تاریخ خبر: کد خبر: 2565

شوخی حسن روحانی با مجلس

بنابراین اگر ایشان به عنوان رئیس دانشگاه تهران نتوانسته آرای مثبت اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی را جذب کند قطعا به‌عنوان وزیر علوم نیز نخواهد توانست رای اعتماد مجلس را جلب کند.

به گزارش قاصد نیوز  روزنامه وطن امروز در گزارشی نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته هم نسبت به معرفی نیلی‌احمدآبادی برای تصدی وزارت علوم انتقاد کردند. به اعتقاد نمایندگان، نیلی‌احمدآبادی نه برنامه‌ای دارد و نه نسبت به این ماجرا جدی است. موضوع آنقدر آشکار و اصطلاحا تابلو است که نمایندگان معتقدند معرفی نیلی‌احمدآبادی یک شوخی با مجلس بوده است. به گزارش «وطن امروز»، از همان ابتدای معرفی نیلی‌احمدآبادی توسط روحانی به مجلس برای تصدی وزارتخانه پرحاشیه دولت یازدهم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، فعالان سیاسی و تشکل‌های دانشجویی به این موضوع انتقاد کردند. محور اصلی انتقادات، نبودن تجربه و توان کافی در وزیر پیشنهادی علوم، عدم مرزبندی شفاف وی با فتنه و توضیح نامناسب برای اقدام به امضای نامه حمایت از فتنه‌گران، عدم ارائه برنامه مناسب و بی‌انگیزه بودن نیلی برای تصدی چنین مسؤولیت مهمی را شامل می‌شود. نیلی با برگزاری 2 جلسه با نمایندگان به حدی ضعیف ظاهر شده است که مجلسی‌ها در اظهاراتی تاکید کردند به نظر می‌رسد نیلی‌احمد‌آبادی گزینه‌ای برای رای نیاوردن است. نمایندگان مجلس همچنین صراحتا گفته‌اند با شرایط فعلی، وزیر پیشنهادی علوم قطعا نمی‌تواند از مجلس رای اعتماد بگیرد. روز گذشته الیاس نادران، نماینده مردم تهران در مجلس گفت: آقای روحانی خواسته با مجلس شوخی کند. نادران تصریح کرد: منتظر معرفی گزینه اصلی هستیم. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما از فضای پارلمان پیرامون رأی به وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری چیست، به فارس گفت: آقای روحانی خواسته با مجلس شوخی کند، شما خیلی جدی می‌گیرید! وی اضافه کرد: آخر یک رزرو تیم دسته دوم را برای وزارت به مجلس معرفی نمی‌کنند. بدون بحث، به نظر می‌آید

چهارشنبه-امروز- این موضوع توسط نمایندگان رد شده (اشاره به عدم رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی علوم) و از آن عبور خواهیم کرد. نماینده تهران با بیان اینکه ما منتظر نامزد اصلی برای وزارت علوم هستیم، تصریح کرد: آقای روحانی گزینه اصلی خود برای وزارت علوم را معرفی نکرده و خود نیز از این موضوع آگاه است. وی شیوه معرفی وزیر پیشنهادی علوم به مجلس را مورد انتقاد قرار داد و خاطرنشان کرد: این شکل معرفی گزینه اصلی برای وزارت نیست که بگذارند آخر وقت گزینه را معرفی کنند، البته در آن زمان هم نام وزیر پیشنهادی را به رسانه‌ها بدهند و در انتها مجلس نیز در 3 روز آخر وزیر را مورد ارزیابی قرار دهد. نادران همچنین این پرسش را مطرح کرد که تاکنون در 35 سال گذشته چه زمانی سابقه داشته ابتدا رسانه‌ها از وزیر پیشنهادی مطلع شده و سپس (نامه‌معرفی) را در مجلس قرائت کنند.

در اندازه دانشگاه تهران هم نیست!

احمد نیلی‌احمدآبادی در حالی از سوی حسن روحانی برای وزارت علوم معرفی شده است که به گفته نمایندگان مجلس پیش از این صلاحیت وی برای ریاست دانشگاه تهران رد شده بود. اکنون این سوال مطرح می‌شود که چگونه کسی که صلاحیت اداره دانشگاه تهران را ندارد می‌تواند در جایگاه مهمی چون وزارت علوم قرار گیرد. احمد امیرآبادی، نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در این‌باره به مهر گفت: به گفته رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، شورایعالی انقلاب فرهنگی در دوران وزارت فرجی‌دانا و سرپرستی نجفی به وزارت علوم پیام داده بود که اگر آقای نیلی به عنوان گزینه وزارتخانه برای ریاست دانشگاه تهران معرفی شود قطعا رای نخواهد آورد. نماینده مردم قم ادامه داد: بنابراین اگر ایشان به عنوان رئیس دانشگاه تهران نتوانسته آرای مثبت اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی را جذب کند قطعا به‌عنوان وزیر علوم نیز نخواهد توانست رای اعتماد مجلس را جلب کند. دبیرکل حزب موتلفه اسلامی هم ضمن اعلام نظر منفی حزب متبوعش نسبت به گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور برای تصدی وزارت علوم، از نمایندگان مجلس خواست در مقابل عوامل فتنه به صراحت سینه سپر کنند.  به گزارش تسنیم، محمدنبی حبیبی، دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به معرفی وزیر پیشنهادی علوم از سوی رئیس‌جمهور به مجلس، اظهار داشت: در جلسه شورای انقلاب فرهنگی موضوع انتصاب آقای دکتر نیلی‌احمدآبادی برای ریاست دانشگاه تهران مطرح شده بود. نظر منفی بسیاری از اعضای محترم شورای انقلاب فرهنگی در حدی غلبه داشت که اصلا موضوع به رای گذاشته نشد. سوال این است که چگونه نام ایشان برای تصدی وزارت علوم به مجلس داده شده است. حبیبی تصریح کرد: در زمان فتنه تحصنی در دانشکده فنی دانشگاه تهران به پشتیبانی از جریان فتنه برقرار بوده است که نیلی رئیس این دانشکده نه تنها هیچ مخالفتی با آن تحصن نداشته بلکه همراهی هم کرده‌اند. وی در ادامه تاکید کرد: نیلی تاکنون موضعی علیه فتنه و سران فتنه و اتهاماتی که سران فتنه در انتخابات 88 ریاست‌جمهوری به نظام وارد کرده‌اند، نداشته است.

مخالفت 2 فراکسیون مجلس با نیلی

شورای مرکزی 2 فراکسیون اصولگرای مجلس به صورت جداگانه برای احراز صلاحیت وزیر پیشنهادی علوم تشکیل جلسه دادند تا به وظیفه خود در قبال این ماجرا عمل کنند. به‌رغم آشکار بودن پشت‌پرده سناریوی معرفی نیلی احمدآبادی، نمایندگان 2 جلسه با وزیر پیشنهادی علوم برگزار کردند اما نتیجه هر دو جلسه منفی بود. به گزارش مهر، شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی صبح دیروز برای بررسی صلاحیت‌ها و سوابق وزیر پیشنهادی علوم تشکیل جلسه داد. رضا صابری، عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان درباره این جلسه گفت: حتی یک نفر هم از صلاحیت‌ها و سوابق کاری آقای نیلی دفاع نکرد و به نظر می‌رسید همه اعضا با حضور نیلی در وزارت علوم مخالفند. همچنین  فراکسیون رهروان مجلس شورای اسلامی هم روز یکشنبه با وزیر پیشنهادی علوم جلسه داشته‌اند. براساس اظهارات یکی از نمایندگان عضو شورای مرکزی فراکسیون رهروان ولایت، این فراکسیون نیز به جمع‌بندی مثبتی درباره وزیر پیشنهادی نرسیده و به احتمال زیاد آنها نیز به وزیر پیشنهادی رای نخواهند داد.

گزینه‌های جدی‌تر وزارت علوم چه کسانی هستند؟

اکنون بر کسی پوشیده نیست که نیلی‌احمدآبادی برای رای نیاوردن به مجلس معرفی شده است. نمایندگان مجلس در اظهارات مختلفی به این موضوع از جنبه‌های مختلف اشاره کرده و با اشاره به عدم رای‌آوردن وزیر پیشنهادی علوم، از دولت خواسته‌اند گزینه اصلی خود را برای وزارت علوم معرفی کند. به گزارش تسنیم،  شنیده‌ها حاکی از آن است که گزینه‌های اصلی و  جدی دولت برای وزارت علوم، احمد معتمدی، رئیس فعلی دانشگاه امیرکبیر و وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین علی افخمی، رئیس موسسه دهخدا هستند. در حال حاضر معتمدی و افخمی 2 گزینه‌ای هستند که دولت در نظر دارد در صورت رای عدم اعتماد به نیلی‌احمدآبادی- که احتمال آن با توجه به فضای مجلس زیاد است- یکی از آنها را به‌عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی کند.

آشنا شوخی روحانی را تأیید کرد

روز گذشته در شرایطی که کمتر از 24 ساعت به جلسه رای اعتماد مجلس به نیلی‌احمدآبادی مانده بود، حسام آشنا، مشاور فرهنگی حسن روحانی درباره این جلسه به‌گونه‌ای اظهارنظر کرد که به اعتقاد کارشناسان نشان داد دولت تمایلی به رای آوردن نیلی‌احمد‌آبادی ندارد. آشنا در مطلبی اظهار داشت: «نمایندگان محترم مجلس باید میان رفتن زیر بار سلطه گفتمانی اقلیت مطلق پایداری و استقلال مجلس از افراط‌گرایان یکی را انتخاب کنند. میان راهبرد همراهی یا عدم همراهی قوا یکی را انتخاب کنند. میان خواسته دانشگاهیان و خواسته‌های باج‌خواهان یکی را انتخاب کنند. آقای دکتر نیلی‌احمد‌آبادی، وزیر پیشنهادی ریاست جمهوری نه اهل فتنه است، نه بی‌تجربه و نه ناشناخته. او یک جرم بیشتر ندارد؛ دانشگاه را برای دانشگاهیان می‌خواهد نه برای سیاستمداران.» به اعتقاد کارشناسان، استفاده آشنا از ادبیات نامناسب و توهین‌های مکرری که در این ادبیات به نمایندگان مجلس شده، می‌تواند تلاش و اقدامی برای تحریک نمایندگان و رای منفی آنها به نیلی‌احمدآبادی باشد. در واقع این اظهارات می‌تواند شاهدی باشد بر اظهارات نمایندگانی که معتقدند نیلی گزینه اصلی روحانی نیست و در واقع نیلی گزینه‌ای است که می‌تواند نشان‌دهنده علاقه دولت به تداوم کشمکش با مجلس باشد. ضمن اینکه لحن این اظهارنظر به‌گونه‌ای است که مشخص می‌کند آشنا گویی از نتیجه جلسه رای اعتماد باخبر است و از هم‌اکنون سرخط‌ها و کلیدواژه‌های امپراتوری رسانه‌ای حامیان دولت درباره جلسه رای‌اعتماد را مطرح کرده است.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون