تاریخ خبر: کد خبر: 3717

هاشمی: در قم و مشهد حرف‌هایی زده می‌شود که عقلم نمی‌رسد دیگر باید چه کار کنم!

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: با وجود مباحثی که درباره وحدت مطرح شده اما هنوز نتایج عملی جدی آن در جوامع خودمان و سایر جوامع اسلامی دیده نمی‌شود که باید فکری کرد.

هاشمی: در قم و مشهد حرف‌هایی زده می‌شود که عقلم نمی‌رسد دیگر باید چه کار کنم!

به گزارش قاصدنیوز، هاشمی رفسنجانی در نخستین همایش سراسری معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی که همزمان با هفته وحدت صبح روز سه‌شنبه در این دانشگاه برگزار شد، ضمن تبریک میلاد حضرت رسول(ص) و هفته وحدت اظهار داشت: ما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد توطئه‌هایی برای تفرقه میان شیعه و سنی از جمله در ایام میلاد حضرت رسول(ص) بودیم که با ابتکار آیت‌الله منتظری هفته وحدت پذیرفته و رسمی شد.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به اینکه هرسال جمع زیادی از بزرگان در تهران و سایر نقاط مباحث وحدت‌آفرین را مطرح می‌کنند در عین حال گفت: هنوز نتایج عملی جدی در سطح جامعه پیرامون بحث وحدت در جوامع خودمان و جوامع اسلامی دیده نمی‌شود که باید در این زمینه فکری کرد.

رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به حضور روحانیون حاضر در این جلسه تصریح کرد: این تصویر می‌تواند به مردمی که نگران فرهنگ و قاعده اسلامی هستند آرامش بدهد و ببیند که متولیان این حوزه کسانی هستند که در حوزه‌های علمیه تربیت شده‌اند.

وی با اشاره به پسوندهای این دانشگاه خاطرنشان کرد: برای دانشگاه آزاد دو پسوند آزاد و اسلامی وجود دارد؛ ما ابتدا می‌خواستیم فضای تعلیمات را بازتر کنیم و قیود را برداریم که سال‌های اول این کار صورت گرفت اما پس از تذکرات شورای عالی انقلاب فرهنگی دیگر تفاوتی با سایر دانشگاه‌ها را نداریم ولی قید اسلامی برای ما بسیار حائز اهیمت است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اینکه باید از کلمه آزاد در پسوند این دانشگاه در جایگاه آزاداندیشی استفاده شود افزود:‌ کاملاً روشن است که هرجا علم بخواهد ترقی کند و تحقیقات جدی صورت گیرد باید در شرایط آزاد اندیشی محقق شود ولی اگر افراد تقیه کرده و جرأت طرح مسئله نداشته باشند این آزاداندیشی نیست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان اینکه دنیای اسلام درحال حاضر بدترین وضع را در تاریخ دارد، و این به ویژه در منطقه ما دیده می‌شود اظهار داشت: تفرقه به حدی رسیده که برخی حاضرند جان خود را در این راه از دست بدهند و حتی عده‌ زیادی از خانم‌ها و دختران جوان را از نظر روحی تربیت کرده‌اند که خود را منفجر کنند و مردم را بکشند.

وی تصریح کرد: یک گروه به دنبال تعلیمات عبدالوهاب تکفیری نامیده می‌شوند که بقیه را کافر و مهدورالدم می‌دانند؛ در حال حاضر داعش، طالبان و القاعده بیخ گوش ماست و این فتنه‌ها همه جا هست اما هنوز در برخی جاها بروز پیدا نکرده و موقع بروزشان می‌رسد.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به حضور بوکوحرام یادآور شد: من نمی‌دانم آنها از کجا درآمده‌اند که دائم آدم‌کشی می‌کنند و 200دختر را ربودند و افتخار هم می‌کنند که آنها را مسلمان و هدایت کرده و با آنها ازدواج کرده‌اند، این چه اسلامی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه داد: آنها به گونه‌ای در کشور ایجاد وحشت می‌کنند که دولت‌ها هم جرأت ندارند کاری انجام دهند و مانند مغول‌ها به شهرها حمله می‌کنند که نمونه آن را در عراق دیدیم.

آنها وقتی وارد موصل شدند با بعثی‌ها هماهنگ کردند که کارهای شهری را بعثی‌ها اداره کنند و از اینها دستور بگیرند چرا که اینها مدیریت شهری بلد نیستند و دیدند خوب است که یک کشور سنی بعثی درست کنند. لذا خیلی آسان پادگان‌ها تانک‌ها و همه چیز را گرفتند و حتی مواد هسته‌ای در آوردند و امروز یک سوم خاک عراق و سوریه را گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه آنها به قول خودشان از منطقه سامرا تا حلب و از مرز ترکیه تا مرز عربستان را قلمرو داعش کرده‌اند، افزود: اینها کشورداری بلد نیستند و یک دفعه تصمیم می‌گیرند که خانم‌ها باید ختنه شوند و جلوی ازدواج‌ها را می‌گیرند؛ اینها خیلی عقب‌مانده و متحجر هستند و این وحشی‌ها به نام دولت اسلامی از عهد حجر هم عقب‌تر رفته‌اند. لذا غربی‌ها می‌خواهند وانمود کنند که اسلام همین است.

وی با اشاره به درگیر بودن کشورهایی همچون عراق، سوریه، بحرین، لیبی، تونس و فلسطین که گرفتاری 100 ساله دارد خاطرنشان کرد:‌ ما مسلمانان یک چهارم جمعیت دنیا هستیم اما چطور می‌شود اینطور رفتار کرد؛ باید مراقب باشیم که اسلام را بدنام نکنیم، لذا باید کارشناسان روی این موضوع مطالعه کنند و آنها را با جوانان در میان بگذارند.


وی با بیان اینکه افراط به ویروسی همچون ابولا تبدیل شده است که دائماً زاد و ولد می‌کند افزود: این موضوع مخصوصاً در جاهایی که مردم از حکومت ناراحت هستند دیده می‌شود. لذا حکومت وظیفه دارد تا مردم را آزاد بگذارد تا آنها رشد کنند.

هاشمی رفسنجانی وظیفه روحانیون و علمای دانشگاهی را بازگرداندن وحدت مخدوش شده دانست و گفت: گاهی از برخی جاهایی که انتظار نداریم حرف‌هایی زده می‌شود یعنی هم از محیط اهل سنت و هم از محیط مکتب اهل بیت(س) و می‌بینیم که برخی افراد، تند، بی‌ادب، عصبانی، آتش معرکه را زیاد می‌کنند و گاهی در شهرهایی مانند قم و مشهد که باید زادگان فرهنگی باشد کارهای عجیب و غریب اتفاق می‌افتد که من الآن عقلم نمی‌رسد دیگر باید چه کار کنم و با شما دانشگاهیان حرف می‌زنم.


هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اینکه اخلاق اسلامی باید مانند سایر دروس واقعی باشد، گفت: اگر همین امروز عادت خوبی را در یک کشور حتی کافر ببینیم باید آن را بیاوریم و خودمان هم داشته باشیم چرا که باید این تعامل وجود داشته باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه پایه کار واقعی فرهنگی در دانشگاه آزاد گذاشته شده و ما بودجه فرهنگی امسال را بیش از ده برابر کردیم، یادآور شد: کارهای شعاری جواب نمی‌دهد و باید اقدامات آکادمیک صورت گیرد و رسانه‌های فراوانی نیز باید این مسائل را به جامعه منتقل کند و در عین حال باید از شخصیت‌های خوب جامعه استمداد طلبید.

وی افزود: اینکه مقام معظم رهبری یک بعد از شعار امسال را به مسئله فرهنگ اختصاص دادند باید در محیط کارمان جدی بگیریم تا مردم احساس کنند از امنیت فرهنگی پاسداری می‌شود.

هاشمی رفسنجانی با تأکید مجدد در بحث وحدت و به ویژه وحدت داخلی تصریح کرد: ما کشوری که نشان‌دهنده وحدت واقعی زمان پیامبر(ص) باشد نیستیم و اگر جامعه به اخوات و مساوات برسد. جامعه انسانی شبیه بهشت خواهد شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان افراط و تفریط در جامعه را خطرناک عنوان کرد و گفت: باید این مسئله در دانشگاه باز شود و دانشگاه آزاد اسلامی باید در این زمینه پیشتاز و مروج اخلاق و فرهنگ اسلامی باشد.
 

منبع: انتخاب

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون