تاریخ خبر: کد خبر: 2034

تعظیم دشمن، لایه زیرین بعضی از مواضع

بین رفتار و عمل ما و عکس العمل دشمن یک رابطه مستقیم وجود دارد،گرفتن موضع ضعیف، بی شک دشمن را در موضع زیاده خواهانه خود حریص تر خواهد کرد.

 

با دیدن تیتری که یکی از روزنامه ها از سخنان بعضی مسئولین در مواجهه با دشمن زده بود به فکر فرو رفتم : " ملت ایران از هیچ گزینه روی میز ،وحشت ندارد! " این جمله شبیه جملات کسی است که علیرغم وحشت از یک موضوع دارد خود را دلداری می دهد و به خود خلاف آن را تلقین می کند، اگر دقت کنید بر خلاف نفی ظاهری، وحشت در این جمله مستتر است.

 

این روز ها اینگونه جملات کم نیستند که حتی به عنوان گل صحبت یک مسئول به عنوان تیتر یک روزنامه ها قرار می گیرند،"ملت ایران در برابر غرب سر فرود نخواهد آورد" یا اینکه از حقوقمان کوتاه نخواهیم آمد ،مثل این است که کسی در یک جمله کوبنده! بگوید ما هیچگاه زیر پای دشمن لِه نخواهیم شد!،شکی در این نیست که اینگونه صحبت کردن ،سخن گفتن از موضع ضعف است و در حالی که زیاده خواهی و قدرت و شوکت دشمن در روح اینگونه جملات مفروض گرفته شده ، به صورت ناخوداگاه به مخاطب منتقل می شود.

 

ای کاش مسئولین و سیاستمداران ما این نکته دقیق را بیشتر در نظر می گرفتند که بین رفتار و عمل ما و عکس العمل دشمن یک رابطه مستقیم وجود دارد،گرفتن موضع ضعیف، بی شک دشمن را در موضع زیاده خواهانه خود حریص تر خواهد کرد.

 

این تذکر در سخنان مقام معظم رهبری بارها تکرار شده است که هیچ حد یقفی برای زیاده خواهی دشمنان وجود ندارد و در این شرایط بهترین کار گرفتن مواضع منطقی اما رو به جلو است آنجا که به هیچوجه حق دخالت و توهین و تهدید از سوی هیچ کشوری در مورد ملت بزرگ ایران ثابت نشود بلکه فضا و بستر صادر شدن چنین مواضع وقیحانه ای نیز به وجود نیاید.

 

ممکن است گفته شود دیپلماسی اقتضای این روش را دارد ،اگر ادب دیپلماسی گرفتن اینگونه مواضع خنثی و تدافعی است پس چرا سران آمریکا بسیاری از اوقات با زبان اهانت و تحقیر با ما صحبت می کنند ،مگر نه این است که در الگو های اسلامی و احادیث، دستور به برخورد مستکبرانه با مستکبر داده اند و تکبر را در مواجهه با متکبر عبادت دانسته اند؟ این چه منطقی است که ما بیاییم خطاب به رئیس چمهوری که ترجیع بند سخنانش با مردم ایران تحریم و گزینه جنگ است بگوییم آقای اوباما مودب و باهوش است!

 

گاهی انسان شک می کند که این مسئولین واقعا می خواهند با اینگونه سخن گفتن دل دشمن را نرم کنند یا اینکه...اینجاست که انسان باید یاد کند و درود بفرستد بر روح بلند حضرت روح الله ،او که بر خلاف این مسئولین ،روح سلحشوری را در جوان نامدار ایرانی زنده کرد و از آنجا که به خوی استکباری و استثماری دشمن  و از طرفی به خدای بزرگ و وعده های او ایمان داشت می فرمود: ما آمریکا را زیر پا لِه خواهیم کرد، اینگونه بود که باز به فرموده خمینی کبیر ما در جنگ ابهت قدرت شرق و غرب را شکستیم1 و به همگان ثابت کردیم قدرت پوشالی مستکبرین در مقابل روح ایمان و وحدت کلمه ملت ،نابود شدنی است.

 

 

پی نوشت:__________________________

1-پیام حضرت امام خمینی(س) خطاب به روحانیون که حدوداً سه ماه و نیم قبل از رحلت آن حضرت به رشته تحریر در آمده است: هر روز ما در جنگ برکتی داشته‌ایم که در همه صحنه‌ها از آن بهره جسته‌ایم. ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر نمودیم. ما مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت نموده‌ایم. ما در جنگ پرده از چهره تزویر جهانخواران کنار زدیم. ما در جنگ دوستان و دشمنانمان را شناخته‌ایم. ما در جنگ به این نتیجه رسیدیم که باید روی پای خودمان بایستیم. ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم. ما در جنگ ریشه‌های انقلاب پربار اسلامیمان را محکم کردیم. ما در جنگ حس برادری و وطن‌دوستی را در نهاد یکایک مردمان بارور کردیم. ما در جنگ به مردم جهان و خصوصاً مردم منطقه نشان دادیم که علیه تمامی قدرتها و ابرقدرتها سالیان سال می‌توان مبارزه کرد.

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون