تاریخ خبر: کد خبر: 3767

روحانی در ۳ ماه هیچ قانونی را در مهلت قانونی ابلاغ نکرد/۸۱۹ تذکر به وزرا و رئیس‌جمهور

بر اساس گزارش معاونت نظارت مجلس، رئیس جمهور در ۳ ماهه دوم از اجلاسیه سوم، ۷ شهریور ۹۳ تا ۶ آذر، هیچ کدام از قوانین مصوب مجلس را در مهلت قاتونی ابلاغ نکرده است.

به گزارش قاصدنیوز، معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی گزارش عملکرد نظارتی نهمین دوره مجلس، ۳ ماهه دوم از اجلاسیه سوم (۷ شهریور ۱۳۹۳ تا ۶ آذر ۱۳۹۳) را آماده کرده است که مهمترین محورهای آن به شرح ذیل است. خاطرنشان می‌شود،‌ این خبر به روزرسانی شده و متن کامل گزارش تا دقایقی دیگر منتشر می‌شود.

در مهمترین محورهای این مجموعه که شامل امور نظارتی مجلس نهم در ۳ ماهه دوم از اجلاسیه سوم است، عبارتند از:

۱- نظارت بر ابلاغ و انتشار قوانین: از مجموع ۶ قانون ابلاغ شده به رئیس‌جمهور در بازه زمانی فوق، ایشان هیچکدام از این قوانین را در مهلت قانونی ۵ روزه (مذکور در ماده اول قانون مدنی) ابلاغ نکرده و در ابلاغ ۶ قانون به روزنامه رسمی نیز مجموعا به مدت ۳۹ روز تاخیر داشته است.

۲- نظارت بر اجرای قوانین و عملکرد مسئولان و دستگاه‌های اجرایی: پایش مصوبات دولت حکایت از آن دارد که هنوز آیین‌نامه‌های مربط به تعداد زیادی از قوانین مصوب مجلس هشتم و نهم تصویب نشده است. از تعداد ۸۳ آیین‌نامه مربوط به قانون پنجم توسعه نیز تعداد ۳۸ مورد هنوز تهیه نشده است. همچنین در اجرای تبصره یک بند ۷ ماده ۴۹ آیین‌نامه داخلی مجلس دو گزارش از کمیسیون عمران در صحن علنی قرائت و برای اقدام مقتضی به بالاترین مقام مسئول ارسال شده است.

۳- تذکر نمایندگان به وزرا و رئیس‌جمهور: نمایندگان مجلس نهم از ۷ شهریور ۱۳۹۳ الی ۶ آذر ۱۳۹۳ جمعا ۸۱۹ مرتبه به وزرا و رئیس‌جمهور تذکر داده‌اند که از آن میان رئیس‌جمهور مخاطب بیشتر تذکر (۱۰۳ فقره) و وزرای دفاع و پشتیبانی و نیروهای مسلح، دادگستری و اطلاعات مخاطب کمترین تذکر (هر کدام ۶ فقره) بوده‌اند. توضیح اینکه از میان ۱۰۳ تذکر رئیس‌جمهور تنها ۱۰ مورد به عملکرد ایشان بوده و مابقی تذکرات در خصوص عملکرد دستگاه‌های زیرمجموعه ایشان است.

۴- تذکرات شفایی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور: نمایندگان مجلس نهم از ۷ شهریور ۱۳۹۳ الی ۶ آذر ۱۳۹۳ جمعا ۴۲۹ مرتبه به وزار و مسئولان دستگاه‌های اجرایی تذکر شفاهی داده‌اند. رئیس جمهور مخاطب بیشترین تذکر (۶۱ فقره) و وزیر اطلاعات مخاطب کمترین تذکر (۱ فقره) بوده اند. توضیح اینکه از میان ۶۱ تذکر ایشان تنها ۸ مورد مربوط به عملکرد ایشان بوده و مابقی تذکرات در خصوص عملکرد دستگاه‌های زیرمجموعه ایشان است.

۵- سوال نمایندگان از وزرا: در بازه زمانی این گزارش اعضای هیئت وزیران مخاطب ۲۲۶ سوال نمایندگان دوره نهم بوده‌اند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ۲۷ فقره مخاطب بیشترین تذکر و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با ۲ سوال مخاطب کمترین سوال بوده است. از مجموع سوالات ارجاعی به کمیسیون‌ها، ۸ سوال در مراحل مختلف خاتمه یافته (۳ انصراف و ۵ اغنای نماینده سوال کننده)، ۲۱۸ سوال در مراحل مختلف رسیدگی کمیسیون، در این میان کمیسیون انرژی با ۳۹ سوال بیشترین و کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات با ۲ سوال کمترین ارتباط با سوالات نمایندگان داشته‌اند.

منبع: تسنیم

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون