تاریخ خبر: کد خبر: 193

هاشمی به روحانی درباره بهشت و جهنم پاسخ می دهد / اختصاصی

یک چیزهایی را باید مانع شد به مردم برسد، یک چیزهایی را باید به زور به مردم رساند

در زمانی که رئیس جمهور می گوید: در زندگی مردم هر چند با نیت دلسوزی، حق دخالت نداریم. بد نیست نظر هاشمی رفسنجانی پدر معنوی حلقه نیاوران درباره این جمله را ببینیم. البته اگر آیت الله از گذشته خود پشیمان نشده باشد!

 

اکبر هاشمی و حسن روحانی

 

خبرنگار در مصاحبه مطبوعاتی و رادیو و آیت ا... هاشمی رفسنجانی بمناسبت هفته دولت(1373/06/10) می پرسد: ما عقیده داریم که انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بوده و دگرگونی ارزشها، حالا نخواهیم بگوییم دگرگونی ارزشها بلکه جایگزینی ارزشها بجای ضد ارزشها، مهمترین دستاورد فرهنگی انقلاب ان نگرش جدیدی بوده که نسبت به اسلام ایجاده شده، ما برای حفظ این نگرش چه کار می‌خواهیم بکنیم با توجه به اینکه انسان تأثیرپذیر از محیط را ما داریم. همه انسانها تأثیرپذیر از آن محیط هستند، حالا محیط را ما همواره به خانواده منتقل می‌کند و این انسان تأثیرپذیر از آن محیط هست، ما برخوردمان آیا شیوه برخوردمان با ما همواره و برای حفظ این دستاورد فرهنگی انقلاب شیوه درستی بوده و خود جنابعالی چگونه توصیه می‌فرمایید چکار بکنیم؟

 

هاشمی پاسخ می دهد : من کار اصلی را در این مسائل فرهنگی کارهای توضیحی و خودکار می‌دانم. چون انسان را باید تربیت کرد باید اغنا کرد باید ساخت باید به سؤالاتش جواب داد و اگر این کار که ما هم زیاد کار کردیم و الان هم خیلی نیرو مصرف می‌کنیم برای کارهای فرهنگی، هزینه زیادی هم داریم مصرف می‌کنیم خب این روحانیت عظیم و وسیعی که در کشور هست این تریبونهای امام جمعه‌ها و مساجد و اینها و خود صدا و سیما که بخش عظیمی از کار فرهنگی را بر عهده دارد.

خود روزنامه‌ها و رسانه‌های ما توسعه کارهای مطبوعاتی ما قبل از برنامه حدود صد و هفتاد میلیون نسخه مطبوعات داشتیم امروز رساندیم به پانصد میلیون، و تعداد زیادی مجله اضافه شده، روزنامه اضافه شده اینها همشان بالاخره قسمت اعظمشان مسائلی است که به مردم دارند یا دانشگاهها، مدارس و سینماها و تئاترها همه جهت فرهنگی دارند که ما خوب داریم اینها هی تقویت می‌کنیم و توسعه می‌دهیم کتابخانه‌های سیار که به روستاها می‌دهیم به همه جا توسعه می‌دهم پارکها که فرهنگی می‌کنیم کارها را، کار اصلی اینهاست، ولی بالاخره جامعه یک مسائل فیزیکی هم دارد در هر اجتماعی نمی‌شود فکر کنیم همه با مسائل فرهنگی از طریق استدلال و برهان قانع می‌شوند یک جاهایی هم باید مواظبت کرد یک چیزهایی را مانع شد به مردم برسد، یک چیزهایی را به زور به مردم رساند، منتها آنها وزن زیادی ندارد در سیاستهای کلی اسلامی، اصل بر تربیت است و سرکوب فرع است. ضرورت است.

کلمات کلیدی

  • pooyan 1 0

    حاج آقا خیلی وقته ضعف شدیده حافظه پیدا کرده..البته شایدم دوباره خواب نما شده

ارسال نظر

تریبون