تاریخ خبر: کد خبر: 3898

روایت یک فعال جریان موسوم به اصلاحات از فتنه ۸۸: ما کاره‌ای نبودیم!

علی تاجرنیا، فعال سیاسی جریان موسوم به اصلاحات و نماینده مشهد در مجلس ششم می‌گوید که " بخش عمده‌ای از اتفاقات سال ۸۸ به شخص مهندس موسوی بر می‌گردد نه به مجموعه اصلاح‌طلبان، البته ناجوانمردانه نباشد، ما در یک برهه از زمان از این فرد دفاع کردیم."

روایت یک فعال جریان موسوم به اصلاحات از فتنه ۸۸: ما کاره‌ای نبودیم!

به گزارش قاصدنیوز، علی تاجرنیا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در مصاحبه با ایسنای منطقه خراسان تاکید کرد: واقعیت مطلب این است که باید بین اصلاح‌طلبان و کاندیدای اصلاح‌طلب تفکیک قائل شد؛ در واقع کاندیدای اصلاح‌طلبان در سال ۸۸ برای حضور در انتخابات خاتمی بود، آمدن موسوی به عرصه انتخابات به طور طبیعی استراتژی اصلاح‌طلبان را تغییر داد.

 

وی در این گفت‌وگوی خود خاطرنشان می‌کند: تصور می‌کنم بخش عمده‌ای از اتفاقات سال ۸۸ به شخص مهندس موسوی بر می‌گردد نه به مجموعه اصلاح‌طلبان، البته ناجوانمردانه نباشد، ما در یک برهه از زمان از این فرد دفاع کردیم. اما این‌که مهندس موسوی در شب قبل از انتخابات اعلام کند که با توجه به ارزیابی‌ها من رئیس‌جمهور شدم، این ربطی به اصلاح‌طلبان نداشت؛ این برداشت خود آقای مهندس موسوی بود.

 

تاجرنیا ورود اصلاح‌طلبان به ماجراهای سال ۸۸ را بدون اینکه از عنوان فتنه استفاده کند، یک کار صرفاً "مرامی" می‌خواند و می‌گوید: به طور شفاف‌تر اصلاح‌طلبان در انتخابات ۸۸ به خاطر یک کار مرامی و جوانمردانه وارد این اتفاق شدند. ما نمی‌توانیم اتفاقات سال ۸۸ را محصول نگاه و تفکر اصلاح‌طلبی بدانیم، طبیعتا ما در شرایط عادی قرار نداشتیم.

 

وی معتقد است: این میزان دخالت دادن اصلاح‌طلبان به اتفاقات آن سال بی‌انصافی است؛ زیرا ما صاحب تصمیم نبودیم که الان بخواهیم نسبت به آن دفاع کنیم و یا نقد کنیم؛ یک موقع بود که می‌گفتند که مگر شما نمی‌دانید بیرون چه خبر است؟ تاکید می‌کنم که این اتفاقات را به هیچ عنوان محصول رفتار و تصمیم‌گیری اصلاح‌طلبان ندانیم.

 

تاجرنیا در عین حال خاطرنشان کرد: من نمی‌خواهم خیلی شور و شاد بگویم که آن‌چه پیش آمد ربطی به اصلاح‌طلبان نداشت؛ در آن شب اتفاقاتی افتاد و مسائلی هم در ادامه مسیر به وقوع پیوست که اصلاح‌طلبان در آن تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر نبودند که بخواهند کاری انجام دهند، چون ابزارهای لازم را گرفتند؛ ما حتی نمی‌توانیم خودمان را نقد کنیم، مثلا من اکنون می‌توانم درباره تحصن مجلس ششم پاسخ دهم که آیا آن اقدام درست بود یا غلط دفاع یا آن نقد کنم، ولی با توجه به برخوردهای روز انتخابات در سال ۸۸ با من و دوستانم، هیچ امکانی برای تصمیم‌گیری نبود. چگونه خودمان را نقد کنم؟

 

وی ادامه داد: اما تصور می‌کنم اصلاح‌طلبان اگر باختند شجاعتش را داشتند که بگویند ما باختیم و معتقدم اتفاقات سال ۸۸ از منظر ما قابل ارزیابی و نقد نیستند چون بخش عمده تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر در شرایط ویژه و خاص قرار داشتند و آن اتفاقات که رخ داد محصول گفت‌,گو و تصمیم‌گیری اصلاح‌طلبان نبود.

 

منبع: جهان نیوز

کلمات کلیدی

ارسال نظر