تاریخ خبر: کد خبر: 1363

یقیناً وارد قدس خواهیم شد

سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در گفت‌وگو با روزنامه لبنانی الاخبار در پاسخ به این سوال که وارد قدس خواهیم شد؟ گفت: من به این یقین دارم.

یقیناً وارد قدس خواهیم شد

سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در گفت‌وگو با روزنامه لبنانی الاخبار که تحت عنوان «در محضر سید» به مناسبت هشتمین سالروز پیروزی مقاومت لبنان بر رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه در سال 2006 انجام شده است، ابتدا بر اینکه رژیم صهیونیستی «غده سرطانی» است، تاکید کرد و در پاسخ به اینکه «ارتباط امت مسلمان با مساله فلسطین چیست و چرا باید قدس را آزاد کنیم، گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که اکنون در لبنان و دنیای عرب وجود دارد این است که به جایی برسیم که در نظر مردم منطقه موجودیت اسرائیل طبیعی جلوه کند و احساس کنند اسرائیل تهدیدی برای منطقه  و ملت‌های آن نیست و اگر هم هست، مشکل فلسطین است نه ملت‌های منطقه. باید دانست که اسرائیل اولا رژیم نامشروع است و تهدیدی همیشگی برای منطقه است و نمی‌توان با این تهدید زندگی کرد. برای همین باید جدای از همه مشکلات و حساسیت‌ها، هدف نهایی این امت محو کردن آن از صحنه وجود باشد.

 

نصرالله در ادامه در پاسخ به این سوال که وارد قدس خواهیم شد، گفت: من به این یقین دارم. دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره جنگ غزه، از مقاومت فلسطین تمجید کرد و گفت: مقاومت فلسطین امروز دنبال پیروزی معنوی یا راه خروجی نیست که آبرویش را حفظ کند بلکه دنبال دستاوردی حقیقی است و آن شکست محاصره غزه است حتی اگر با هزینه گران باشد.  این نقطه قوت مقاومت است که اولا این مساله اراده همه گروه‌های مقاومت است و دوما اراده‌ای مردمی حقیقی برای شکستن محاصره وجود دارد.

 

وی افزود: اسرائیل در غزه درمانده است و هیچ هدف معینی در آن ندارد. سیدحسن نصرالله درخواست مستقیم گروه‌های فلسطینی از حزب‌الله برای ورود مستقیم حزب‌الله به جنگ غزه را تکذیب کرد و با اشاره به درخواست موسی ابومرزوق، از سران حماس برای این مساله گفت این موضوعی جدی است که باید در جلساتی پشت درهای بسته بررسی شود نه در رسانه‌ها.

 

سیدحسن نصرالله در پاسخ به سوالی تصریح کرد: جنگ غزه جنگ آتی اسرائیل علیه لبنان را به تاخیر انداخت چون مشخص نیست در چه شرایطی یا در چه وضعیت اطلاعاتی اسرائیل حتی اگر قصد جنگ داشته باشد می‌تواند وارد جنگ شود.

 

وی تصریح کرد: اسرائیلی‌ها بعد از جنگ ژوئیه و تجربیاتی که از آن گرفتند، باید بدانند هر جنگی در آینده موجب پیروزی سریع و تعیین‌کننده مقاومت خواهد شد. زمانی که دشمن در رویایی با غزه محاصره شده شکست می‌خورد، باید بیشتر حسابگری کند. اوضاع بعد از جنگ غزه با آنچه که قبل آن بود، فرق می‌کند.

 

دبیرکل حزب‌الله لبنان تاکید کرد: حزب‌الله با هرگونه جنگ با اسرائیل و حتی تحولات میدانی در داخل فلسطین مرتبط است. پرونده انتقام عماد مغنیه از فرماندهان نظامی حزب‌الله همچنان باز است و انتقام عماد مغنیه از 2 طریق گرفته می‌شود، یک از طریق ادامه زیرساخت‌های مقاومت، توسعه امکانات و آمادگی آن برای هرگونه جنگ و ایجاد پیروزی جدید، چراکه نام حاج عماد و روح آن در تمام این مسیر حاضر است. دوم اینکه اشغالگران اسرائیلی هوشیار باشند که انتقام او را خواهیم گرفت حتی اگر طول بکشد. آنها تصور می‌کنند ما به دنبال فردی یا هدفی در سطح عماد مغنیه هستیم اما هیچ‌کس نمی‌تواند با عماد مغنیه برابری کند.

 

سیدحسن نصرالله خاطرنشان کرد که انتقال سلاح از سوریه در طول جنگ متوقف نشد و اسرائیلی‌ها عامل ترور محمد سلیمان، سرهنگ سوری بودند که از سوی بشار اسد مسؤول پیگیری این پرونده شده بود. احتمال پیشروی جنگ به سمت سوریه مطرح بود چراکه اسرائیل، سوریه را جزئی از مقاومت می‌داند و معتقد است مجهز کردن مقاومت به سلاح بر روند جنگ تأثیر دارد.

 

وی گفت: اگر حزب‌الله و رزمندگان ما به منطقه القصیر و القلمون وارد نمی‌شدند امروز تنش و درگیری تنها به عرسال لبنان کشیده نمی‌شد بلکه شمال، جنوب، بیروت و همه جای کشور را فرا می‌گرفت پس جانفشانی در این راه و درگیری در سوریه یک واجب عقلی،‌ دینی و اخلاقی برای ما بود.

 

دبیرکل حزب‌الله ادامه داد: یک هیولا در منطقه رها شده است پس هر کس بتواند در مقابل این هیولا بایستد تا مانع دریده شدن ملت‌ها شود باید از وی تشکر کرد نه اینکه وی را محکوم کنند. این هیولا داعش نام دارد و دوست و دشمن نمی‌شناسد. به شما قول می‌دهم داعش به سمت ترکیه، اردن و عربستان نیز پیشروی خواهد کرد. ضمنا پشتیبانی برخی جریان‌های  لبنانی‌ از تروریست‌های سوریه ادامه دارد. رویارویی با این گروه فقط مساله سلاح و مهمات نیست بلکه در زمینه فکری و اعتقادی نیز این مساله در جریان است و باید بر تفکر افراطی‌گری این هیولا نیز غلبه کرد.

 

سیدحسن نصرالله تاکید کرد شکست داعش ممکن است، همانگونه که حزب‌الله توانست در منطقه القصیر و القلمون سوریه بر این تفکر غلبه کند. دبیرکل حزب‌الله تاکید کرد کمک و حمایت حزب‌الله در هر زمینه یا ورود به هر بحرانی جنبه طایفه‌ای یا مذهبی ندارد بلکه در راستای کمک به امت اسلامی و منافع ملی و اسلامی قرار دارد. وی گفت: هر گاه نیاز به کمک و دفاع از فلسطین و محور مقاومت وجود داشته باشد ما در آنجا حاضر خواهیم بود. حزب‌الله در دفاع از ملت و مردم خود آماده است و این را یک جرم یا گناه نمی‌داند بلکه این وظیفه‌ای است که ما به آن عمل می‌کنیم.

 

دبیرکل حزب‌الله درباره آوارگان سوری موجود در لبنان نیز گفت: ما همگی آماده‌ایم که به آوارگان سوری کمک کنیم تا با امنیت به کشور خود بازگردند و مطمئن باشند که هیچ خطری آنها را تهدید نخواهد کرد. امروزه کسانی که 3 سال علیه دولت جنگیده‌اند، در دمشق، القلمون و حمص با توافقی که ایجاد شده زندگی می‌کنند و هیچ‌کس متعرض آنها نیست.

 

منبع: روزنامه وطن امروز، شنبه 25 مرداد 1393

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون