوعی قطعنامه اخیر سازمان ملل و متن منتشر شده با عنوان «جمع بندی مذاکرات هسته ای» نکاتی را خطاب به شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی بیان کردند.

 

متن کامل این بیانیه که در اختیار «خبرگزاری دانشجو» قرار گرفته به شرح زیر است:

 

حضور اعضای شورای عالی امنیت ملی

 

با عرض سلام و احترام

 

پس از قرائت بیانیه مشترک و انتشار متن برجام شاهد موضع گیری‌هایی متفاوت در رسانه‌ها و نخبگان بودیم. به نظر می‌رسد تحلیل‌ها و موضع‌گیری‌های عجولانه قبل و بعد از انتشار متن، توسط نخبگان، جهت‌گیری‌های سیاست‌زده توسط بنگاه‌های خبری – تحلیلی و ایجاد فضای جشن‌های خیابانی، باعث غلبه فضای احساسی بر مواجهه خردمندانه در فضای عمومی جامعه شد.

 

بعد از انتشار متن برجام، برخی از چهره‌های سیاسی با نیات متفاوت سعی کردند با ارائه تحلیل بی‌اساس خود مبنی بر مطلع بودن و موافقت ضمنی رهبری با متن جمع‌بندی مذاکرات، راه بررسی دقیق متن و سنجش عیار توافق را ببندند. با توجه به «مشخص بودن خطوط قرمز نظام»، «یکسان بودن مواضع رهبری در جلسات خصوصی و عمومی»، «عدم ورود ایشان به جزئیات روند مذاکرات» و «مطالبه رهبری مبنی بر ملاحظه با دقت در متن و قرار گرفتن در مسیر قانونی پیش‌بینی شده» تحلیل ذکر شده بی‌اساس است.

 

بنابر فرمایش رهبر انقلاب که فرمودند «انتظار ما این است که دست‌اندرکاران، با دقّت مصالح را -مصالح کشور را، مصالح ملّی را- در نظر بگیرند و آنچه را تحویل ملّت خواهندداد، بتوانند با گردن افراشته، در مقابل خدای متعال هم ارائه بدهند.» (27/04/1394)، جنبش دانشجویی از اعضای محترم شورای عالی امنیت ملی انتظار دارد فارغ از هر سمت لشگری و کشوری، به عنوان حافظان منافع ملت ایران، در این برهه از نبرد تاریخی حق و باطل، وظیفه خود را به نحو احسن اجرا نمایند و بدانند عملکرد ایشان در حافظه تاریخی ملت ایران خواهدماند. 

 

جنبش دانشجویی پس از بررسی‌های دقیق متن منتشرشده برجام و تطبیق آن با خطوط قرمز صریح نظام، نکات زیر را بیان می‌دارد:

 

الف) جنبش دانشجویی فراموش نکرده‌است که اصلی ترین هدف برای ورود به این سطح از مذاکرات، برچیده شدن تمام تحریم‌ها به صورت یک‌جا در عین حفظ حقوق هسته‌ای کشور بود. دولت با وعده لغو کامل همه تحریم‌ها وارد مذاکره با غرب شد؛ این درحالی است که با رجوع به متن توافق شده در می‌یابیم که اکثر تحریم‌ها هم‌چنان پابرجا خواهدماند و تحریم‌های معدودی که مرتبط با هسته‌ای هستند، به جز در مورد قطعنامه‌های شورای امنیت، همه تعلیق یا متوقف خواهندشد. نکته تاسف‌بارتر این که تعلیق یا توقف همین تحریم ها هم منوط به اقدام ایران و راستی آزمایی و بازرسی های گسترده آژانس شده‌است. به عنوان مثال براساس بند 21 برجام بخشی از تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای امریکا پس از اجرای اقدامات ایران و راستی‌آزمایی آژانس، تعلیق (cease) می‌شود و از این نمونه ها در متن فراوان یافت می‌شود.

 

در مورد تحریم‌های مربوط به قطعنامه‌های شورای‌امنیت طبق بند 6 و 7 پاراگراف‌های اجرایی متن قطعنامه، هر زمان که مدیر کل به این نتیجه‌ی کلان رسید که تمام مواد هسته‌ای در ایران تحت فعالیت‌های صلح‌آمیز است، شورای‌امنیت تصمیم می‌گیرد که تمهیدات هفت قطعنامه‌ی پیشین را لغو کند. حال سوال این‌جاست که مدیر کل آژانس با چه مکانیزمی قرار است به این نتیجه‌ی کلان برسد که تمام مواد هسته‌ای در ایران تحت فعالیت‌های صلح‌آمیز است؟ آیا جز این است که باید تک تک خانه‌ها و وجب به وجب سرزمین کشور را جستجو کنند تا اطمینان حاصل کند؟ وقتی که تحریم ها طی یک ساختار بسیار پیچیده و چند لایه تعلیق، متوقف یا لغو می‌شوند –به طوری که می‌توان از آن چشم پوشی کرد- پس دست‌آورد عینی این مذاکرات چه بوده‌است؟

 

ب) سه خط قرمز در حوزه‌ امنیت ملی و منطقه‌ایِ نظام، عدم نفوذ دشمن در امنیت کشور به بهانه‌ی نظارت، حفظ و توسعه‌ی توان دفاعی و بازدارندگی کشور و حمایت از مقاومت اسلامی می‌باشد که در متن برجام بارها مورد خدشه واقع شده‌اند. به طور مثال در بند 14 برجام با پرداختن به گزارش مورخ 8 نوامبر 2011 آژانس (مسئله PMD) با دسترسی کامل به سایت، تجهیزات، اشخاص و اسناد موافقت شده‌است. آیا این بدان معنا نیست که به واسطه افشای این اطلاعات محرمانه باید منتظر به خطر افتادن امنیت دانشمندان و نخبگان هسته‌ای باشیم؟

 

برگ برنده قدرت دفاع و بازدارندگی ما در منطقه، در اختیارداشتن سامانه موشکی قدرتمند بخصوص موشک‌های بالستیک می‌باشد. ولی آیا این امتیاز با توجه به بند 3 ضمیمه B قطعنامه مبتنی بر عدم فعالیت ایران در ارتباط با موشک‌های بالستیک در طول هشت سال از ایران سلب نشده و با توجه به ناامنی حاصل‌شده از حضور مستکبرانه آمریکا و اسرائیل در منطقه، قدرت ایران برای مقابله با تهدیدات خارجی تقلیل پیدا نخواهدکرد؟ 

 

با توجه به اظهارات اخیر مسئولین مبنی بر نپذیرفتن بندهای تسلیحاتی قطعنامه، اساساً آیا امکان این وجوددارد که جمهوری اسلامی قطعنامه‌ای را که به طور ضمنی در متن برجام پذیرفته و درباره متن آن مذاکره شده‌است، نپذیرد و بندهایی از آن را اجرا نکند؟ و بر فرض امکان عدم اجرای بندهای فوق‌الذکر توسط ایران، سرنوشت لغو تحریم‌هایی که در مکانیزم‌های این قطعنامه پیش‌بینی شده‌بود، چه می‌شود؟

 

همچنین حمایت ما از مقاومت اسلامی در منطقه، به واسطه‌ی تمهیدات مربوط به بند 5 ضمیمه B قطعنامه مبنی بر لزوم تصویب مورد به مورد هرگونه تأمین، فروش و یا انتقال مستقیم یا غیرمستقیم تسلیحات متعارف جنگی و ارائه آموزش فنی یا خدمات مالی، توسط شورای‌امنیت بسیار محدود و عملاً ناممکن شده‌است. مگر نه این است که حمایت های نظامی ایران از عراق، لبنان و سوریه موجب تنگ شدن عرصه جولان برای تروریست‌هایی مانند داعش و اسرائیل شد؟

 

گذشته از همهی این مسائل سوال جنبش دانشجویی از مسئولان این است که چرا باید در جریان مذاکرات هستهای خطوط قرمز امنیتی کشور مورد معامله قرار گرفته و به مذاکره گذاشته شود؟ 

 

ج) از مهم‌ترین خطوط قرمز نظام در بحث مذاکرات موارد مربوط به حفظ دستاوردهای صنعت هسته‌ای است. اما این نگرانی وجود دارد که در متن جمع‌بندی مذاکرات، بعضی از خطوط قرمز هسته‌ای که ضامن چرخیدن چرخ‌های هسته‌ای کشور هستند، مورد خدشه واقع شده‌است.

 

شباهتهای زیادی که بین متن برجام و فکتشیت کاخسفید پس از لوزان وجود دارد، این نگرانی را تا حد زیادی افزایش داده‌است. فراموش نکرده‌ایم که رهبر انقلاب همان زمان فرمودند به هیچ وجه این فکتشیت ملاک عمل نخواهدبود.

 

آیا در مواردی همچون عدم محدودیت‌های بلندمدت 10 ساله و دوازده ساله شباهت‌های نگران کننده‌ای بین فکت‌شیت امریکا و متن برجام دیده نمی‌شود؟ نظر به این که هرگونه محدودیت در تحقیق و توسعه در شرایط حساس کنونی به معنای عبور از خطوط قرمز و ضربه‌زدن به رشد علمی کشور است، مفاد بند 19 برجام مبنی بر تعهد ایران به محدودیت الی‌الابد برای عدم بازفرآوری یا تحقیق و توسعه بازفرآوری و مفاد بند 5 متن برجام مبنی بر محدودیت 15 ساله تحقیق و توسعه در غنی‌سازی فردو، چطور قابل توضیح است؟

 

به‌فرض چشم‌پوشی از تمام این مسائل و اجرای کامل برجام، بر اساس بند 8 قطعنامه به ایجاد اعتماد به ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران، صرفاً کمک خواهدکرد. آیا منطقی است که برای کمک به ایجاد اعتماد، زیر بار چنین محدودیتهای سنگینی برویم؟

 

با توجه به موارد ذکر شده جنبش دانشجویی از اعضای محترم شورای عالی امنیت ملی انتظار دارد فارغ از هیاهوهای رسانهای و تبریک و تخریبهای نابه‌جا، در فضایی آرام و منطقی به روشنگری مردم پرداخته و از اجرای هر گونه توافق نامتوازن که ناقض منافع ملی باشد، جلوگیری به عملآورد

 

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

 • رونوشت به مجلس شورای اسلامی
 1. بسیج دانشجویی دانشگاه  صنعتی اصفهان
 2. بسیج دانشجویی  دانشگاه صنعتی شریف
 3. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران
 4. بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت تهران
 5. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران
 6. بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی تهران
 7. بسیج مدرسه علمیه معصومیه قم
 8. بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس تهران
 9. بسیج دانشجویی داشگاه خواجه نصیر تهران
 10. بسیج دانشجویی دانشگاه چمران اهواز
 11. بسیج دانشجویی دانشگاه روابط بین الملل تهران
 12. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 13. بسیج دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد
 14. بسیج دانشجویی دانشگاه باهنر کرمان
 15. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران
 16. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد علوم پزشکی تهران
 17. انجمن مستقل دانشگاه شاهد تهران
 18. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان
 19. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 20. بسیج دانشجویی دانشگاه اصفهان
 21. بسیج دانشجویی دانشگاه یزد
 22. جامعه اسلامی دانشگاه یزد
 23. بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز
 24. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز
 25. جامعه اسلامی دانشجویی دانشگاه الزهرا تهران
 26. بسیج دانشجویی آزاد اسلامی واحد تهران شمال
 27. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تهران جنوب
 28. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تهران غرب
 29. بسیج دانشجویی دانشگاه قم
 30. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد دندانپزشکی تهران
 31. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان
 32. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز
 33. جامعه اسلامی علوم پزشکی شیراز
 34. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شیراز
 35. بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شیراز
 36. انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شیراز
 37. مجمع دانشجویان عدالت خواه دانشگاه شیراز
 38. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان
 39.  بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه
 40. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه
 41. بسیج دانشجویی دانشگاه سراسری ارومیه
 42. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 43. بسیج دانشجویی دانشگاه شهرکرد
 44. بسیج دانشجویی دانشگاه جامع کاشان
 45. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یزد
 46. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه سراسری ارومیه
 47. بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت دبیر اقلید
 48. جامعه اسلامی دانشجویان صنعتی بیرجند
 49. بسیج دانشجویی دنشگاه علوم پزشکی زاهدان
 50. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اراک
 51. جامعه اسلامی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان
 52. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زنجان
 53. بسیج دانشجویی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان
 54. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
 55. جامعه اسلامی علوم پزشکی یاسوج
 56. بسبج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
 57. بسیج دانشجویی دانشگاه اراک
 58. بسیج دانشجویی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)-قزوین
 59. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان
 60. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بابل
 61.  بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زابل
 62. بسیج دانشجویی علوم پزشکی کاشان
 63. جامعه اسلامی دانشگاه گیلان
 64. بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان یزد
 65. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
 66. بسیج دانشجویی دانشگاه سراسری بیرجند
 67. بسیج دانشجویی دانشگاه هرمزگان
 68. بسیج دانشجویی شهدای خلیج فارس دانشگاه جامع علمی-کاربردی استان هرمزگان
 69. بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی سمنان
 70. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان
 71. جامعه اسلامی علوم پزشکی کرمان
 72. بسیج دانشجویی دانشگاه سیستان و بلوچستان
 73. بسیج دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان
 74. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اصفهان (خوراسگان)
 75. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد قم
 76. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر
 77. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد شاهرود
 78. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی کرج
 79. بسیج دانشحویی دانشگاه آزاد اسلامی بیرجند
 80. دانشجویی دانشگاه پیام نور بیرجند
 81. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تالش
 82. بسیج دانشجویی دانشگاه سپیده کاشانی بیرجند
 83. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کرج
 84. بسیج دانشجویی دانشگاه ملی زابل
 85. بسیج دانشجویی دانشگاه ولایت ایرانشهر
 86. بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور گلپایگان
 87. بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور زاهدان
 88. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد فلاورجان
 89. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد زابل
 90. بسیج دانشجویی دانشگاه پرستاری خاش
 91. بسیج دانشجویی دانشگاه دریانوردی چابهار
 92. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد زاهدان
 93. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد خاش
 94. بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور خاش
 95. بسیج دانشجویی دانشکده سلامت خاش
 96. بسیج دانشجویی مدرسه عالی شهیدمطهری
 97. بسیج دانشجویی علوم پزشکی کرمانشاه
 98. بسیج دانشجویی دانشکده خبر تهران
 99. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تبریز
 100. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد شهرکرد
 101. بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی ارومیه
 102. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی رشت
 103. جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد همدان
 104. بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد زاهدان  

 

منبع: snn.ir 

کلمات کلیدی

 • سمیه 0 0

  من هم به عنوان یک دانشجو از این نامه ای که تنظیم شده استقبال می کنم و خواستار جدی بودن عملکرد مجلس هستیم . دولت که فعلا در حال تبریک گفتن است و ظاهرا فرصت مطالعه توافق نامه را ندارد که ببیند چه کلاهی سرش رفته

ارسال نظر

تریبون