تاریخ خبر: کد خبر: 116

نام " دکتر سلام " نقد فضایی مدرک گرایی در کشور است / حدود ۱۲ نفر در مراحل مختلف تولید این برنامه هستند

این طنز انتقادی است به کسانی که آن طرف مرز حرف از عدم آزادی می‌زنند، این افراد بدانند که در کشور فضای آزادی و خوشبختانه سعه صدر وجود دارد؛ اما در این دولت فضای سعه صدر نسبتاً کمتر از دولت قبل است.

به گزارش قاصدنیوز به نقل از خبرگزاری دانشجو و خبرگزاری ایسنا خراسان رضوی؛ سید محمدعلی صدری نیا دیروزبعدازظهر در همایش «حماسه استقامت» که بسیج دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر در دانشکده علوم پایه این دانشگاه برگزار کرد، در خصوص چگونگی ساخت طنز دکتر سلام گفت:

 

 

 • خلاء چنین طنزی که به مسائل سیاسی و اجتماعی در فضای مجازی بپردازد وجود داشت، بنابراین طرح آن، از چند ماه قبل از ساخت کلیپ به وجود آمد.
   
 • نام دکتر سلام تا حدودی نقد فضایی مدرک گرایی در کشور است، خاطرنشان کرد: حدود 12 نفر در مراحل مختلف درگیر تولید این برنامه هستند که همه این افراد دانشجو هستند.
 •  در ابتدای این برنامه حافظه محور جلو می آمدیم؛ اما باید به این نکته توجه کرد که امروز نگاه فیلم تغییر کرده است ، حتی زمانی که تیم برنامه ساز فیلمی را مشاهده می‌کنند درگیر داستان آن نیستند، بلکه با عینک دکتر سلام به آن می‌نگرند.
   
 • حدود سه نفر از اعضا بحث آرشيو سريال را دنبال مي‌كنند نگاه بچه‌هايي كه به آرشيو فيلم و سريال‌ها سر مي‌زنند خاص شده و تنها با نگاه سياسي سريال‌ها را دنبال مي‌كنند.
   

 

 • شش ماه شديدترين انتقادات را عليه دولت قبل و شش ماه شديدترين انتقادها را توسط دولت فعلي داشتيم فضاي كشور انتقادي است. اما به طور كلي فضاي آزادي بيان در كشور وجود داردو البته از اين كه ما را كنار فرهاد عظيما نشاندند عذرخواهي مي‌كنيم زيرا سطح كار عظيما را بسيار بزرگ مي‌دانيم.
 • وي در مورد صداي دوم دكتر سلام نيز تنها به گفتن اين جمله اكتفا كرد كه وي از بزرگواران خبرگزاري snn  است.
   
 • این طنز انتقادی است به کسانی که آن طرف مرز حرف از عدم آزادی می‌زنند، این افراد بدانند که در کشور فضای آزادی و خوشبختانه سعه صدر وجود دارد؛ اما در این دولت فضای سعه صدر نسبتاً کمتر از دولت قبل است.
 • وی با اشاره به اینکه مبنای سانسور ما اعتقاد خودمان است، بنابراین عامل بیرونی وجود ندارد. در اتاق فکر دکتر سلام در راستای فضای اخلاقی، دموکراسی به معنای آنچه همه تصور می‌کند، وجود ندارد، به این معنا که چنانچه یکی از افراد گروه متوجه شد مسئله ای ضد اخلاقی است، آن مسئله از طنز دکتر سلام حذف خواهد شد.
 • وي در پاسخ به اين سوال كه مي گويند شما آماده‌ايد كه جاي گل‌آقا را پر كنيد يادآور شد اين صحبت زياد گفته مي شود البته گل‌آقا كار بزرگي در دوران خودش بود و مورد اقبال زيادي هم واقع شد ما نيز تلاش مي‌كنيم فضاي اين چنيني را داشته باشيم.
 • درصدد هستیم الگوی مطلوب طنز انتقادی را به نحوی دیگر در فضای مجازی رواج دهیم. امید است فضای کشور به گونه‌ای باشد که همچنان بتوانیم شعر «محمد نبودی» را بخوانیم، نه اینکه بگویم چه خوب شد که نبودی تا ببینی دستاوردهای انقلاب چگونه بر باد رفته است.

 

کلمات کلیدی

ارسال نظر

تریبون